Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
10 lipca 2013
Pozjazdowe refleksje - dziś o "transparentności"
Ernestyna Skurjat-Kozek (tekst i nagrania). Foto Puls Polonii

Minął już miesiąc od zakończenia 45 Zjazdu Rady Naczelnej Polonii Australijskiej w Brisbane. Co z dwudniowych obrad najbardziej utkwiło w mej pamięci? Chyba dramatyczny gest Pani Jadwigi Solki-Krajewskiej, prezeski Funduszu Wieczystego, która po wystąpieniu Małgosi Kwiatkowskiej wyrzuciła ręce w górę z okrzykiem „Oooooj, to tylko do sądu!” Raport Komisji Rewizyjnej RN określiła jako „obrazę naszej pracy”. No i rozpętała się dyskusja. O co chodziło w Raporcie i dlaczego Pani Krajewska poczuła się obrażona?

Na ubiegłorocznym Zjeździe Rady Naczelnej dużo dyskutowano nad sposobem, w jaki działa Fundusz Wieczysty im. Gen. Kleeberga. Były liczne zastrzeżenia, bodaj najważniejsze dotyczyło braku przejrzystości działania, czyli transparency. I właśnie dlatego, że od lat brakowało tej przejrzystości, w Polonii narosło wiele niepotrzebnych mitów typu: „oni ten Fundusz traktują jak prywatny folwark”, „dają pieniadze komu chcą”, krążyły pogłoski, że podania o granty mogą składać tylko te organizacje, które należą do Federacji NSW i tylko te, które są posłuszne prezesowi Federacji. Mało kto wiedział, na jakich zasadach działa Fundusz, mało kto widział Regulamin na własne oczy. Polonia nie miała rozeznania, kto wchodzi w skład komisji i na co są granty przyznawane.

Tak więc rok temu delegaci upominali się o to, aby do Polonii trafiły dokładne informacje na temat Funduszu. Trzeba głośno przypominać, że Fundusz nie jest „własnością” Federacji NSW, ale działa w ramach i pod kontrolą Rady Naczelnej. Fundusz ma swój Regulamin, a ten działa w obrębie Konstytucji RN. W przypadku niejasności decydująca rola przypada Komisji Arbitrażowej Rady Naczelnej, jej orzeczenie ma byc finalne. A jak sie dzieje w praktyce? Oczywiście inaczej. Wiele z tych spraw omawiano na Zjeżdzie rok temu, niestety pod nieobecność filarów Funduszu, czyli Pani Jadwigi Solki-Krajewskiej – prezeski i Pana Jerzego Krajewskiego, doradcy prezeski. Pan Krajewski twierdzi, że nie był zawiadomiony o Zjeździe (trochę to dziwne wytłumaczenie, bo przecież wiadomo, ze Zjazd odbywa się co roku o tej samej porze – w czerwcowy long weekend). Zobaczymy dalej, jakie są następstwa tej nieobecności.

W kwietniu br. Komisja Rewizyjna RN powołała 3 osoby z Nowej Południowej Walii do opracowania raportu o działalności Funduszu Wieczystego. W skład Komisji weszli Małgorzata Kwiatkowska, Hania Geras i Bronisław Łacek. Na 45 Zjeździe RN raport przedstawiła M. Kwiatkowska, która poinformowała, że w dniu 11 kwietnia br. zadzwoniła do prezeski Solka-Krajewskiej. Prezeska odpowiedziała, że nie przyjmuje do wiadomości istnienia Komisji Rewizyjnej, nie akceptuje jej i nie zgadza się na kontrolę dokumentów. Dodała, że nic jej nie wiadomo o mianowaniu przez RN trzech członków Komitetu Administracyjnego Funduszu. Zgodziła się jednak na obecność M. Kwiatkowskiej na zebraniu w dniu 13 kwietnia. W trakcie tego zebrania Jerzy Krajewski, stały gość na zebraniach Funduszu, zapowiedział, że sprawę wyjaśni na Zjeździe w Brisbane; jego zdaniem Komisja Rewizyjna powstała nielegalnie.


M.Kwiatkowska - raport Komisji Rewizyjnej

M. Kwiatkowska badała, czy Fundusz odpowiednio informuje Polonię o możliwości ubiegania się o dotacje i o swoich decyzjach. Informację – roczny wykaz wypłat – znalazła w jedynym polonijnym medium, tj. Tygodniku Polskim. Nie znaleziono też w mediach informacji o akcjach, które miałyby na celu powiększenie kasy Funduszu. Ze sprawozdania finansowego FW, przedstawionego na Zjeździe rok temu wynikało, że kapitał stoi w miejscu, nie jest przestrzegany nawet minimalny wskaznik CPI, a co za tym idzie, inflacja niweluje wartość kapitału. A przecież Regulamin stanowi, że „10% plus annual rate of inflation of the interest shall be reinvested in the capital holdings of the Fund”. A więc wydaje się, że kapitał topnieje. Komisja nie mogła dokonać szczegółowej oceny procesu inwestowania kapitału i korzystania z konta operacyjnego, ponieważ Zarząd Funduszu nie udostępnił dokumentów finansowych. Z obserwacji M. Kwiatkowskiej na zebraniu wynikało, że nie sprawdza się kryteriów otrzymania dotacji – np. nie sprawdzono rocznego sprawozdania finansowego organizacji ubiegającej się o dotację.

Konstytucja Rady Naczelnej Polonii Australijskiej

Zapoznaj się z Regulaminem Funduszu

Fundusz Wieczysty jest zarządzany przez 9 osób – kontynuowała M. Kwiatkowska. Są to: Jadwiga Solka-Krajewska-prezes, Zosia Cyganiuk –wiceprezes, Stanisław Mikołajski-sekretarz, Tadeusz Tarmas-skarbnik oraz Elżbieta Cesarska, Agata Satała, Marysia Nowak, Halina Orłowska i Jan Dobrucki. „Proces ustępujących trzech członków Funduszu i zatwierdzenia nowych 3 członków przez Prezydium RN ma duże luki pozwalające na indywidualną interpretację i nie jest zgodny z Regulaminem”- czytamy w raporcie. Komisja Rewizyjna zaleca co następuje: Regulamin FW należy zrewidować i opracować czytelny, przejrzysty proces rotacji i zatwierdzania członków Zarządu FW.


Jadwiga Krajewska-Solka na Zjeździe w czerwcu 2013 r.

Fundusz ma obowiązek zastosowania się do decyzji Zjazdu RN oraz powinien respektować oficjalne listy i zarządzenia Prezydium RN, a w przypadku niejasności dążyć do wyjasnienia. Niedopuszczalne jest szarganie dobrego imienia Rady Naczelnej, w ramach której Fundusz działa. Kolejne zalecenia: Należy zrewidować i usprawnić proces korespondencji; każda korespondencja powinna byc skierowana do skeretarza, który ją zarejestruje, a informacje przekaże pozostałym członkom Zarządu FW. Cała korespondencja powinna byc do wglądu Komisji Rewizyjnej. Sugeruje się, że zebrania Zarządu powinny przyjąć bardziej nowoczesne formy” zamiast tradycyjnych vis a vis można posłużyć się skypem, telekonferencją, emailem. Miesieczne sprawozdanie skarbnika powinno zawierac wykaz dotacji w danym roku finansowym oraz kwotę dostępną na dalsze dotacje w danym roku finansowym – jak również informację, w jakim celu została przyznana każda dotacja.

W trosce o przejrzystość działania FW powinien informować Polonię australijską o możliwościach ubiegania się o dotacje, zasadach przydzielania dotacji wraz z pełnym serwisem kontaktowym (adres pocztowy, e-mail i telefon). Informacje te powinny znaleźć się na stronie internetowej RN wraz z szablonem wniosku zgłoszeniowego. Prezes Funduszu powinien minitorowac informacje o Funduszu na stronie RN oraz dbać o to, aby informacje były poprawne i uaktualnione. W końcowym zdaniu Raportu czytamy, że byc może niektóre powyższe zalecenia są przestrzegane, ale brak dostępu do dokumentów będących w posiadaniu Zarządu FW, a także możliwości bezpośredniego wyjaśnienia – nie pozwala na potwierdzenie tego.

Jak już wspomniałam, po spokojnym, rzeczowym odczytaniu raportu przez Małgosię Kwiatkowską rozpętała się burzliwa dyskusja zapoczątkowana owym dramatycznym okrzykiem i wzniesieniem rąk „Oooooj, to tylko do sądu!” Treść raportu rozżaliła Panią Krajewską;, przypominała więc, że pracuje społecznie od ponad 60 lat, a w Funduszu od lat 47 i często szczodrze dokładała z własnej kiesy; zapewniała, że członkowie zarządu to bardzo pracowici i uczciwi ludzie. Momentami Pan Krajewski wyręczał Panią Jadwigę, udzielając odpowiedzi, „żeby się małżonka nie denerwowała”, albo dlatego, „że on to wytłumaczy lepiej”. W końcu kilku delegatów zabrało głos, aby złożyć wyrazy uznania zasłużonej działaczce – jednoczesnie podkreślając, że ani zawarte w raporcie uwagi, ani głosy w dyskusji nie były wymierzone personalnie przeciwko niej, tylko dotyczyły ważnego aspektu życia społecznego: transparentności.


Dr Zdzisław Derwiński ma głos


Mówi Anna Kurzak

Jadwiga Solka-Krajewska po wysłuchaniu Raportu

Dr Zdzisław Derwiński - odpowiedź Pani Jadwidze

Anna Kurzak do Pani Jadwigi

Opr. Ernestyna Skurjat-Kozek