Razem jesteśmy Ziemią
Są takie miejsca i chwile pełne, gdy niebo śpiewa i człowiek mówi w wielu językach naraz. Suma sumarum, tego znaczenie ?
Przetrwa twoja kultura, moja. Pamięć o twoich przodkach i moich. Nieś swoje ! Ja pójdę z moim ! Dróg nie zabraknie.
Kuferków i szkatuł wystarczy. Na planecie tęczą przepasanej. Pod słońcem. I w galaktykach mniej znanych. Razem jesteśmy Ziemią.
Leokadia Komaiszko 29 maja, 2 lipca 2013 roku, Litwa - Belgia
Leokadią Komaiszko jest poetką, dziennikarką, literatką, fotografikiem; autorką obszernego tomu reportaży o krzyżowych drogach Polaków na Wschodzie pt.: “Nawet ptaki wracają” i tegoż tomu w języku francuskim "Même les oiseaux reviennent", zbioru szkiców literackich o losach Polaków starszego pokolenia w Niemczech: „Wiatr z Hamburga”, czterech indywidualnych tomików poetyckich: “W stronę światła”, “Motyle na łąkach dzieciństwa”, “Zielonosenne kaktusy”, „Leodium qui sera à moi” (po francusku).
źródło
Poetka, dziennikarka, literatka, fotografik. Urodzona i ukształtowana duchowo na Wileńszczyźnie (5. stycznia 1963 roku, ojciec Zygmunt Komaiszko, matka Antonina z domu Suswiłło). Leokadia Komaiszko ukończyła Bujwidzką Szkołę Średnią z polskim językiem nauczania na Litwie, jej wyniki nagrodzono złotym medalem (1981). Następnie studiowała dziennikarstwo w Mińsku na Białorusi. Dyplom zdobyła w roku 1986 i rozpoczęła pracę reporterską w dzienniku „Czerwony Sztandar” (przemianowanym później na „Kurier Wileński”), jedynej wówczas polskiej gazecie na terytorium całego Związku Radzieckiego. Zatrudniona w „Kurierze Wileńskim”, podróżowała śladami Polaków, zamieszkałych w różnych republikach ZSRR i spisywała ich dzieje w literackich reportażach. Teksty Leokadii Komaiszko z Kazachstanu, Syberii, Kaukazu czy Łotwy publikował nie tylko „Kurier Wileński”, o te materiały zabiegały również znane tytuły w Polsce jak „Reporter” oraz polonijne w Europie i na świecie. Na podstawie tych właśnie reportaży powstanie później pokaźnej grubości książka pt: „Nawet ptaki wracają”.
W latach 90. XX w. Leokadia Komaiszko wyjechała do Belgii i tam mieszka na stałe.
Stworzyła, redaguje i wydaje „Listy z daleka”, czasopismo Ogólnoświatowego Korespondencyjnego Klubu Emigrantów (1996), które zostało włączone do Biblioteki Klasycznych Tekstów Literatury Świata, realizowanej w ramach projektu UNESCO.
żródło
|