Poniższe informacje dotyczą tych, którzy zaczynają poszukiwania rodowodów swoich polskich rodzin, z zestawem żródeł, stron internetowych i instytucji, które - mam nadzieję - pomogą w rozpoczęciu tych poszukiwań.
W odróżnieniu od brytyjskich, irlandzkich, amerykańskich i australijskich badań genealogicznych, polska genealogia w internecie jest mniej rozwinięta i niewiele dokumentów można znależć tą drogą. Na szczęście, wiele użytecznych polskich stron internetowych powstało jednak w ciągu ostatnich 10 lat, niektóre z nich sa wymienione poniżej.
Rozpoczęcie poszukiwań może się wydawać trudne. Kilka prostych przewodników i zorganizowane podejście do badań pomogą szybko osiągnąć konkretne i wiarygodne rezultaty. Jedna uwaga - nie należy się spodziewać odpowiedzi na wszystkie pytania w ciągu pierwszych 12 miesięcy. Bądź cierpliwy, prowadź szczegółowe notatki i myśl jak detektyw, dając sobie parę lat na wykrycie i potwierdzenie wszystkiego.
Ostrzeżenie - badania genealogiczne własnej rodziny są wciągające! Niewykluczone że zaczniesz tworzyć drzewo genealogiczne swojego partnera, aby zaspokoić swoje “uzależnienie”.
Poradniki na początku listy stanowią wprowadzenie w jaki sposób zacząć zabawę i są szczególnie przydatne dla tych, którzy podejmują genealogiczną "pracę detektywistyczną" po raz pierwszy.
Dla australijskich ”badaczy” warto podkreślić przydatność Australijskiego Archiwum Narodowego (National Archives of Australia) – dokumenty imigracyjne rodziców lub dziadków czasami mogą okazać się zaskakującą kopalnią informacji. Pomocna jest znajomość nazwy statku czy samolotu i daty przybycia do Australii. Emigracja Polaków do Australii zaczeła się od czasu Pierwszej Floty, więc nigdy nie wiadomo, może nawet uda się wyśledzić odległego przodka, który dotarł do Australii na długo przed masową imigracją po II-giej wojnie światowej.
Narodowa Biblioteka Australii (National Library of Australia) dokonała digitalizacji australijskich gazet i udostępniła je w Internecie. Większość gazet aż do późnych lat 1950's jest już dostępna w sieci. Jest to kolejne bardzo użyteczne źródło informacji do poszukiwania swoich przodków i różnych grup polonijnych działających w całej Australii.
Zdecydowanie najbardziej przydatne będzie Centrum Historii Rodziny - Family History Centre (FHC). Znajdziesz je w każdym dużym mieście. Jest bardzo prawdopodobne, że zapisy narodzin, zgonów i małżeństw twojego miasta zostały przeniesione na mikrofilm i są dostępne do oglądania. Znajdowanie informacji w ten sposób jest o wiele tańsze i łatwiejsze niż przy użyciu zagranicznych prywatnych instytucji badawczych do poszukiwania archiwalnych dokumentów twoich przodków. Minusem oczywiście będzie poświęcenie własnego czasu. Sugerowałbym żeby samodzielnie wyszukać łatwo dostępne informacje (np. ogólnie dostepne archiwa FHC na mikrofilmach) i dopiero potem zwrócić się o pomoc do zagranicznych firm specjalistycznych.
Dla wielu z was, przodkowie mieszkali w krajach sąsiadujących z Polską, takich jak Niemcy, Śląsk, Prusy, w Galicji, Czechach, Słowacji, Białorusi, Litwie, Ukrainie, jak również w rejonach takich jak Lemkowyna, Rusyn, Kaszuby, Kresy, Bukowiny, Wielkopolska, Małopolska, Pomorze, Mazowsze, Łódź itp. Nie umieściłem oddzielnych linków do badania tych regionów, bo można je znaleźć w podanych poniżej stronach lub samodzielnie za pomocąwy szukiwarki internetowej. Ponadto można spróbować wyszukiwania według nazwiska swoich przodków, nazw miast i regionów - istnieje wiele małych wyspecjalizowanych grup w Internecie, które mogą okazać się przydatne.
Nawet jeśli twoji przodkowie byli wyznawcami określonej religii, warto przejrzeć materiały archiwalne innych wyznań, (szczególnie w miastach i regionach które cię interesują): rzymsko-katolicego, judaistycznego, lutherańskiego, prawosławnego, grecko-katolickiego, kalwińskiego czy kościoła Menonickiego.
Prosze o przesyłanie do mnie e-maili z dodatkowymi przydatnymi stronami, wszelkie linki nie działające tak jak powinny, lub gdy będziecie mieli jakiekolwiek pytania.
Zastrzeżenie: Nie daję gwarancji co do dokładności lub kompletności informacji zawartych w niniejszym dokumencie. Wszystkie użyte materiały zawarte w niniejszym dokumencie zostały uzyskane ze źródeł uznanych za wiarygodne i są podane wyłącznie dla celów informacyjnych i rozrywkowych. Jako takie, nie stanowią w żaden sposób mojego poparcia dla osób związanych z tymi linkami/usługami. Wyłączną odpowiedzialność za rzetelność wszelkich usług lub informacji mają osoby je oferujące.
Tom Wodzinski, Canberra
tomwodz@pcug.org.au
Genealogia Polska - bibliografia i linki. |