Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
29 wrzesnia 2013
Dzień Papieski - 13 pażdziernika
Justyna Bendowska

Mija już 35 lat od momentu, gdy w 1978 roku pierwszy w historii Polak, Karol kardynał Wojtyła, został wybrany Papieżem Kościoła Powszechnego i przyjął imię Jan Paweł II. Dzięki pełnionej przez niego misji świat zmienił swoje oblicze. Ojciec Święty wywarł ogromny wpływ na poszczególnych ludzi i całe narody głosząc orędzie wolności, solidarności i Bożego miłosierdzia. Z Jana Pawła II emanowały czerpane z wiary optymizm i nadzieja. Nigdy nie zapomnimy jego modlitwy, odwagi, mądrości, a także poczucia humoru, cierpienia oraz wysiłku wręcz niezliczonej liczby spotkań.

Niezwykłą rolę w historii świata odegrały rekordowo liczne pielgrzymki papieskie na wszystkich kontynentach. Każda z nich miała także wielkie znaczenie dla mieszkającej tam Polonii. Nie sposób zapomnieć spotkań Polonii z Janem Pawłem II chociażby w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Brazylii, Australii czy krajach Europy. To wtedy właśnie nasi rodacy biorąc do ręki narodowe flagi przyznawali się do polskiego pochodzenia i czuli się dumni z bycia Polakami. Dotyczyło to także kolejnych pokoleń emigrantów. Jan Paweł II w sposób bezprecedensowy potrafił także jednoczyć wszystkich Polaków. Z „okna Domu Ojca Niebieskiego” czyni to i dzisiaj!

Od 13 lat Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w imieniu Konferencji Episkopatu Polski organizuje Dzień Papieski. Jest on wyrazem wdzięczności jaką Polacy czują wobec dziś już błogosławionego Papieża. Tego dnia w Polsce i wśród Polaków na całym świecie powracamy do jego nauczania i jednoczymy się wokół jego osoby.

Tegoroczny, trzynasty już Dzień Papieski obchodzony 13 października nosi tytuł: „Jan Paweł II – Papież Dialogu”.

Chcemy się uczyć od Jana Pawła II – mistrza dialogu – umiejętności spotkania z człowiekiem, który czasami różni się od nas wyznawaną religią czy przeróżnymi poglądami. Jak chyba nikt przed nim, Jan Paweł II umiał rozmawiać z każdym, kto kierował się otwartością umysłu i serca oraz dobrą wolą w odkrywaniu prawdy.

Owocem Dni Papieskich jest „żywy pomnik” budowany przez Polaków Janowi Pawłowi II – stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W tym bowiem dniu przeprowadzana jest zbiórka pieniędzy na stypendia edukacyjne dla naszych podopiecznych. Rzeszę 2500 stypendystów stanowią młodzi uzdolnieni ludzie z małych miejscowości w Polsce pochodzący z niezamożnych i ubogich rodzin. O tym pomniku Błogosławiony Papież powiedział: „jest on najbliższy mojemu sercu” oraz „takie pomniki możecie mi budować”.

Więcej informacji o Dniu Papieskim i naszej Fundacji znajdziecie Państwo na stronie

www.dzielo.pl