8 sierpnia 2012
Dwa brązowe medale w żeglarstwie
PAP, J. Kort.

Zosia Noceti-Klepacka
Przemysław Miarczyński nie zawiódł - gdańszczanin wywalczył brązowy medal na akwenie w Weymouth w windsurfingowej klasie RS:X. Złoty wywalczył Holender Dorian Van Rijsselberge, a srebrny Brytyjczyk Nick Dempsey. Urodzony w Gdańsku 33-letni Przemysław Miarczyński (SKŻ Ergo Hestia Sopot), medalista mistrzostw świata i Europy, po raz czwarty wystartował w igrzyskach - poprzednio w Sydney 2000, Atenach 2004 i Pekinie 2008.

Jak Miarczyński zdobył medal? Przed rozpoczęciem ostatniego wyścigu klasy RS-X Przemysław Miarczyński zajmował czwartą pozycję w klasyfikacji generalnej. Tuż przed nim znajdował się Toni Wilhelm z Niemiec, którego Polak musiał wyprzedzić. Aby dokonać tej sztuki, nasz reprezentant musiał w ostatnim wyścigu uplasować się o co najmniej trzy miejsca wyżej niż rywal. I udało się! Miarczyński ukończył wyścig na czwartej pozycji, podczas gdy Wilhelm dopłynął 9.

Kilkadziesiąt minut po Miarczyńskim w tej samej windsurfingowej klasie RS:X warszawianka Zofia Noceti-Klepacka (YKP Warszawa) zdobyła także brązowy medal olimpijski. Zofia Noceti-Klepacka zdobyła brązowy medal w klasie RS-X po zaciętej walce w wyścigu finałowym IO w Londynie! Polka popłynęła znakomicie, otarła się nawet o srebrny medal. Złoto zdobyła Hiszpanka Marina Alabau Neira, a srebro Finka Petaja Tuuli. Czwarte miejsce zajęła Ukrainka Olha Maśliwiec, która w wyścigu finałowym płynęła rewelacyjnie, ale na ostatniej prostej dała się wyprzedzić Hiszpance, co dało Klepackiej trzecie miejsce. Srebro zabrała jej sprzed nosa Finka, która w ostatniej chwili przesunęła się o jedną pozycję, wyprzedzając Polkę w klasyfikacji generalnej

Dla urodzonej 26 kwietnia 1986 roku w Warszawie Zofii Noceti-Klepackiej był to trzeci start w igrzyskach. Mając 18 lat zadebiutowała w Atenach w 2004 roku zajmując 12. miejsce w klasie Mistral. Cztery lata później w klasie RS:X była siódma.

Po wyścigu do Polki podeszła Ukrainka. Pogratulowała jej medalu, a później dodała, że jej zespół składa protest. Był to protest techniczny, a dotyczył zbyt niskich ubezpieczeń od odpowiedzialności cywilnej polskich żeglarzy. Sędziowie ostatecznie nie zdecydowali się na rozpatrzenie tego protestu.

Mało brakowało, by w Londynie znów znalazła się poza podium. W jednym z sobotnich wyścigów Klepacka pomyliła trasę i ominęła jeden z punktów kontrolnych. W efekcie została ukarana przez sędziów i doliczono jej karne minuty. Spowodowało to, że w ósmym wyścigu zajęła dopiero 21. miejsce, a w klasyfikacji generalnej spadła z pozycji trzeciej na piątą. Jednak w niedzielę oba wyścigi ukończyła na czwartym miejscu i odrobiła straty, by w finałowym starcie we wtorek zdobyć brązowy medal Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Po Igrzyskach w Londynie klasa RS:X opuszcza poczet konkurencji olimpijskich.