Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
22 stycznia 2013
The Sydney Consort odkrywa Anonimusa
Monika Kornel
W drugiej połowie XVIII wieku dwa środowiska mecenasowały wysokiej kulturze polskiej: kościół i dwór. W tym drugim przypadku przede wszystkim dwór królewski Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz dwory magnackie. Mecenat króla szczególnie przyczynił się do rozwoju malarstwa i architektury, natomiast magnacki najsilniej inspirował życie teatralne. Muzyka - była domeną kościoła. Do końca XVIII wieku przy klasztorach, katedrach, farach, kolegiatach istniało około dwieście pięćdziesiąt kapel. Nieduże, dwunastoosobowe kapele uświetniały w pierwszym rzędzie wszelkiego rodzaju uroczystości religijne, grając podczas mszy, nieszporów, czy litanii, oraz prezentowali symfonie i popularne utwory kameralne.

Czytamy więc, na przykład, że u Filipinów w Gostyniu Wielkopolskim " (…) zaczyna się nabożeństwo o dwunastej w nocy, wychodzi processya, a w niej gra się simfonie." Podobny obowiązek wykonywania symfonii w kościele przed sumą mieli muzycy jasnogórscy. Zadziwiające jest, iż nadal znakomite działa muzyczne odnajdujemy w jakichś starych bibliotekach przykościelnych, a raczej w ich piwnicach. Przygnębiające natomiast – że odkryty egzemplarz, pozytywnie oceniony przez fachowca, odkładany jest na półkę. A już nie do akceptacji jest fakt, gdy utwór wydobyty na światło dzienne i nagrany na płycie, popada w zapomnienie, bowiem świat muzyczny nie jest o nim należycie poinformowany. Czy to dlatego, że nazwisko jego twórcy jest nieznane? A może anonimowy polski kompozytor nie ma tzw. przebicia, skoro najbardziej zainteresowani materią, czyli muzycy i muzykolodzy, nie wiedzą o jego istnieniu.

A oto znamienny przypadek tego rodzaju w polskim świecie muzycznym. Na początku lat siedemdziesiątych w bibliotece seminarium duchownego w Sandomierzu jeden z poznańskich muzykologów, szperając w osiemnastowiecznych zbiorach, natknął się na nuty "Koncert na Violę d`amore, dwa flety, smyczki i basso continuo". Odkrywca przepisał ręcznie całą partyturę i wszystkie instrumentalne partie. Ponieważ w tamtym czasie nie było szczególnego zainteresowania muzyką dawną, zwłaszcza pochodzącą z kościelnych włości, nuty oryginalne i odpisane zostały odłożone na półkę. Dopiero więc na początku lat dziewięćdziesiątych utwór anonima doczekał się nagrania. Znalazł się bowiem w Polsce muzyk grający na własnej violi d`amore.

Niestety, jego płyta, chociaż dobrze nagrana, nie upowszechniła Anonima w świecie muzycznym. Szczególnie to dziwne ze względu na bardzo krótką listę repertuarową kompozycji na violę d`amore. Jak zaświadczają stare źródła instrument ten był popularny w osiemnastowiecznej Polsce, a to zapewne dzięki znakomitym wykonawcom. Tym bardziej więc powinniśmy promować jedyny, jak dotychczas, utwór polskiego kompozytora na violę d`amore.

The Sydney Consort zaprasza więc serdecznie na pierwsze wykonanie w Australii (i nie tylko w Australii) dzieła Anonima. Koncert na violę d`amore, dwa flety, smyczki i basso continuo utrzymany jest w stylistyce barokowej, z uwzględnieniem bogatej barokowej motywiki, wspaniałym dialogiem w stylu włoskim między instrumentem solowym a zespołem. Jeżeli Anonim nie odwiedził Italii, na pewno był obeznany z muzyką Vivaldiego i innych mistrzów włoskich. Bardzo charakterystyczne są motywy taneczne, łatwe do uchwycenia przez uszy polskie, wybrzmiewające stylizowanym folklorem rodzimym. Utwór ten pokazuje, że polscy twórcy nie mieli trudności w prowadzeniu melodii, nadawali swoim kompozycjom swoistą śpiewność i liryzm.

“Bach & Anonymous”

Friday, 22 February 8PM at St Augustine’s Catholic Church, Eaton Street, BALMAIN

Programme

ANONYMOUS - Concerto in B Minor for Viola d’amore, 2 flutes, strings and basso continuo
Johann Sebastian BACH Concerto in F Major for harpsichord, 2 flutes and strings (also known as the Fourth Brandenburg Concerto)
Johann Sebastian BACH Trio Sonata in G Major for flute, violin and basso continuo
Johann Sebastian BACH Concerto in C Minor for oboe, violin, strings & basso continuo
Johann Sebastian BACH Trio Sonata in G Major for oboe, harpsichord& basso continuo

Musicians

Jane Downer baroque oboe & recorder
Hans-Dieter Michatz recorder
Stan Kornel baroque violin & viola d‘amore
Fiona Ziegler baroque violin
Valmai Coggins baroque violin
Tara Hashambhoy baroque viola
Anthea Cottee baroque cello
Monika Kornel harpsichord

Tickets at door $35/$25 (concession)
informacje: 0416 345 489

music@sydneyconsort.com.au