Jest 2 stycznia 2013, dochodzi godzina 20.00. Sala Perth Concert Hall wypełniona po brzegi, gasną światła, milkną rozmowy, publiczność zamiera w oczekiwaniu, za chwilę przeniesie się w krainę czarów, muzyki, tańca, śpiewu, młodości i piękna. Koncert nosi nazwę ‘The Jewels of Polish Folklore’ i jak na Koncert Galowy przystało, można spodziewać się najlepszych tańców w najlepszym wykonaniu.
Choreografem Koncertu jest Henryk Kurylewski i jego to zespół Oberek z Brisbane rozpoczyna koncert ‘Mazurem z Walcem’, piękne stroje, piękna muzyka dostojny, podniosły nastrój zamienia się powoli w żywiołowego ‘Krakowiaka’ w tej samej choreografii Henryka Kurylewskiego w wykonaniu zespołu Lublin z Wellington w Nowej Zelandii.
Po wspaniałym krakowiaku na scenę wbiegają wesołe dziewczęta i roześmiani chłopcy z zespołu Łowicz, Mirosława Kuśmidra z Melburne i rozpoczynają lubelską przekomarzankę czyli ‘Wiązankę tańców lubelskich’ po nich ‘Tańce Kaszubskie’ wykonuje Oberek z Hobart i już chłopcy z Lajkonika popisują się śpiewem w żywiołowych, ułożonych przez choreografa z Polski pana Jana Pogonowskiego ‘Tańcach Śądeckich’ po raz pierwszy na Pol-Art, piękne, kolorowe stroje, wartka muzyka, oryginalny ‘żywy’ śpiew zachwycają publiczność, ale zanim jeszcze milką brawa po Lajkoniku, Podhale z Sydney tańczy mało znane ale popularne na tegorocznym Pol-Art ‘Tańce spiskie’ w choreografii Barbary Gadd, po nich Kukułeczka z Perth bawi nas zawsze wesołymi ‘Tańcami Rzeszowskimi’ następnie Syrenka z Sydney w nowych nie widzianych jeszcze na Pol-Art strojach wykonuje tańce ‘Biłgorajskie’ w choreografii Anny Iskra, i już najliczniejszy chyba bo jedyny z Adelaide zespół Tatry kończy pierwszą połowe koncertu tańcami zbójnickimi, ‘Hej bystra woda’ ułożonymi przez Marka i Joasię Trepa.
Można opowiedzieć film, można spróbować streścić fabułę sztuki teatralnej, ale czy można opowiedzieć muzykę? Czy można opisać taniec? Chyba nie, to trzeba obejrzeć. Dwudziesto-minutowa przerwa mija jak ‘błyskawica’ i już Kujawy z Sydney cieszą widzów pięknie wykonaną a ułożoną przez Wiesławę i Marka Wojnicz ‘Suitą Śląską’. Po nich Polonez z Melbourne przedstawia rzadko wykonywane a niezwykle ciekawe ‘Tańce kieleckie’ w choreografii Romana Matysiaka, Obertas tańczy ‘Kurpie’, Tatry ‘Krakowiaka, Podhale ‘Tańce Rzeszowskie’ Lublin z Wellington ‘Tańce Lubelskie’, urocze dziewczęta z nowego zespołu Wisła ‘Oberka’ w choreografii Agnieszki Kowal, Lajkonik tańce ‘Łowickie’ a Syrenka ‘Oberka z kujawiakiem’ i juz na scenę wkracza 96 par w pięknych, jedynych na świecie tak różnorodnych i kolorowych strojach aby pożegnać nas w niezapomnianym finale.
W słońcu pławią się doliny i gdziekolwiek spojrzysz rad, kraj mej Matki, kraj rodzinny kwitnie jak wiosenny sad.
Ref. Daleko, daleko, za morzem, daleko, przepiękna kraina, kraj rodzinny Matki mej. Tutaj brzózka, tu kalina, tam nad rzeką olszyn gaj, to jest ziemia Jej rodzinna, gdzie jest drugi taki kraj?
Pozostał już tylko jeden ostatni pożegnalny koncert.
Bożena Pagin
C.D.N.
Lajkonik Tańce Sądeckie |
Kujawy - Tańce Śląskie |
Wielki Finał |
Łowicz |
Obertas |
Polonez - tańce kieleckie |
Polonez |
Syrenka Taniec Biłgorajski |
Tatry |
Adelajdzkie Tatry |
Wisła |
|