Nasze domy, instytuty i kościoły po prostu pękają w szwach - mówi wiceprezes Rady Polonii Świata Helena Miziniak. W Warszawie rozpoczyna się IV Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. Gość "Sygnałów dnia" radiowej Jedynki - przewodnicząca komitetu organizacyjnego Zjazdu - podkreśla, że do niedawna ośrodki polonijne w Wielkiej Brytanii powoli się wyludniały. Po 2004 roku i wielkiej fali emigracji na nowo zapełniają się naszymi rodakami.
- Ten zastrzyk bardzo zasilił nasze struktury. Polskie domy, instytuty i kościoły w tej chwili po prostu pękają, bo ludzi jest tak dużo. Polskie szkoły sobotnie nie mają wystarczającej liczby miejsc dla wszystkich chętnych - mówi Helena Miziniak. I ubolewa jedynie nad faktem, że młodzi, wykształceni Polacy, których teraz na co dzień spotyka się w Wielkiej Brytanii, pracują jednak dla Anglików, a nie dla Polaków. - Ich sukces za granicą jest porażką dla Polski - uważa.
Kto powinien rozdzielać polonijne pieniądze? Zmieniły się zasady rozdzielania środków dla Polonii. Nie będzie się tym zajmował, jak było dotychczas, Senat, lecz Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
- My uważamy, że w ogóle żadna władza nie powinna rozdzielać tych pieniędzy, ani ustawodawcza, ani wykonawcza. Powinno się tym zajmować pozarządowe ciało, które zna środowisko polonijne i wie, na jakie programy łożyć, by te pieniądze nie zostały zmarnowane - wyjaśnia.
IV Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy
Nasi rodacy z 44 krajów świata spotkają się piątek w Warszawie - będą dyskutować o najważniejszych dla Polonii sprawach. Hasłem tegorocznego zjazdu są słowa Jana Pawła II "... by czuć się Polakiem". Głównymi tematami obrad zjazdu będzie oświata oraz sytuacja dawnej i obecnej emigracji. Na zjeździe poruszona zostanie także wzmiankowana już sprawa finansowania organizacji polonijnych. Zjazd zakończy się w niedzielę.
Według ostatnich danych za granicą żyje od 17 do 20 milionów Polaków. Najliczniejsza jest Polonia w USA (ponad 10 milionów). Poza tym największe skupiska naszych rodaków znajdują się w Kanadzie, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii oraz w Brazylii.
Wysłuchaj całej audycji.
IAR, Polskie Radio
|