Uroczystość z okazji rocznicy Konstytucji 3 Maja tradycyjnie przygotowana przez Polską Macierz Szkolną w Nowej Południowej Walii rozpoczęła się w niedzielę
6 maja 2012 o godzinie 12.00 w południe uroczystą Mszą Świetą celebrowaną przez ks. Artura Botura TCHr w Kościele Św. Wincentego w Ashfield. Na koncert w Klubie Polskim w Ashfield przybyli zaproszeni goście reprezentujący władze stanowe, Konsulat Rzeczypospolitej Polskiej, przedstawiciele organizacji australijskich i polskich, nauczyciele, uczniowie szkół polskich, zespoły taneczne oraz wspaniała grupa Polonii z Sydney.
Mieliśmy przyjemność gościć panią Konsul RP Dominikę Mosek, która w swoim przemówieniu nawiązała do rocznicy Konstytucji 3 Maja z 1791, jej historyczne znaczenie jako pierwszej Konstytucji w Europie . Przypominając historyczny obraz tamtych wydarzeń podkreśliła obecne znaczenie Polski w Europie, nadmieniając jak uroczyście celebrowano tą rocznicę w Polsce w roku bieżącym.
Pan Jerzy Krajewski, prezes Polskich Organizacji w NPW przypomniał, jak to Polska na przestrzeni wieków przyjęła wielu emigrantów z różnych krajów i wyznań dając im możliwość zamieszkania w wielokulturowej w owych czasach Polsce. Podkreślił również, jak ważna dla niego urodzonego na emigracji, z pochodzenia Polaka, jest rocznica Konstytucji 3 Maja.
Kolejny gość naszej uroczystości, pan Albert Vella, prezes Federacji Szkół Etnicznych w NPW, w swoim wystąpieniu podkreślił jak uczniowie uczący się języków są bogatsi o drugą kulturę, i jak znajomość drugiego języka otwiera przed nimi nowe możliwości nie tylko edukacyjne ale i zawodowe. Nadmienił również, jak sam bedąc ojcem dwujęzycznych synów, doskonale rozumie wartości z nich wypływające. Jako prezes Federacji Szkół Etnicznych bardzo dynamicznie występuje w imieniu
Szkół na forum Stanu Nowej Południowej Walii i muszę podkreślić, że szczególnie wykazuje duże poparcie dla polskiego szkolnictwa.
Zespół Syrenka |
Małe Kujawy |
Zespół Lajkonik |
W dobie, gdzie tak niezmiernie jest ważne, aby utrzymać język polski nie tylko w szkołach podstawowych ale i średnich, gdzie zaczęto zamykać klasy lub nie przyjmować o małej liczbie uczniów, w następstwie możemy stanąć przed obliczem, że skreślą język polski z Matury.
Mamy przykłady innych języków, gdzie już nie mają możliwości zdawania matury.
Na zakończenie części oficjalnej Pani Konsul Dominika Mosek wręczyła specjalny Dyplom Weterana Panu Józefowi Kozłowskiemu za jego zasługi podczas II Wojny Światowej.
Pozwalam sobie na Apel do wszystkich
Nigdy nie jest za późno na zapisanie ucznia do szkoły, dajcie swoim dzieciom i młodzieży możliwość nauki języka polskiego i poznania polskiej historii, kultury i tradycji, dzieki czemu staną się bogatsi o nowe wartości z szerszym spojrzeniem na otaczający nas świat.”
Pierwszą Maturę z języka polskiego w Nowej Południowej Walii wpisano w 1971 roku , 41 lat historii Polskich Maturzystów to jednocześnie ponad 55 lat szkolnictwa polskiego - starajmy się kontynuować naukę dla przyszłości następnych pokoleń.
Wierzę, źe komu bliski ten język („A Polacy nie gęsi i swój język mają”) zaduma się nad jego wartością i przekaże dalej informacje o szkołach.
Pani Marysia Nowak, Przewodnicząca Polskiej Macierzy Szkolnej w NPW, przytaczając swoje marzenia już jako dziewczynka, dziecko Polaków na emigracji powojenej, wychowana w domu wielkich patriotów walczących podczas II Wojny Światowej, jak chciała dużo podróżować, poznać wiele krajów i ich kulturę, a jednocześnie mieć męża Polaka, by kontynuować tradycje rodzinne i umiłowanie do języka ojczystego jej rodziców. Podkreśliła, jak sama uczyła się z elementarza i jak wiele pokoleń na tym elementarzu się wychowywało. Ze znamienną sobie energią zachęcała wszystkich do nauki języka polskiego i przekazywanie tych tradycji następnym pokoleniom.
W części artystycznej usłyszeliśmy dwa Mazurki: Op. 30 no. 3 i 4 oraz Polonez As- dur op.53 “Heroiczny” - Fryderyka Chopina w wykonaniu niezmiernie utalentowanego pianisty Krzysztofa Małka. Gra Krzysztofa, niezmiernie ekspresyjna, trzymała w napięciu i zachwycie nawet najmłodszych słuchaczy.
Występy zespołów folklorystycznych „Kujawy” w tańcu „Gaiczek”, „Gęś wodą”, „Przytupanki”, zespołu „Lajkonik” w tańcach Śląskich”, oraz zespołu „Syrenka” prezentującego „Tańce Warmińskie” nagrodzone zostały wielkimi brawami.
Prezentacja pięknych tańców z różnych regionów polski, pełnych werwy, śpiewu i barwnych kostiumów zawsze zachwyca nawet najbardziej wytrawnych widzów.
Inscenizacja słowno-muzyczna „3-Maj” wykonana została przez uczniów : Thomas Bieniasz, Nathan Redzio; Damian Kryj-Bednarski, Olga Kryj-Bednarski; Adam Brajbisz; Veronika Kwong, Marta Kupisz; Annabelle Commys; Lucy Ziemski; Amelia Tomczak - śpiew; Paulina Paździor – pianino; dzieci z Polskich Szkół w Ashfield, Liverpool, Marayong. Inscenizację przygotowały panie Marysia Nowak, Anna Kryj, Emilia Szczerbjak, Sr.Grażyna Rocławską. Była to wspaniała lekcja historii, gdzie uczniowie - w bardzo obrazowej formie przedstawili podział Polski przez zaborców, walkę o niepodległość i uchwalenie Konstytucji 3 Maja w 1791 roku. Jest to karta naszej historii, której wielkość i znaczenie każdego roku uroczyście celebrowana jest przez Polaków i Polonię rozproszoną po całym świecie.
Podczas uroczystości po raz 24 wręczono nagrody stypendialne
Fundacji Kulturalnej im. Harcmistrza Witolda Szupryczyńskiego
w Sydney.
Powiernik fundacji pan inż. Jerzy Moskała ogłosił wyniki konkursu, zaznaczając iż Fundusz zapoczątkowany przez ś.p. Druha Witolda Szupryczyńskiego powiekszył się o nastepnych fundatorów: ś.p. Janinę Neronowicz, oraz Koło Armii Krajowej w N.P.W. i panią Natalię Kułakowską.
W konkursie brały udział młode osoby, które w roku 2011 i w latach poprzednich uczyły się języka polskiego, brały czynny udzial w pracach polskich organizacji, tańczą w Zespołach Folklorystycznych lub należą do Harcerstwa.
Brawo, Laureaci! |
Nagrody pieniężne otrzymali: Kasia Czarnota, Robert Grochulski, Wiktoria Grochulski, Tomasz Kukiełka, Jessica Nolen, Stephanie Stankiewicz,
Patryk Tomaszewski, Sylvia Malicki i Jessica Polak.
Nagrody wręczyła Druhna Marysia Nowak za nieobecna panią Wiesię Szupryczyńską, a w imieniu nagrodzonych podziękowała Wiktoria Grochulski.
Następnie dyplomy i książki otrzymali uczniowie polskich szkół sobotnich stopnia podstawowego: Damian Kryj-Bednarski – Polska Szkoła w Ashfield,
Alex Markowski – Polska Szkoła w Bankstown, David Wachnik - Polska Szkoła w Liverpool, Thomas Bieniasz– Polska Szkoła w Marayong, Alex Ross – Polska Szkoła Dzielnic Północnych North Ryde, Robin Rusiecki – Polska Szkoła w Randwick. Nagrody w imieniu Fundacji za p.Barbarę Potaczała wręczyła
p. Elżbieta Cesarski.
P.Elżbieta podziękowała w imieniu szkół i całej Polonii sydnejskiej powiernikowi Fundacji im.Harcmistrza W.Szupryczyńskiego Panu Jerzemu Moskale za ponad dwudziestoletnią opiekę nad Funduszem wraz z Kołem Akademików Polskich, którego Prezesem był przez wiele lat; również za współpracę z Polską Macierzą Szkolną,
za serce włożone w pracę, aby pokolenie młodych Australijczyków polskiego pochodzenia miało motywację do nauki języka polskiego, do pielęgnowania i podtrzymywania tradycji i kultury polskiej.
Od lewej: Hania Geras, Elzbieta Cesarski, Danuta i Jerzy Moskala oraz Marysia Nowak |
Polska Macierz Szkolna w NPW składa serdeczne podziękowanie wszystkim wykonawcom Zespołom „Kujawy”; „Lajkonik” i „Syrenka” oraz organizatorom Elżbiecie i Marysi, p. Krzysztofowi Gawłowi za dekoracje, p.Marianowi Polak za operowanie sprzętem muzycznym.
Dziękujemy Klubowi Polskiemu w Ashfield szczególnie p. Lucjanowi Romanowskiemu i Kołu Przyjaciół Klubu za udostępnienie sali koncertowej, oraz polskim mediom: Pulsowi Polonii; Eli Celejewskiej; Bumerangowi Polskiemu; Expressowi Wieczornemu; Tygodnikowi Polskiemu; Radiu SBS i Radiu 2000FM.
Popierajmy naukę języka polskiego i całe Szkolnictwo Polskie na Antypodach.
Za zarząd Polskiej Macierzy Szkolnej w N.P.W Elżbieta Cesarski
|