Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
24 wrzesnia 2012
Konkurs "Ocalmy od zapomnienia"
Czy trudno być Polakiem?

Fundacja SEMPER POLONIA ogłasza VIII edycję konkursu „Ocalmy od zapomnienia”. Na Wasze prace czekamy do 15 listopada 2012 r. W tym roku chcemy Was zachęcić do opisania relacji swoich rodzin i bliskich z innymi narodami i grupami etnicznymi obecnymi w ich najbliższym otoczeniu. Poprzez konkurs chcielibyśmy się dowiedzieć jaka jest historia tych relacji, jak wpłynęły one na polską mniejszość, czy były długotrwałe w postaci przyjaźni, miłości, małżeństw, czy raczej incydentalne.

Do konkursu dopuszczone zostaną także prace dokumentujące losy wybitnych Polaków – działaczy polonijnych, artystów, sportowców itp.

www.semperpolonia.pl

W poprzednich edycjach otrzymaliśmy blisko 250 prac. Najlepsze z nich prezentujemy na tej stronie. Dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wybrane prace uczestników z 2005 i 2006 r. zostały opublikowane w dwóch tomach wydawnictwa pt. „Śladami naszego dziedzictwa”. Prosimy o zapoznanie się z regulaminem konkursu i zapraszamy do uczestnictwa. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.

Informacji o konkursie udziela Piotr Kołodziej
pkolodziej@semperpolonia.pl tel. +48 22 505 66 77

Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania "Współpraca z Polonią i Polakami za granicą."

Cele konkursu
Uczestnicy konkursu w swoich pracach będą opisywali relacje swoich rodzin i bliskich z innymi narodami i grupami etnicznymi obecnymi w ich najbliższym otoczeniu. Dzięki rozmowom i wywiadom z członkami rodzin i sąsiadami, uczestnicy konkursu będą starali się odpowiedzieć na pytanie „Czy trudno być Polakiem poza Polską?” oraz opisać czym jest polskość dla ich bliskich i jak trudna była droga do zachowania języka, tradycji i zwyczajów polskich na obczyźnie. Chcemy, by uczestnictwo w konkursie wzmocniło więź Polaków i osób posiadających polskie korzenie z Polską. . Organizując konkurs liczymy przede wszystkim na:
1. Zainteresowanie młodzieży polskiego pochodzenia historią własnych rodzin oraz poszerzenie jej wiedzy na ten temat;
2. Udokumentowanie ciekawych, nierzadko poruszających losów polskich rodzin na emigracji, które są często powiązane z przełomowymi wydarzeniami historycznymi;
3. Upowszechnienie wiedzy o dorobku i wkładzie Polaków w rozwój dziedzictwa kulturowego innych państw przez dokumentowanie losów wybitnych postaci polskiego pochodzenia – działaczy społecznych, artystów, naukowców, sportowców itp.;
4. Promowanie dokonań literackich młodzieży polskiego pochodzenia oraz wspieranie młodych talentów.


Warunki uczestnictwa
1. Do udziału w konkursie pragniemy zaprosić młodzież polskiego pochodzenia zamieszkałą poza granicami Polski, zainteresowaną tematyką konkursu w przedziale wiekowym od 16 do 30 lat włącznie.
2. Prace konkursowe należy przesyłać w terminie do 15 listopada 2012 r. (decyduje data wpływu pracy do Fundacji) na adres Fundacji (z dopiskiem „KONKURS: Ocalmy od Zapomnienia – Czy trudno być Polakiem?).
3. Uczestnik konkursu zobowiązany jest do przesłania: * wydruku tekstu pracy w języku polskim (praca powinna liczyć od 4 do 10 stron wydruku komputerowego lub maszynopisu: czcionka Time New Roman 12, interlinia pojedyncza );
*elektronicznej wersji pracy (płyta CD)
* dokumentacji fotograficznej wraz z opisem, który powinien zawierać informacje o miejscu, obiekcie lub osobie prezentowanej na zdjęciu, datę i miejsce wykonania zdjęcia oraz imię i nazwisko autora;
* podpisanego oświadczenia dotyczącego praw autorskich (wzór do pobrania na stronie); * krótkiej informacji o uczestniku konkursu – imię, nazwisko, data urodzenia, dokładny adres, numer telefonu wraz z kierunkowym, adres mailowy;
* wykazu źródeł wykorzystanych informacji (tylko w przypadku, gdy korzystano z nich przy przygotowywaniu pracy).

Warunkiem koniecznym jest przesłanie wydruku pracy oraz jej wersji elektronicznej (płyta CD).
4. Forma literacka pracy jest dowolna.
5. Nadesłane prace, opracowania i fotografie, przechodzą na własność Fundacji, która ma prawo do nieodpłatnego ich wykorzystania na wybranych przez siebie polach eksploatacji w nieograniczonym zakresie.

Ocena prac
1. Do udziału w pracach jury zaproszeni zostaną przedstawiciele Senatu RP, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, TV Polonia, Polskiego Radia dla Zagranicy, Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz Fundacji SEMPER POLONIA.

2. Przy ocenie pracy jury będzie brało pod uwagę:
 ogólną wiedzę z zakresu kultury i historii Polski oraz umiejętność jej wykorzystania w pracy;
 samodzielność i umiejętność analizy tematu;
 walory literackie pracy, język i ogólny styl tekstu;
 rodzaj i zakresu wykorzystanych źródeł.

3. Jury przyzna następujące nagrody:
 I nagroda – laptop;
 II nagroda – cyfrowy aparat fotograficzny;
 III nagroda – cyfrowy aparat fotograficzny;
 IV – V – cyfrowy aparat fotograficzny;
 VI – X – albumy, książki.

4. Dodatkowe nagrody mogą ufundować instytucje, których reprezentanci zasiadają w jury oraz inne instytucje bądź osoby prywatne zainteresowane wsparciem idei konkursu.

5. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do dnia 10 grudnia 2012 r. na stronie internetowej Fundacji.

Postanowienia końcowe
1. W konkursie mogą brać udział osoby, które były uczestnikami lub laureatami poprzednich edycji tego konkursu.
2. Wzięcie udziału w konkursie jest równoznaczne ze zgodą na opublikowanie danych osobowych uczestnika – imienia i nazwiska, adresu zamieszkania oraz nazwy szkoły lub uczelni w przypadku uczniów i studentów.
3. Udział w konkursie oznacza zgodę na stosowanie się do wszystkich postanowień tego regulaminu.
4. Fundacja zastrzega sobie prawo umieszczenia najciekawszych prac w publikacji „Śladami naszego dziedzictwa”, dokumentującej konkurs „Ocalmy od zapomnienia”, oraz na portalu Iuvenum Polonia.
5. Fundacja zastrzega sobie prawo zmian regulaminu w kolejnych edycjach konkursu.

Informacje o konkursie na stronie Semper Polonia - kliknij tutaj