Sama nazwa może wydawać się komuś dziwna i niosąca jakieś nudne przesłanie. Wprost przeciwnie!
25 maja 2013 r. odbyły się kolejne warsztaty, pt. „Podstawy do badań historii polskich rodzin”. Były poruszane tematy: „Drogowskazy dróg’, ‘Technologia genealogii”, „Mapy i poszukiwania”, „Poszukiwanie członków rodziny”, „Odczytywanie zapisów” (kroniki, archiwa), „Rozumienie imienia, nazwiska i miejsca”, „Polskie dziedzictwo wojskowe, osoby wysiedlone”, „Odnajdywanie śladów po 70 latach”.
Muszę podkreślić, że organizatorkami i uczestnikami byli Polacy drugiego pokolenia. Było również jedno małżeństwo, które przyjechało z dalekiego Gippsland – za to należy się POCHWAŁA!
Tym razem gościła u nas „internetowo” na ekranie (przez Skype), Cecil Wendt Jensen – Dyrektor Polonica Americana Research Institute, która podawała tzw. „internetowe narzędzia”, a więc adresy organizacji, archiwów, bibliotek w Internecie, gdzie można znaleźć informacje od czego i gdzie można zaczynać poszukiwania.
Całość była zorganizowana bardzo dobrze, spotkanie trwało od godz. 10.00 do 16.30 i trudno było je zakończyć, było bowiem mnóstwo pytań, rozmów...
Dla mnie najciekawsze było zakończenie – bardzo dobre! Uczestnicy spotkania zostali podzieleni na grupy 2 lub 3 osobowe, otrzymali pudełka kartonowe z mnóstwem zdjęć, dokumentów, przedmiotów – i należało na tej podstawie opisać osobę do której one należały i co o niej dowiedzieliśmy się.
Wszyscy pracowali rzetelnie, układali zdjęcia i różne dokumenty (tworzyli historię jakiegoś człowieka, którego nie znali). Zadaniem było – opisać osobę, do której należały te „eksponaty” i co o niej można się dowiedzieć. Wszyscy pracowali z wielkim przejęciem, układali zdjęcia (sprawdzali podpisy), dokumenty, instytucje które je wystawiały, świadectwa szkolne... układali według dat. Po zakończeniu tej części (musieliśmy przerwać „prace badawcze”) - przedstawiciel grupy zdawał sprawozdanie. W tym wszystkim było tyle szczegółów, ciekawych informacji, na które normalnie nie zwróciłoby się uwagi!
Warsztaty genealogiczne pod protektoratem Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej prowadzą: Lucyna Artymiuk, Helena Evert i Ania Zamecznik w Domu Polskim „Millenium”, 296 Nicholson Str.,Footscray, Vic. 3011.
Pierwsze warsztaty odbyły się 2 lutego 2013 r., a dotyczyły badań historii rodzinnych. Z zaproszonych gości, niektórzy dzielili się swoimi przeżyciami z czasów II Wojny Światowej i wywózki na Syberię. Były łzy, wzruszenia, wspomnienia – dobry nastrój i prośba o następne spotkanie tego rodzaju.
Kilka słów o genealogii - co to takiego?
Genealogia, to nauka zajmująca się badaniami ludzi i rodzin żyjących i tych zmarłych; ustaleniem pokrewieństwa, czyli jest to nauka o historii rodziny, o zdarzeniach ich dotyczących. Jest to nauka jak i metoda ustalania faktów.
Patrząc inaczej można powiedzieć, że genealogia to okazja, aby przenieść się do świata, który dawno odszedł. To wspaniałe hobby milionów ludzi na całym świecie!
Genealogia to nie tylko dane o pochodzeniu rodzin, zmiany własności, dziedziczenia itd... – to historia rodziny, kraju; całej ludzkości. Aby zrozumieć lepiej siebie, warto poznać swoje korzenie; co pozwala uzmysłowić sobie to, co wpływa na nasze życie poprzez dziedzictwo pokoleń.
Genealogia to nie tylko daty, metryki czy ich poszukiwanie – to również wszystkie zjawiska, które towarzyszyły naszym poprzednikom, a nas w jakimś stopniu kształtowały..
Następne warsztaty genealogiczne odbędą się 31 sierpnia 2013 r. – będą przebiegały w tematyce: „Twoja rola w tworzeniu i kontynuowaniu historii twojej rodziny”.
Dokładne informacje będą podane w mediach i prasie.
Złota myśl: „Człowiek bez przodków pozostaje ubogim duchowo mieszkańcem ziemi”
Bogusław Kot
|