Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
16 lutego 2012
Wstępna analiza dokumentu MSZ (fundusz polonijny)
Krzysztof Kozek
Wiem, że jest już po terminie, niemniej lepiej późno niż wcale. Prezentuję więc analizę zaprezentowanego dokumentu. Główna treść dokumentu jest zawarta w tabeli na stronach 7-14. Dokument MSZ w sprawie rozdziału funduszy

Podział na rangę i ocenę (priorytetu) jest trochę nieczytelny. W szczególności nie jest czytelne, co oznacza ranga. Z opisu ukrytego pod tabelą można wywnioskować, że jest to priorytet wewnątrz regionu. Jednak środki są podzielone na działy, a nie regiony (patrz Rozdział 4). Dlatego projekty z różnych regionów będą z sobą konkurowały wewnątrz działu, a nie wewnątrz regionu. Należy więc zauważyć, że pokolorowanie rang odwraca uwagę od tego, co jest istotne, czyli od oceny priorytetu.

Kategoria A - edukacja: 5,4,4. Czyli całkiem dobre oceny. Gratulacje dla osób lobbujących za wsparciem studiów polonistycznych. Nareszcie was głos został usłyszany. Biorąc pod uwagę, że 13 innych tematów w innych regionach również dostało ocenę 5, to pozycja tych studiów jest w czołówce (na około 16 percentylu). Nauczanie języka polskiego oraz historii i geografii uplasowały się w środku peletonu (na jakimś 48 percentylu). Bowiem jest 12 innych tematów z oceną 4. Z niższą oceną (1-3) jest 14 tematów.

Kategoria B - prawa mniejszości polskich: 4,3,3. Są to obiecujące oceny. Dobrze wyglądają perspektywy dla organizacji, które promują udział Polonii w życiu społecznym Australii. Uplasowały się one w środku peletonu (również 48 percentyl). Pozostałe tematy plasują się w końcówce (jakiś 79 percentyl).

Kategoria C - komunikacja i kultura: 4,3,3. Podobnie, są to obiecujące oceny. Upowszechnianie polskiej kultury uplasowało się w połowie peletonu (jakiś 46 percentyl). Natomiast rozwój mediów polonijnych oraz nawiązywanie i umacnianie więzi z Polską znalazły się w końcówce (jakiś 83 percentyl).

Kategoria D - dziedzictwo narodowe: 4,4,3. Są to również obiecujące oceny priorytetu. Dwa tematy "troska o polskie dziedzictwo" oraz "kultywowanie polskiej tradycji" uplasowały sie w środku listy (jakiś 44 percentyl). Natomiast dokumentowanie polskich śladów jest w końcówce (około 77 percentyla).

W konkluzji ocena priorytetu jest również bardzo myląca. Intuicyjnie ocena 4 mogłaby się wydawać ponad średnią, ale w praktyce oznacza bardzo przeciętny priorytet. Praktycznie ocena 1 i 2 nie jest używana, więc ocena 3 znaczy niski priorytet, 4 oznacza średni, natomiast 5 wysoki.

Krzysztof Kozek

Komentarze czytelników: 5 Dodaj Nowy
Puls Polonii nie odpowiada za treść komentarzy nadesłanych przez czytelników!
17/02/2012
Dziekujemy (lukasiak witold)
To wyjasnia WL
Odpowiedz
17/02/2012
Kategoria DD? (Ernestyna)
Jak wynika ze wstepnej analizy "troska o polskie dziedzictwo" nie zajmuje priorytetowej pozycji w dokumencie MSZ, jeszcze gorzej z dokumentowaniem polskich sladow na swiecie. Czyli w zasadzie organizacja typu "Kosciuszko Heritage" ma nikle szanse na otrzymanie dofinansowania na swoja dzialalnosc, czyli szkoda naszego wysilku? Troche smutno...
Odpowiedz
19/02/2012
Optymista - pesymista (Krzysiek Kozek)
Odpowiedz
17/02/2012
Dobra robota (Hubert Blaszczyk)
Bardzo celna i potrzebna analiza. Tez dziekuje.HB.
Odpowiedz
18/02/2012
(Antoni /Nasze Pismo/)
Odpowiedz