Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
11 listopada 2011
Przełomowy moment dla całej Europy
Jan Kobylański
Fragment przemówienia Prezesa USOPAŁ, Jana Kobylańskiego: Dzień 11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem dla całej Europy, ale przede wszystkim dla Polski, która przez 123 lata pozbawiona suwerenności i wolności, pozostawała w ucisku trzech zaborców. Data ta symbolizuje dla Polaków dewizę BÓG - HONOR – OJCZYZNA i przywołuje pamięć o tych wszystkich, którzy w walce o niepodległą Polskę poświęcili swoje życie. Moment o tyle ważny, że Polska ponownie weszła do grona państw suwerennych, niepodległych i stała się poważnym partnerem pozostałych państw europejskich.

Dzień 11 listopada 1918 roku stał się ważnym świętem narodowym w świadomości Polaków, symbolem zwycięstwa i odzyskania własnego państwa. W 1937 roku data ta została uznana jako oficjalne święto państwowe – ustawą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej, w 1945 roku władze komunistyczne jako święto państwowe ustanowiły dzień 22 lipca. Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada przywrócił Sejm RP w 1989 roku.

Trzy rozbiory Polski dokonane przez Austrię, Prusy i Rosję, następnie I wojna światowa zadały bolesne rany Państwu Polskiemu. Mimo to w społeczeństwie przez cały ten długi okres niewoli wciąż żywa była myśl o niepodległym państwie. W 1917 roku został obalony carat w Rosji, ponadto Prezydent Stanów Zjednoczonych Woodrow Wilson zaangażował się w sprawy Polski i opowiedział się za niepodległym państwem, a w 1918 roku prawo to uznały państwa Europy Zachodniej. Już w październiku 1918 roku istniała Rada Regencyjna w Warszawie, Polska Komisja Likwidacyjna w Krakowie, Rada Narodowa w Cieszynie i Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej w Lublinie – jako zalążki władzy państwowej polskiej, odbieranej stopniowo zaborcom.

10 listopada 1918 roku do Warszawy przybył komendant Legionów Polskich Marszałek Józef Piłsudski, uwolniony przez Niemców z więzienia w Magdeburgu, w którym był internowany od lipca 1917 roku. 11 listopada na ręce Marszałka Piłsudskiego zostało złożone naczelne dowództwo polskich sił zbrojnych i przekazano mu pełnię władzy jako Naczelnikowi Państwa. Biało-czerwony sztandar powiewający na Zamku Królewskim był jednym z symbolów wolności, której doczekał się Naród Polski.

Dzień 11 listopada skłania do głębokiej refleksji nad bolesnymi losami naszej Ojczyzny, ale także nad obecną sytuacją i nad tym jak pielęgnujemy tę wolność, którą wywalczyli wielcy bohaterowie poświęcając swoje życie. Znaczącymi są słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego, który powiedział: „Polacy chcą niepodległości, lecz pragnęliby, aby ta niepodległość kosztowała dwa grosze i dwie krople krwi. A niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i bardzo kosztownym”. Marszalek Józef Piłsudski widząc wciąż wiele zagrożeń dla Ojczyzny pragnął, aby Polacy byli świadomi, że o tę niepodległą Polskę, którą wywalczyło wiele pokoleń, stale trzeba się troszczyć i dbać o jej dobro. Bo wolność nie jest dana na zawsze, jest czymś co trzeba pielęgnować i nie dać sobie tego wyrwać.

Wciąż żywa jest pamięć o Wielkich Patriotach, dla których walka o niepodległość Polski stała się priorytetem ich życia. Wspominałem już o Marszałku Józefie Piłsudskim, który nie ustawał w walce o wolność. Jest to także premier Ignacy Jan Paderewski, dzięki któremu społeczeństwo Zachodniej Europy poznało sytuację milionów Polaków walczących o niepodległość. Mamy wielu wspaniałych bohaterów, jak Roman Dmowski, Gen. Józef Haller i wielu, wielu innych bohaterów oraz bezimiennych żołnierzy, których upamiętnia Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Święto Narodowe, które dziś obchodzimy, jest doskonałym momentem do wyrażenia czci wszystkim bohaterom i wielkim postaciom, które w tej krwawej historii nie ugięli się w walce. Podczas gdy w 1939 roku Polska znalazła się pod okupacją niemiecką i rosyjską, wielu Patriotów z Armii Krajowej stanęło do walki w obronie Ojczyzny. Oddali swoje życie w niemieckich obozach koncentracyjnych, obozach sowieckich i na Syberii w nieludzkich warunkach, rozstrzelani w Katyniu. Wielu Rodaków walczyło i ginęło za wolną Ojczyznę w Powstaniu Warszawskim w 1944 roku, które stało się symbolem męstwa, bohaterstwa i ofiarności wielu Polaków. Należy również pamiętać o tych, którzy zginęli w bitwie o Monte Cassino, wykazali się najwyższym poświęceniem w służbie Polsce. Oddali swoje życie, by później nasza Ojczyzna przeżyła wielki wstrząs, jakim była zdrada Polski przez przywódców Zachodu na konferencji w Jałcie w 1945 roku. Pod pozorami zachowania niepodległości, Polska utraciła swoją suwerenność. Na prawie pół wieku znalazła się pod okupacją sowiecką.

Nie możemy zapomnieć o wielkich bohaterach smutnego okresu PRL-u, w którym został zamordowany wielki bohater narodowy bł. Ks. Jerzy Popiełuszko, represjonowany był Kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia. Zginęło wielu, wielu Polaków w niewyjaśnionych okolicznościach.

Historyczne znaczenie w tym czasie dla Polski i dla całego świata miał wybór Karola Wojtyły na Papieża, który przybrał imię Jana Pawła II. W tym okresie ogromną rolę odegrały pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski. Jakże często przywoływane są Jego pamiętne słowa, które wypowiedział na pl. Zwycięstwa w 1979 roku: „Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej Ziemi!”.

Sytuacja społeczna, ekonomiczna i polityczna zmieniła się, życie przechodzi ogromne przeobrażenia, ale miłość do własnej Ojczyzny i do swej wiary katolickiej nigdy nie mogą osłabnąć. Patriotyzm czyli „miłość i przywiązanie do własnej ojczyzny”, jest dziś słowem często przez nas zapominanym, trzeba na nowo przywrócić jego znaczenie. Patriotyzm to nie tylko pamięć o ważnych wydarzeniach, świętach, rocznicach, ale także praca dla Ojczyzny, troska o rodzinę i najbliższych, dbałość o język ojczysty, szacunek dla wartości narodowych, chrześcijańskich. Święto Niepodległości jest świętem wszystkich Polaków, ich rodzin i potomków, tych mieszkających w kraju, ale i tych, którzy z różnych przyczyn przebywają poza jej granicami. Duch patriotyzmu, jak i pamięć o wydarzeniach sprzed wielu lat muszą być stale podtrzymywane. Troska o wartości, które wywalczyli nasi przodkowie, musi być żywa i jednoczyć, nigdy nie może nas dzielić.

Dbałość o naszą wolność, o tradycję, wartości duchowe, patriotyczne i religijne jest naszym obowiązkiem, i jesteśmy to winni ludziom, którzy za tę wolność oddali swoje życie. Tego nauczał nas wielokrotnie Bł. Ojciec Święty Jan Paweł II i tym słowom bądźmy wierni.

Jan Kobylański
Prezes USOPAŁ