Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
26 grudnia 2011
O pieśniach Powstania Wielkopolskiego
Z Bolesławem Szulią rozmawia Maciej Roik
Z Bolesławem Szulią, kompozytorem i dyrygentem, o pieśniach i piosenkach z Powstania Wielkopolskiego rozmawia Maciej Roik.

- O przebiegu i walce w trakcie Powstania Wielkopolskiego napisano i powiedziano już wiele. Ale powstańcy to także piosenka żołnierska.

Bolesław Szulia: - Piosenka to ten element Powstania Wielkopolskiego, który wciąż nie jest do końca odkryty. Bardzo ciekawy, bo oprócz patetycznych, znanych pieśni, to również wiele piosenek, w których można poznać historię. Szukając w starych śpiewnikach i książkach historycznych zebrałem kilkanaście z nich i przeplotłem kilkoma pieśniami z patriotycznego kanonu. Wkrótce wszystkiego będzie można posłuchać na płycie "Marsylianka Wielkopolska".

- Według jakiego klucza tworzy się zbiór pieśni żołnierskiej?

Bolesław Szulia: - Chciałem stworzyć płytę, która spodoba się nie tylko osobom starszym, ale także młodzieży. Dlatego jest "Rota" czy tytułowa "Marsylianka Wielkopolska" skomponowana przez Feliksa Nowowiejskiego, ale też zwykłe, proste, często stworzone przez anonimowych autorów piosenki żołnierskie. I tak na przykład po "Rocie", można posłuchać piosenkę "Niemcom wojna wydana", której tekst opowiada o generale Hallerze. Przez dobór piosenek chciałem pokazać polskich dowódców, którzy mieli swój wkład w zwycięskie powstanie.

- Są jacyś bezpośrednio związani z Wielkopolską?

Bolesław Szulia: - W piosence "Zakochałam się w Powstańcu", cała zwrotka jest poświęcona Stanisławowi Taczakowi czyli pierwszemu głównodowodzącemu powstania. Niestety w śpiewnikach nie ma kompozycji, które opowiadałyby o innych dowódcach. Dzisiaj nie sposób komponować utworów o nich wszystkich. Na płycie znajdą się więc głównie piosenki historyczne. Jedna z najważniejszych to mało znana pieśń "Hej, Orle Biały!", do której zarówno muzykę jak i słowa napisał sam Paderewski.

- Mówi pan, że piosenki będą głównie historyczne. A zatem pojawią się też nowe kompozycje.

Bolesław Szulia: - Tak. Chciałem, żeby płyta była zróżnicowana i łączyła w sobie to wszystko czym było wojsko w tamtym okresie. Dlatego w muzyce można dostrzec różne klimaty, zarówno te melancholijne z zaboru rosyjskiego jak i elementy polskich mazurków. Przeplatają się poważne pieśni marszowe z lekkimi piosenkami żołnierskimi, które łączą w sobie muzyczne elementy różnych krajów. Utworem stworzonym specjalnie na tę płytę jest pieśń "Zakochałam się w Powstańcu", do której słowa napisał Lech Konopiński.

Rozmawiał Maciej Roik


żródło Głos Wielkopolski

related links

jeszcze jeden link