17 maja 2012 w Sali Moniuszki Teatru Wielkiego w Warszawie wystawiona będzie opera góralska „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu". Będzie to koncert charytatywny, z którego wpływy umożliwią naukę młodym rodakom ze Wschodu.
Organizatorem koncertu jest Fundacja Międzynarodowy Instytut Edukacji. Opera góralska „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu" jest to widowisko słowno- muzyczne w w czterech osłonach. Polska premiera odbyła się 12 czerwca 2011r. w Zakopanem. Pomysł przygotowania tego widowiska narodził się w związku z beatyfikacją Jana Pawła II. Inicjatorem stworzenia „wielkiego" widowiska, które upamiętnia życie i dzieło Ojca Świętego przez pryzmat jego pobytów na Podhalu, był ks. prałat dr hab. Władysław Zarębczan. Honorowy patronat nad „operą góralską" objął Jego Eminencja ks. Stanisław kardynał Dziwisz – arcybiskup Metropolita Krakowski. Światowa premiera widowiska odbyła się 3 listopada 2011r. w Rzymie w Teatrze Capranica.
Autorem libretta, napisanego gwarą podhalańską, jest poeta Franciszek Łojas-Kośla z Poronina, a reżyserem znany animator kultury regionalnej Józef Pitoń z Zakopanego. W przygotowaniach do premiery (poszczególnych aktów) uczestniczyli również: Stanisława Trebunia Staszel, Anna Szczęch, Janina Wacław, Maria i Stanisław Krupowie, Małgorzata i Tomasz Słodczykowie, Stanisław Łukaszczyk Kołoc, Andrzej Stoch, Krzysztof Trebunia Tutka, Stanisław Gąsienica Wawrytko. Wyboru muzyki, czyli „góralskich nut" dokonali Józef Pitoń i Franciszek Łojas Kośla oraz Andrzej Styrczula Maśniak, Andrzej Karpiel Replon, Tomasz Buńda, Jakub Rusiecki, Piotr Majerczyk, Adam Długopolski i Krzysztof Trebunia Tutka. Natomiast aranżację przestrzeni wykonała Ewa Dyakowska – Berbeka, zakopiańska artystka i scenograf w Teatrze im. S. I. Witkiewicza w Zakopanem, a światło i dźwięk przygotował Marcin Słodyczka. Wykonawcami opery góralskiej są śpiewacy i muzycy z całego Podhala, ze Spisza i Orawy, reprezentujących 37 miejscowości.
About the opera - in English
Ponad stu dwudziestu wykonawców – śpiewaków i muzykantów od jesieni 2010r. wprawiało się w „regionalne arie" i góralskie nuty. Po kilku miesiącach powstało widowisko proste i podniosłe zarazem. Symbolikę dzieła można dostrzec nie tylko w wymiarze postaci utworu literackiego - matka Jagniyska, córka Zosia, sąsiad Józek, młodzi poborowi, dziadek Wawrzek czy w osobach występujących, które reprezentują trzy pokolenia i całe Podtatrze. Ma ono też uniwersalne przesłanie – życie ludzkie nie jest komedią - jak pisał Balzac, lecz jest komedią boską - jak pisał Dante. A jednocześnie nasze istnienie na ziemi podporządkowane jest „planom" boskim, których do końca nie ogarniamy, np. zamach na Jana Pawła II i jego „cudowne" ocalenie. Jest w dziele ludowego poety też silnie obecna „nuta patriotyczna" narodu polskiego:
Imieniem umocniona Tym pełna miłości troską świecić przykładem będziesz swym narodom świata Polsko znać nie będziemy co to wróg ... Tak nam dopomóż Bóg Tak nam dopomóż Bóg!
i wyraźne przesłanie dla świata – dziś potrzebujemy miłosierdzia, miłości i pokoju. Te trzy słowa-klucze wpisują się w pontyfikat papieża – Polaka:
Na tle wysokich szczytów Tatr jawi się Pasterz Dobry nowego czasu Chrystus-Brat ład zaprowadzić nowy (...)
Tak brzmią słowa „Roty" śpiewanej na zakończenie każdego z czterech aktów widowiska.
Trzeba pamiętać, że mimo, iż w widowisku biorą amatorzy osiągnięto wysoki poziom artystyczny. Wyjątkiem jest sopranistka Agnieszka Konieczna-Kuk, która obecnie współpracuje z działającą przy Teatro Alla Scala mediolańską Orchestra Lirico Sinfonica.
Oczywiście w widowisku od poziomu wokalnego i muzycznego ważniejsza jest idea wspólnego, artystycznego działania w myśl średniowiecznej maksymy „ad majorem Dei gloriam " (dla większej chwały Bożej) , a także „Solidarności" ducha i czynu.
Do tej pory opera góralska przedstawiona była w Zakopanem, Nowym Targu, Ludźmierzu (jako widowisko plenerowe), Rzymie, Krakowie, a jej fragmenty także w Chorzowie, Rabce, Bukowinie Tatrzańskiej, Kszczonowie.
ksd.media.pl
|