Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
14 lipca 2013
Inauguracja Klubu Gazety Polskiej w Melbourne
Witold Łukasiak
Inauguracja działalności Klubu Gazety Polskiej w Melbourne im. Ryszarda Kaczorowskiego odbyła się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Keysborough, w niedzielę 7 lipca, w 70. rocznicę ludobójstwa na Wołyniu, Mszą św. za Ojczyznę, odprawioną przez ks. Rektora Artura Botura. Po mszy w Domu Polskim „Syrena” w Rowville miało miejsce spotkanie założycielskie Klubu. Cel działalności Klubów „Gazety Polskiej” i Kartę Klubów przedstawił zebranym Stanisław Zdziech. Wcześniejszy komunikat ukazał się w Pulsie Polonii 28 czerwca.

Karta Klubów „Gazety Polskiej”, określa cele działania, sposób powołania i prowadzenia Klubu. Poniżej fragment Karty. Kluby "Gazety Polskiej" są dobrowolnymi, nierejestrowanymi stowarzyszeniami działającymi w Polsce, a także poza jej granicami. Celem działalności klubów "Gazety Polskiej" jest wspieranie aktywności społecznej przede wszystkim na szczeblu lokalnym ale także ogólnokrajowym. Aktywność ta musi być zgodna z linią programową "Gazety Polskiej". Linia ta wyraża się przez: Dbałość o interes narodowy, suwerenność państwa, krzewienie patriotyzmu. Budowę państwa i społeczeństwa w oparciu o tradycyjne wartości wywodzące się z kultury chrześcijańskiej. Przeciwstawianie się wszelkim formom totalitaryzmu w życiu publicznym, szczególnie komunizmu i faszyzmu. Aktywną walkę z polityczną cenzurą. Krzewienie zachowań sprzyjających rozwojowi swobodnej debaty. Animację i wspieranie społeczeństwa obywatelskiego szczególnie na szczeblu lokalnym. Celem działalności klubów jest także wspieranie mediów należących do Strefy Wolnego Słowa, przede wszystkim "Gazety Polskiej" oraz tworzenie niezależnych mediów lokalnych działających zgodnie z linią programową "Gazety Polskiej". Od dziesiątego kwietnia celem działania klubów "Gazety Polskiej" stała się walka o wyjaśnienie wszystkich przyczyn katastrofy w Smoleńsku oraz o godne upamiętnienie jej ofiar. Członkiem klubu "Gazety Polskiej" może zostać zarówno obywatel Polski jak i obywatel innego państwa, który zaakceptuje zasady zawarte w niniejszej karcie.




Stanisław Zdziech podsumowując cel założenia Klubu Gazety Polskiej w Melbourne, podkreślił istnienie potrzeby stworzenia u nas, w Melbourne płaszczyzny umożliwiającej bardziej skuteczne, zbiorowe działanie na rzecz wspierania w kraju ugrupowń sprzeciwiających się obecnie rządzącej postkomunistycznej klice na pograniczu mafii. Liczna grupa obecna na pierwszym spotkaniu, potwiedza tę potrzebę. A także potrzebę przeciwstawiania się na naszym podwórku postkomunie, dążącej do podziału Polonii australijskiej, co udało się osiągnąć szczególnie w Ameryce Północnej. Kongres Polonii Amerykańskiej, kiedyś prężny i odgrywający jakże ważną rolę w kreowaniu polityki rządu USA, szczególnie w odniesieniu do Europy, dzisiaj jest rozczłonkowany i nic nie znaczący.

Monika Wiench, która wróciła kilkanaście godzin wcześniej z Polski, podzieliła się swoimi wrażeniami z pobytu w kraju. Ostro skrytykowała obecny “rząd kolesiów”, który nie dba o dobro kraju, lecz bardziej o własne kieszenie. Zwróciła uwagę na ogromny rozdział społeczeństwa polskiego, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i politycznym. Grupom związanym z rządem, głównie byłym towarzyszom partyjnym, esbekom i ich potomkom, którzy przejęli majątek narodowy i prowadzą “businessy” albo załatwili sobie wysokie emerytury powodzi się bardzo dobrze. Natomiast większość społeczeństwa, zwykli emeryci, byli działacze Solidarności czy nawet przeciętni pracownicy żyją w ubóstwie. Podział polityczny widzi się wyjątkowo ostry. Zdumiewa wręcz nienawiść popleczników PO do opozycji, co wyraża się na każdym kroku, także w prywatnych rozmowach.

Następnie odbyła się dyskusja na temat sytuacji politycznej w Polsce, a też wśród Polonii australijskiej. Podkreślano zadania “Pulsu Polonii” i “Tygodnika Polskiego”, które są mediami niezależnymi, podtrzymującymi tradycje niepodległościowe.

Drugie zebranie, w celu ukonstytuowania sie Klubu odbędzie się w niedzielę, 21 lipca o godz. 13.00 w Domu Polskim “Syrena” w Rowville.

Zaproszeni są wszyscy popierający linię programową.

Witold Łukasiak

lukasiak_witold@yahoo.com