III tom wspomnień | Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych wydała kolejny, III tom pamiętników Lecha Paszkowskiego „Na falach życia”. Wspomnienia Lecha Paszkowskiego, pisarza, dziennikarza, autora i redaktora prac historycznych i biograficznych, to niezwykła publikacja ukazująca skomplikowane losy Polaka, na tle przemian XX wieku.
Tom I zatytułowany „Lata młodzieńcze (1919 - 1939)”, Warszawa 2005, zawiera opis pierwszych dwudziestu lat autora i przybliża epokę w której żył, wolną Polskę okresu międzywojennego oraz opis Kampanii Wrześniowej.
Recenzja W. Łukasiaka w Pulsie Polonii
Tom II „Lata stracone (1939 – 1948)”, Warszawa 2007, jest to zapis z lat niewoli, a po wojnie z obozów wojskowych. Kończy się podróżą i przybyciem autora do Australii. Recenzję Witolda Łukasiaka, w dwóch częściach, zamieścił „Tygodnik Polski” w numerach z 28.05 oraz 25.06.2008 r.
Recenzja w: archiwa.gov.pl
W tomie III obecnie wydanym „Brzegi mórz dalekich (1948 – 1958)”, Warszawa 2012, autor opisuje pierwsze lata pobytu w Australii, szukanie pracy, początki działalności dziennikarskiej i literackiej, niebezpieczne rejsy po morzach południowych. Ukazuje sylwetki polskich emigrantów i szuka odpowiedzi na pytanie, co znaczy życie na emigracji. Jest to także przyczynek do historii powstawania polskich organizacji w Australii oraz światowej prasy polonijnej. Barwnym językiem, świetnie napisana książka, szczególnie zainteresuje starszą Polonię, ale powinna też porwać młodszą Polonie, jak i czytelników w kraju.
Zapowiedź najnowszego tomu - archiwa.pl
(Inf. własna)
|