8 lipca 2012 r., o godz. 15.00 w Domu Polskim „Syrena” w Rowville (1325 Stud Rd. ROWVILLE,, Vic. 3178, odbędzie się promocja książki dr. Zdzisława A. Derwińskiego, pt. W okowach Wielkiej Trójki – Polityka zagraniczna rządu Rzeczypospolitej Polskiej na obczyźnie pod kierownictwem Stanisława Mikołajczyka (14 lipiec 1943 – 28 listopad 1944).
Autor podaje we wstępie, że „Niniejsze opracowanie powstało w 1986 r.. Od tego czasu z różnych względów nie byłem w stanie opublikować go w całości(...) Jednakże zdecydowałem, ze najpierw przedstawię Czytelnikowi moje ustalenia sprzed przeszło 20 lat, a później postaram się przygotować nową wersje książki, która ujmie dokonania innych badaczy na interesujący nas temat od 1986 r. W zasadzie celowo nie zmieniałem treści mojego opracowania, poza wniesieniem najistotniejszych poprawek (...) Praca niniejsza poświęcona jest polityce zagranicznej rządu RP pod kierownictwem Stanisława Mikołajczyka. Polityka ta była prowadzona w nietypowej formie, która wynikała z faktu, ze po okupacji kraju władze polskie znalazły się na obczyźnie. W konsekwencji rząd ten miał ograniczone środki nacisku w stosunku do innych państw (...) W pracy niniejszej przeważa omówienie bieżącej polityki zagranicznej i działalności rządu na tej płaszczyźnie (...) Praca niniejsza stanowi zapełnienie luki polskiej historiografii, jaką stanowi brak opracowania polityki zagranicznej rządu polskiego w latach 1939-1945, poprzez przedstawienie polityki zagranicznej rządu Stanisława Mikołajczyka (jej założeń i realizacji). Okres, w którym działał ten rząd był dla dziejów Polski przełomowy (...) Konstrukcja pracy nosi charakter problemowo-chronologiczny z wyjątkiem rozdziału poświęconego polskim zainteresowaniom przyszłością świata i Europy (...) Praca niniejsza oparta jest przede wszystkim na archiwaliach. Większość ustaleń w niej zawartych wypłynęła z analizy dokumentów. W niektórych wypadkach ustalenia te pokrywają się z wynikami osiągniętymi przez innych badaczy. Zmierzałem głównie do rekonstrukcji najważniejszych działań politycznych rządu Mikołajczyka.”
A oto tytuły rozdziałów: 1/. Program rządu w dziedzinie polityki zagranicznej; 2/. Polityka zagraniczna rządu Stanisława Mikołajczyka w drugiej połowie 1943 roku; 3/. Dyplomacja polska w okresie działań wojennych na ziemiach wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej (styczeń-lipiec 1944); 4/. Działalność dyplomatyczna rządu polskiego w okresie Powstania Warszawskiego; 5/. Fiasko polityki zagranicznej premiera Stanisława Mikołajczyka (październik-listopad 1944); 6/. Polskie zainteresowania wybranymi zagadnieniami świata i Europy (lipiec 1943 – listopad 1944).
Dr Zdzisław Derwiński -„W okowach Wielkiej Trójki...”, nakładem Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej, MELBORNE 2012, stron 736; cena $25 Zamawiać można: The Polish Museum and Archives in Australia Inc., (Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej), 296 Nicholson Street, FOOTSCRAY, Vic. 3011, Australia.
O autorze: Dr Zdzisław Andrzej Derwiński – urodził się w 1956 r., w Bogatyni. Studiował historię na Uniwersytecie Wrocławskim. Tam też, pod kierunkiem prof. Wojciecha Wrzesińskiego przygotował i obronił pracę magisterską pt. „ Biuletyn Informacyjny” i „ Rzeczpospolita Polska” wobec idei walki zbrojnej z okupantem (1940-1944).
W 1981 r. rozpoczął studia doktoranckie w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk w Pracowni II Wojny Światowej, kierowanej przez prof. Czesława Madajczyka.
W 1982 r. objął stanowisko asystenta w Zakładzie Historii Najnowszej Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego.
W latach 1982-1987 prowadził zajęcia ze studentami z zakresu najnowszej historii powszechnej i Polski oraz z historii polskiej myśli politycznej XX w.
W kwietniu 1987 r. obronił w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego pracę doktorską pt. Polityka zagraniczna rządu Rzeczypospolitej Polskiej na obczyźnie pod kierownictwem Stanisława Mikołajczyka (14 lipca 1943 – 28 listopada 1944), której promotorem był prof. Czesław Madajczyk.
Od czerwca 1987 r. mieszka i pracuje w Melbourne. Opublikował m.in: „Rząd Rzeczypospolitej Polskiej na obczyźnie wobec powstania warszawskiego (1944)”, Melbourne 1991. Redagował „Kronikę Federacji Polskich Organizacji w Wiktorii (1962-1992)” , Melbourne 1993.
W latach 1998-2002 był redaktorem „Tygodnika Polskiego” (Melbourne). Obecnie jest członkiem Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej i Komitetu Redakcyjnego „Rocznika Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej”.
Opr. Bogusław Kot
|