Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
4 listopada 2013
Kret w Watykanie
Prawda Turowskiego

Nakładem Wydawnictwa Agoda ukazała się książka Wojciecha Czuchnowskiego i Agnieszki Kublik pt. "Kret w Watykanie. Prawda Turowskiego". To historia PRL-owskiego „nielegała”, który jako jezuicki kleryk inwigilował watykańskie otoczenie Jana Pawła II. „Nielegałowie” to jedna z najbardziej strzeżonych tajemnic wszystkich wywiadów świata. Często są to ludzie zwerbowani - tak jak bohater tej książki - we wczesnej młodości, szkoleni w tajnych ośrodkach i wysyłani za granicę. Tam nie od razu przystępują do działania(...)

Tomasz Turowski przez szesnaście lat był „nielegałem” wywiadu PRL-u. Dziesięć z tych szesnastu lat spędził za granicą jako kleryk w zakonie jezuitów. Przeszedł przez Rzym i Watykan, stykając się z papieżem Janem Pawłem II i przekazując do centrali informacje na jego temat. Na początku lat 90 przeszedł pozytywnie weryfikację i jako polski dyplomata miał witać prezydenta Lecha Kaczyńskiego na lotnisku w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku.

FRAGMENT

Kiedy pan rozmawiał z Papieżem, to rozmawiał pan jako oficer wywiadu czy jako Tomasz Turowski? Wewnętrznie jak pan to czuł?

Niewątpliwie były momenty, kiedy rozmawiałem z nim jako Tomasz Turowski, kiedy zbliżałem się do niego. On robił na mnie duże wrażenie, to była charyzmatyczna postać, o wielkiej, magnetycznej sile oddziaływania, i nie można go było zbyć byle czym. I fakt, że chciał ze mną rozmawiać i rozmawiał czasami, nie tylko na temat tekstu, który ma w tym momencie wygłosić, był dla mnie istotny.

Najtrudniejsza z nim rozmowa?

Gdy byliśmy w kaplicy razem, zapytał: „Jaka jest właściwie twoja misja?”. Trudno mi o tym dzisiaj mówić. Odpowiedziałem tylko, że moim obowiązkiem jest służba Polsce i dbanie o bezpieczeństwo Ojca Świętego. Kropka.

Dlaczego on w ogóle pana o to pytał? Rozszyfrował pana?

To wszystko na ten temat.

Gdyby przełożeni panu powiedzieli: „Widzimy w Janie Pawle II zagrożenie, szykujemy plan likwidacji, przekaż nam informacje, w jaki sposób zamachowiec może poruszać się po Watykanie”? Gdyby dostał pan taki rozkaz?

Zadaniem oficera, jeśli jest oficerem, a nie agentem, jest też postawienie sobie pytania, czy rozkazy są zgodne z interesem państwa. Tego rodzaju rozkaz na pewno byłyby niezgodny z interesem Polski, już nie mówiąc o wymiarze moralnym.

żródło: wp.pl

Prócz powyższego fragmentu książki znajdujemy na Wirtualnej Polsce obszerne omówienie książki, które opracowała Kamila Margielska.

Tutaj omówienie książki i galeria zdjęć