Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
18 maja 2012
Jan Paweł II w sercach młodzieży (podsumowanie konkursu)
Marianna Łacek, fot. Bogumiła Filip & Puls Polonii

Jest to kolejna, zakończona niewątpliwym sukcesem akcja Związku Nauczycieli Języka Polskiego. Pomysł upamiętnienia postaci Polskiego Papieża zrodził się wśród grupy nauczycieli tuż po śmierci Jana Pawła II. Pomysł ten dojrzewał powoli, aby nabrać zdecydowanych kształtów w Roku Beatyfikacji, kiedy to Związek Nauczycieli Języka Polskiego ogłosił konkurs „ Jan Paweł II Największy Polak naszych czasów – Ja także jestem Polakiem”.

Inicjatywa została podjęta przez nauczycieli polskich szkół z Melbourne i z Sydney. W Melbourne były to szkoły w Rowville, w Essendon i w St. Albans. W Sydney największa ilość prac napłynęła z obydwu szkół w Randwick, szczególnie ze szkoły średniej - SSCL Randwick Centre. Jak zwykle doskonale spisała się Szkoła Polska w Liverpool, przysyłając wiele prac indywidualnych i zbiorowych. Wysoko wyróżnione prace nadesłane zostały ze szkoły w Marayong, a także ze szkół średnich, SSCL w Seven Hills oraz z SSCL w Ashfield.

W sumie na Konkurs zgłoszono kilkadziesiąt prac wizualnych, literackich oraz multimedialnych. Jury miało nielada dylemat w ocenie prac oraz wyborze tych najlepszych. Bo jak na przykład porównać trójwymiarową kompozycję (Jeremy Skrzypka, szkoła w Marayong) z projekcją multimedialną (Adam Taras – szkoła w Marayong). Albo przepiękny, wykonany w ołówku portret Jana Pawła II (Natalia Poros – SSCL Randwick) z plakatem uwieńczonym symboliczną dłonią, oplecioną różańcem (Jessika Słowik- Przepióra – SSCL Seven Hills).

Link do pracy konkursowej pióra Igi Leszczyńskiej "Jan Paweł II wciąż żywy w sercach Polaków"

Jak porównać wartościowy esej napisany przez jedną z uczennic (Iga Leszczyńska – SSCL Randwick) z wierszem skomponowanym przez inną (Weronkia Wypych – SSCL Randwick). Albo czy da się porównać mapę pielgrzymek Ojca Świętego oraz cytatatów homilii, które w danym miejscu głosił (Olivia Jarkowska – SSCL Randwick) z ciekawie skomponowanym kolażem cytatów homilii wygłoszonych w Polsce (Abigal Latecka – SSCL Ashfield)... podobnych przykładów było wiele.








Ośmioletni Gabriel Snoch (szkoła w Liverpool) namalował Ojca Świętego w otoczeniu dzieci różnych ras i kolorów skóry, a nieco tylko starsza Maya Stempień (SSCL- Randwick) przedstawiła zwiewną, oddalającą się ku słońcu postać z napisem: „Papież odszedł od nas, ale pamięć o Nim została”. Szkoda np. że na wystawie pokazać można było tylko jedną stronę obrazków namalowanych przez braci Szczepana i Szymona Glewiczów. Na odwrocie swojego obrazka, Szczepan napisał: „Jeszcze chciałbym dodać, że moje 8 urodziny były smutne, ponieważ 2 kwietnia, w dzień moich urodzin zmarł Ojciec Święty”.

Na szczęście można było przyznać wiele nagród, ponieważ na apel o tym Konkursie odpowiedzieli także i hojni sponsorzy. Głównymi fundatorami nagród pieniężnych byli: Konsulat RP w Sydney (konsul Daniel Gromann), Polska Misja Katolicka z Melbourne (ks. Wiesław Słowik) oraz Fundusz Wieczysty Polonii Australijskiej. Pamiątkowe dyplomy, książki o Janie Pawle II oraz polskie słodycze ufundował Związek Nauczycieli Języka Polskiego, a obrazki z podobizną bł. Jana Pawła II były darem Księży Chrystusowców.

W niedzielę, 29 kwietnia, tuż przed pierwszą rocznicą beatyfikacji Jana Pawła II, w Klubie Polskim w Ashfield zorganizowana została wystawa prac konkursowych. Na planszach rozwieszono prace wizualne, na stołach rozłożone zostały prace pisemne. Podziwiano pomysłowość młodzieży w potraktowaniu osoby bł. Jana Pawła II a także nakład pracy indywidualnych uczestników. W wielu przypadkach były to całe rodziny. Szczególnie z Melbourne. Wspaniały obraz 12 letniej Klary Rawdwanowicz, przedstawiający scenę z listopada 1986 roku, kiedy to urocza krakowianka (obecnie mama Klary) wręcza Ojcu Świętemu kwiaty na stadionie w Melbourne oraz praca literacka jej brata – Dominika; prace wizualne i literackie Moniki, Davida i Dominika Babula; prace bezsprzecznie utalentowanego artystycznie rodzeństwa Odrowąż: Adasia, Joasi i Oli – to tylko kilka przykładów.

Na szczególne podkreślenie zasługuje także rola jednej nauczycielki z Polskiej Szkoły w Liverpool. Pani Cecylia Macioch, która w ubiegłym roku uczyła klasę najmłodszą, wiele czasu poświęciła Osobie Wielkiego Polaka. W rezultacie powstała piękna praca – książeczka, w której każda strona, autorstwa jednego dziecka, zawiera kolorowy obrazek i pod spodem, pięknie po polsku napisane zdanie wyjaśniające dlaczego Jana Pawła II nazywać możemy Wielkim. Te dzieci to: Izabella Kotarska, Belinda Pabijan, Ania Kozera, Deisy Rogóż, Gabriel Snoch, Amelia Tomczek, Tomek Kawa, Sarah Rutkowska, Natalia Gondera i Jola Majewska.

Przy ocenie prac, członkowie jury brali pod uwagę właśnie pomysłowość w potraktowaniu tematu oraz zaangażowanie i nakład pracy młodego autora. Sprawą niewymierną, chociaż z pewnością najwyższej wagi było zaangażowanie Rodziców oraz nauczycieli. Długie rozmowy i liczne dyskusje na temat roli jaką spełnił i w dalszym ciągu spełnia Jan Paweł II we współczesnym świecie, to było właśnie głównym celem tego Konkursu. Wnioskując po licznych słowach uznania i wdzięczności wypowiadanych pod adresem organizatorów Konkursu, ten cel został osiągnięty.

Nagrody rzeczowe (albumy i książki o Ojcu Świętym) dyplomy oraz koperty z nagrodami pieniężnymi wręczali uczestnikom i zwycięzcom Konkursu, Konsul Generalny RP, pan Daniel Gromann oraz v-ce przewodnicząca Związku Nauczycieli Języka Polskiego, pani Gosia Vella. Obrazeczki bł. Jana Pawła II wręczył ks. Artur Botur SChr.

W imieniu organizatorów Konkursu, pragnę złożyć serdeczne podziękowanie wszystkim nauczycielom, a także i przede wszystkim Rodzicom za to, że potrafili zaangażować młodzież do udziału w tym cennym Konkursie. Czas spędzony nad przygotowaniem prac konkursowych z pewnością opłaci im się stokrotnie. Obserwując tych młodych Polaków na codzień w szkole a także podczas ceremonii wręczania nagród z całym przekonaniem mogę stwierdzić, że ta praca już przynosi efekty.

Marianna Łacek – przewodnicząca Związku Nauczycieli Języka Polskiego








Leah Łania zaśpiewała pięknie dla wszystkich laureatów