Wiem, że jest już po terminie, niemniej lepiej późno niż wcale. Prezentuję więc analizę zaprezentowanego dokumentu. Główna treść dokumentu jest zawarta w tabeli na stronach 7-14. Dokument MSZ w sprawie rozdziału funduszy
Podział na rangę i ocenę (priorytetu) jest trochę nieczytelny. W szczególności nie jest czytelne, co oznacza ranga. Z opisu ukrytego pod tabelą można wywnioskować, że jest to priorytet wewnątrz regionu. Jednak środki są podzielone na działy, a nie regiony (patrz Rozdział 4). Dlatego projekty z różnych regionów będą z sobą konkurowały wewnątrz działu, a nie wewnątrz regionu. Należy więc zauważyć, że pokolorowanie rang odwraca uwagę od tego, co jest istotne, czyli od oceny priorytetu.
Kategoria A - edukacja: 5,4,4. Czyli całkiem dobre oceny. Gratulacje dla osób lobbujących za wsparciem studiów polonistycznych. Nareszcie was głos został usłyszany. Biorąc pod uwagę, że 13 innych tematów w innych regionach również dostało ocenę 5, to pozycja tych studiów jest w czołówce (na około 16 percentylu). Nauczanie języka polskiego oraz historii i geografii uplasowały się w środku peletonu (na jakimś 48 percentylu). Bowiem jest 12 innych tematów z oceną 4. Z niższą oceną (1-3) jest 14 tematów.
Kategoria B - prawa mniejszości polskich: 4,3,3. Są to obiecujące oceny. Dobrze wyglądają perspektywy dla organizacji, które promują udział Polonii w życiu społecznym Australii. Uplasowały się one w środku peletonu (również 48 percentyl). Pozostałe tematy plasują się w końcówce (jakiś 79 percentyl).
Kategoria C - komunikacja i kultura: 4,3,3. Podobnie, są to obiecujące oceny. Upowszechnianie polskiej kultury uplasowało się w połowie peletonu (jakiś 46 percentyl). Natomiast rozwój mediów polonijnych oraz nawiązywanie i umacnianie więzi z Polską znalazły się w końcówce (jakiś 83 percentyl).
Kategoria D - dziedzictwo narodowe: 4,4,3. Są to również obiecujące oceny priorytetu. Dwa tematy "troska o polskie dziedzictwo" oraz "kultywowanie polskiej tradycji" uplasowały sie w środku listy (jakiś 44 percentyl). Natomiast dokumentowanie polskich śladów jest w końcówce (około 77 percentyla).
W konkluzji ocena priorytetu jest również bardzo myląca. Intuicyjnie ocena 4 mogłaby się wydawać ponad średnią, ale w praktyce oznacza bardzo przeciętny priorytet. Praktycznie ocena 1 i 2 nie jest używana, więc ocena 3 znaczy niski priorytet, 4 oznacza średni, natomiast 5 wysoki.
Krzysztof Kozek |