Uroczystość z okazji 222 rocznicy Konstytucji 3 Maja tradycyjnie przygotowana przez Polską Macierz Szkolną w Nowej Południowej Walii rozpoczęła się w niedzielę 5 maja 2013 o godzinie 12.00 w południe uroczystą Mszą Świetą celebrowaną przez ks. Tadeusza Przybylaka TCHr w Kościele Św. Wincentego w Ashfield. Na koncert w Klubie Polskim w Ashfield przybyli zaproszeni goście reprezentujący władze stanowe, Konsulat Rzeczpospolitej Polskiej, przedstawiciele organizacji australijskich i polskich, nauczyciele, uczniowie szkół polskich, zespoły taneczne oraz wspaniała grupa Polonii z Sydney. Wyjątowym gościem była wielokrotna mistrzyni paraolimpijska z Sydney Jagoda Polasik.
Link do: Pomóżmy Jagodzie Polasik
Mieliśmy przyjemność gościć panią Konsul RP Dominikę Mosek, p. Jerzego Krajewskiego, prezesa Polskich Organizacji w NPW (z małżonką Jadwigą)i p. Marysię Nowak Przewodniczącą Polskiej Macierzy Szkolnej w NPW, którzy w swoich przemówieniach nawiązali do 222 rocznicy Konstytucji 3 Maja z 1791 i jej historycznego znaczenia jako pierwszej Konstytucji w Europie.
W części artystycznej usłyszeliśmy utwór "Ślub w Troldhaugen" skomponowany przez Edvarda Greiga oraz dwa walce A Flat Op70 no2 i walc E Minor – Fryderyka Chopina w wykonaniu niezmiernie utalentowanej młodej pianistki Moniki Paźniewskiej.
Występy zespołów folklorystycznych “Kujawy” w tańcach ‘Oberek’ i ‘Wiązanka Polskich Tańców’,
„Lajkonik” w tańcu ‘Góralskim’, “Podhale” w tańcach ‘Kaszubskich’ oraz zespoł „Syrenka” w tańcu ‘Berek na pastwisku’ nagrodzone zostały wielkimi brawami. Prezentacja pięknych tańców ze śpiewem z różnych regionów polski, pełnych werwy i barwnych kostiumów zawsze zachwyca nawet najbardziej wytrawnych widzów.
Występ młodziutkiej uczennicy w gimnastyce artystycznej Natashy Weston był niecodzennym wydarzeniem.
Inscenizacja słowno-muzyczna „3-Maj” wykonana została przez uczniów z Polskich Szkół w Ashfield, Liverpool, Marayong i North Ryde była wspaniałą lekcją historii, gdzie uczniowie - w bardzo obrazowej formie przedstawili ducha walki o niepodległość i uchwalenie Konstytucji 3 Maja w 1791 roku. Jest to karta naszej historii, której wielkość i znaczenie każdego roku uroczyście celebrowane są przez Polaków i Polonię rozproszoną po całym świecie.
Podczas uroczystości już po raz 25 zostały wręczone nagrody stypendialne Fundacji Kulturalnej im. Harcmistrza Witolda Szupryczyńskiego .
W konkursie brały udział młode osoby, które w roku 2012 i w latach poprzednich uczyły się języka polskiego, brały czynny udzial w pracach polskich organizacji, tańczą w Zespołach Folklorystycznych lub należą do Harcerstwa. W imieniu nagrodzonych podziękował Filip Stempień.
Link do: Nagrody Fundacji Szupryczyńskiego rozdane. Vide relacja i zdjęcia
Polska Macierz Szkolna w NPW składa serdeczne podziękowanie (szczególnie kombatantom) p. Tadeuszowi Tarmasowi, p. Aleksandrowi Zielińskiemu, p. Lechowi Gade, p. Józefowi Kozłowskiemu, p. Mieczysławowi Swatowi oraz Harcerstwu i p. Hani Geras za Honorowe Poczty Sztandarowe.
Dziękujemy wszystkim wykonawcom Monice Paźniewskiej i Natashy Weston, wspaniałym zespołom: Podhale, Kujawy, Lajkonik i Syrenka, uczniom i nauczycielom polskich szkół, p. Krzysztofowi Gawłowi za dekoracje, p. Marianowi Polakowi za operowanie sprzętem muzycznym. Dziękujemy Klubowi Polskiemu w Ashfield za udostępnienie sali koncertowej, oraz polskim mediom za promocję: Pulsowi Polonii, Bumerangowi Polskiemu; Expressowi Wieczornemu; Tygodnikowi Polski; Radiu SBS, Eli Celejewskiej i Radiu 2000FM.
Nigdy nie jest za późno na zapisanie ucznia do szkoły, dajcie swoim dzieciom i młodzieży możliwość nauki języka polskiego i poznania polskiej historii, kultury i tradycji.
Popierajmy naukę języka polskiego i całe Szkolnictwo Polskie na Antypodach.
Elżbieta Cesarska Zdjecia Bogumiła Filip |