Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
21 marca 2012
Chopin to Polska, a Polska to Chopin
Bogumiła Filip, fot. Ela Wakeham-Materna & Marek Vit

W niedzielne popołudnie 4 marca 2012 roku scena Klubu Polskiego w Bankstown zmieniła się w salon muzyczny, gdzie utwory Fryderyka Chopina brawurowo wykonał Krzysztof Małek. Koncert w formie widowiskowo-muzycznej oparty był na biografii Fryderyka Chopina. Opowiadaliśmy o miłości Fryderyka do fortepianu, miłości do rodziny, do ukochanych osób, do Ojczyzny, była także mowa o kobietach Jego życia, między innymi: o Konstancji Gładkowskiej, Delfinie Potockiej, Marii Wodzinskiej, George Sand. Koncert był zorganizowany z okazji 202 Rocznicy Urodzin Fryderyka Chopina.

Dla Polaków Chopin był nie tylko genialnym kompozytorem, ale również symbolem Ojczyzny. W dzień po śmierci Fryderyka Chopina ukazał się nekrolog podpisany przez poetę romantycznego, Cypriana Kamila Norwida: “RODEM WARSZAWIANIN, SERCEM POLAK, A TALENTEM ŚWIATA OBYWATEL”. Fryderyk Chopin zeszedł z tego świata. Choroba piersiowa przyspieszyła śmierć za wczesną artysty w trzydziestym dziewiątym roku życia – dnia siedemnastego października 1849 roku, o godzinie 2.00 w nocy w Paryżu.

Natomiast Franciszek Liszt, który był admiratorem Fryderyka Chopina od pierwszej chwili, powiedział w Paryżu: “Chopin to Polska, a Polska to Chopin”, a potem dodaje “Chopin to najsławniejszy Polak wszystkich czasów”. Nasz sławny pianista Krzysztof Małek uwielbia grać utwory Fryderyka Chopina. Grał koncerty Chopinowskie w wielkich międzynarodowych salach koncertowych, ma za sobą wiele koncertów w Sydney i innych miastach Australii.






Nasze widowisko muzyczne Krzysztof rozpoczął Balladą g-moll Op.23 - pierwszą z czterech ballad na fortepian solo, napisaną przez Fryderyka Chopina. Prawdopodobnie naszkicowana już w 1831 roku w Wiedniu, ostatecznie powstała w latach 1835-1836, podczas jego pobytu w Paryżu.

Następnie Krzysztof Małek wykonał: * Walca Es–dur Op.18 - Walc ten nosi charakter do głębi paryski, błyszczy wesołością wytwornego świata. (1833),* Preludia Op.28 - Skomponowane zostały na fortepian w latach 1836-1839 na Majorce (lata 1838-39), * Preludium A-dur, (1838-39), * Nokturn c-moll Op.48 - Melodia Nokturnu brzmi jak wzniosła, natchniona pieśń. Przed przerwą Krzysztof zagrał Poloneza As-dur Op. 53 “ Heroicznego”, którego tak uwielbia grać. Ten Polonez jest symbolem polskości , a także jednym z najbardziej znanych i lubianych Polonezów Chopina.

Utwory Fryderyka Chopina w wykonaniu Krzysztofa Małka były przeplatane pieśniami naszego Geniusza Muzycznego. Pieśni te powstały w młodzieńczym okresie życia Chopina do tekstów młodych polskich poetów, Jego równieśników. Pieśni Fr.Chopina przy akompaniamencie K. Małka zaśpiewały: “ Życzenie” - Adriana Crugnale - młoda sopranistka, oraz: “Śliczny Chłopiec” i “ Wojak” - Halina Gad – wyśmienity sopran.

Przybyli na nasz koncert miłośnicy muzyki Chopina mogli również usłyszeć poezję Cypriana Kamila Norwida, serdecznego przyjaciela Fryderyka, który wiele miejsca w swojej twórczości poświęcił Chopinowi; usłyszeli również piękną improwizację Jana Paderewskiego, wygłoszoną w 100. Rocznicę Urodzin Chopina, a także piękny wiersz Artura Oppmana (OR-OT-a) “ Fortepian Chopina”. Poezję oraz narrację w znakomity sposób wykonał znany aktor Teatru “ Fantazja” Andrzej Świtakowski.






Wielu biografów przekonuje, że Chopin był Geniuszem Uniwersalnym. Posiadał również talent malarski i aktorski, a także niezwykły talent literacki, czego dowodem są jego słynne listy. Listy czytał Andrzej Lubieniecki, który rownież był konferansjerem.

Oto dwa listy. Ojcu w dniu Imienin. Dnia 6 grudnia 1816. Nadawca: Fryderyk Chopin. Adresat: Mikołaj Chopin.

“Gdy świat Imienin uroczystość głosi
Twoich, mój Papo, wszak i mnie przynosi
Radość, z powodem uczuciów złożenia,
Byś żył szczęśliwie, nie znał przykrych ciosów,
Być zawsze sprzyjał Bóg pomyślnych losów,
Te Ci z pragnieniem ogłaszam życzenia”.

Matce w Dniu Imienin - 16 czerwca 1817 r.

“Imienin Twoich, Mamo, Ci winszuję!
Niech ziszczą nieba, co w mym sercu czuję:
Obyś zawsze zdrową wraz szczęśliwą była,
Jak najdłuższe życie pomyślnie spędziła.”

Przed przerwą w naszym koncercie wystąpił znakomity Zespół Pieśni i Tańca “Kujawy”, który wykonał “Poloneza”. Cztery pary w przepięknych kolorowych strojach i znakomitym wykonaniu zatańczyły nasz polski taniec. Otrzymali ogromne brawa.

Po przerwie opowiadaliśmy o kobietach w życiu Fryderyka Chopina oraz ostatnich chwilach Jego życia. Życie Fryderyka było kolorowe, ale jednocześnie tragiczne bo żył bardzo krótko, tylko 39 lat. W ostatnim okresie życia Fryderyka, często gościł u niego Cyprian Kamil Norwid, który był wielkim przyjacielem Chopina. Opisał on już ostatnią wizytę u Fryderyka, bo po tej wizycie już go wiecej nie zobaczył. Fragment tej opowieści przedstawił Andrzej Świtakowski.

W drugiej cześci koncertu Krzysztof Małek wykonał jeszcze 4 utwory naszego Geniusza Muzycznego: Scherzo cis-moll Op.39 (skomponowane w czasie choroby, podczas pobytu z George Sand na Majorce w 1839 roku), Walca a-moll oraz Andante Spianato i Wielkiego Poloneza Es-dur Op.22. Spianato znaczy równo, bez kontrastów, bez wszelkiego wzburzenia i niepokoju. Główny temat Poloneza łączy polot i rozmach, brawurę i elegancję – wszystkie te cechy, które charakteryzują taniec w stylu brillant.

Na zakonczenie Krzysztof bisował. Zagrał oczywiście Poloneza As-dur Op.53 ‘Heroicznego’ o którego prosiła publiczność. Krzysztof Małek jak i inni artyści otrzymali gromkie brawa. Ludzie podchodzili i dziękowali, że nie tylko mogli usłyszeć piękne utwory naszego Genialnego Kompozytora, ale także o ciekawych momentach z życia Chopina.

W koncercie udział wzięli:
Utwory Fr. Chopina grał Krzysztof Małek, który wystąpił w podwójnej roli: jako pianista i jako aktor. Wystąpił w krótkiej roli Fryderyka Chopina. Jak wiemy Krzysztof Małek jeszcze ongiś w Polsce grał w filmie fabularnym rolę Chopina.

Aktorzy: Andrzej Switakowski i Krzysztof Małek.
Pieśni Fr. Chopina śpiewały: Adriana Crugnale i Halina Gad.
Narracja: Bogumiła Filip, Andrzej Świtakowski/
Wystąpił również Zespół Pieśni i Tańca “ Kujawy”.
Konferansjerkę prowadził: Andrzej Lubieniecki.

Scenariusz i reżyseria : Bogumiła Filip.
Scenografia: Elżbieta Wakeham-Materna, która również była sponsorem kwiatów dla artystów.
Dżwięk: Janusz Ofierzyński.

Dziękujemy wszystkim, którzy nam pomagali: Redakcji Pulsu Polonii, Redakcji Polskiego Radia SBS, Radia 2000, Bumerangowi Polskiemu, Zespołowi Pieśni i Tańca “ Kujawy”, Klubowi Polskiemu w Bankstown (szczególne podziękowania kierownikowi Klubu, Panu Januszowi Ofierzyńskiemu), Klubowi Polskiemu w Ashfield, Redakcji Expressu Wieczornego i Tygodnika Polskiego, księżom Arturowi Boturowi i Marianowi Szeptakowi za ogłoszenia, Dyrekcji Teatru“ Fantazja” za mikrofony oraz Joannie Borkowskiej – Surucic za rekwizyty; wyrazy wdzięczności wszystkim, którzy fotografowali i nagrywali na kamerę video oraz wszystkim, którzy nas ogłaszali. Ale przede wszystkim dziękujemy naszej wspaniałej publiczności, która tak licznie przybyła na nasz koncert. Po koncercie robiliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcia.

W imieniu “Grupy Miłośników Muzyki Fryderyka Chopina”
Bogumiła Filip