Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
24 stycznia 2014
Polish Christmas sukcesem Polonii
Marianna Łacek
Dziewiąty Bożonarodzeniowy Festiwal w Sydnejskim Darling Harbour, który odbył się w niedzielę 1. grudnia był niewątpliwie kolejnym sukcesem. Wielu uczestników do tej pory wspomina niepowtarzalną atmosferę Festiwalu, przepyszne polskie potrawy, stoiska z pamiątkami i ozdobami, a przede wszystkim wielogodzinny, ciekawy program artystyczny. Z pewnością długo pozostanie to wszystko w pamięci. Obecnie, kiedy upływa już drugi miesiąc od tego niezapomnianego wydarzenia, warto przypomnieć kim są ludzie, dzięki którym ten Festiwal mógł się odbyć.

„A jako kto może,
Niechaj ku pożytkowi wspólnemu pomoże”
(Jan Kochanowski)

Zadano mi takie pytanie na jednym ze spotkań świątecznych. Aby wyjaśnić obecną sytuację, należy wrócić chociaż w telegraficznym skrócie do roku 2011. Polonię Sydnejską zbulwersowała wówczas wieść, że ‘Polish Christmas’ w roku 2011 się nie odbędzie. Tylko Pan Wiesiek Paździor z ówczesnego Komitetu Organizacyjnego był innego zdania. Niestety, nie udało mu się przekonać reszty. Z jego to inicjatywy zorganizowane zostało w Domu Polskim w Ashfield otwarte zebranie zainteresowanych tą sprawą osób. Rezultatem spotkania były dwie decyzje: pierwsza i najważniejsza - Polskie Boże Narodzenie w Darling Harbour musi się odbyć. Druga – należy zawiązać nowy Komitet Organizacyjny, który tę sprawę poprowadzi. Do Komitetu weszły osoby, które wyraziły chęć bezinteresownej współpracy.

Początki nie były łatwe. Kompletny brak zaplecza finansowego. Nie można było nawet liczyć na pomoc Konsulatu. Po kilkakrotnym zapewnieniu przez poprzedni Komitet (S. Mikołajski, B. Drozdowski, B. Henclewska) że Polish Christmas w Darling Harbour się nie odbędzie, Konsul przekazał oryginalnie przeznaczone na ten cel $5 000, innym kulturalnym przedsięwzięciom w Australii. Nie można było rozpocząć nawet żadnych oficjalnych starań, ponieważ poprzedni Komitet pomimo ogłoszenia w polskich mediach, że w roku 2011 Festiwal Bożonarodzeniowy się nie odbędzie, dopiero w ostatniej chwili wycofał rezerwację Tumbalong Park w Foreshore Authority. Organizatorów nie opuszczał jednak entuzjazm. Polish Christmas 2011 się odbył, odbył się także w r. 2012 i w niewiele zmienionym składzie po raz trzeci, bogatsi w doświadczenie, zorganizowaliśmy Polski Festiwal Bożonarodzeniowy w roku 2013, a obecnie już planujemy kolejną imprezę na bieżący rok.

Do oficjalnie zarejestrowanego Komitetu należą następujące osoby:
Prezesem Komitetu została wybrana Bogusława Mokrzycka. Biegle władająca oboma językami , znana od lat ze swojej działalności społecznej, najpierw w Polsko-Australijskim Towarzystwie Kulturalnym, a ostatnio w Klubie Polskim w Ashfield, Bogusława ochoczo zabrała się do pracy organizacyjnej. Koordynatorem całego projektu (‘Project Manager’) została Małgorzata Kwiatkowska, również poprzedni prezes Klubu Polskiego w Ashfield a obecnie członek Prezydium Rady Naczelnej Polonii Australijskiej. Na co dzień Małgorzata Kwiatkowska pracuje na odpowiedzialnym stanowisku w Commonwealth Bank. Na szczęście, była ona wcześniej zaangażowana w organizowanie kilku pierwszych Bożonarodzeniowych Festiwali, można więc było liczyć na jej rozsądne, poparte doświadczeniem propozycje.

Wiceprezesem do spraw kulturalnych został Darek Paczyński. Aktor teatralny i filmowy, ceniony reżyser wielu spektakli, znany polskiej społeczności z anteny Radia SBS a także z telewizji. Z prawdziwą ulgą można było odetchnąć wierząc, że program artystyczny będzie dopięty na przysłowiowy ‘ostatni guzik’.

Sprawami finansowymi zajął się Wiesław Paździor – właściciel ‘Polonez Smallgoods", aktywny działacz Klubu Polskiego w Ashfield, od wielu lat sponsorujący różne imprezy kulturalne i charytatywne. Wiesław rozpoczął swoją działalność od nawiązania kontaktu z potencjalnymi najemcami stoisk na Polskim Bożonarodzeniowym Festiwalu.

Sprawy dekoracji sceny oddane zostały w ręce Marii Koter-Rosiak, znanej ze swoich niezwykle interesujących radiowych pogadanek o roślinach, a także ze sponsorowania wielu polskich artystów. Do Komitetu wszedł także Bronisław Łacek, ceniony nauczyciel języka polskiego, przez wiele lat związany z Fundacją Polską (kilkakrotnie wybierany prezesem tej Fundacji). Dokonał on bezprecedensowego dzieła odnowienia Domu Polskiego w Ashfield. W Komitecie postanowił praktycznie wspierać wykonywanie niezbędnych inicjatyw. Członkiem Komitetu została także Jadwiga Kalbarczyk, a nieco później dołączył do Komitetu jej mąż, Janusz Kalbarczyk – oboje od lat związani z działalnością Klubu Polskiego w Ashfield. Wzięli na siebie odpowiedzialność za prowadzenie dochodowego Stoiska Komitetu.

Z prawdziwą satysfakcją zaakceptowane zostały do Komitetu trzy młode, już tutaj w Australii urodzone Polki: Eleonora Paton, Eva Gregory i Karolina Molenda. Zgłosiły się same, oferując pomoc w marketingu i przygotowywaniu wszelkiego rodzaju publikacji po angielsku. Z przyjętego na siebie zobowiązania wywiązywały się znakomicie. Sekretarzem obecnego Komitetu została pisząca te słowa, Marianna Łacek. Witek Skonieczny, natychmiast użyczył swoich zdolności artystycznych, projektując niezwykle udane logo ‘Polish Christmas Festival’.

Jednym z nieco słabszych punktów działalności Komitetu była nasza strona internetowa. Na szczęście w połowie ubiegłego roku udało nam się nawiązać kontakt z niekwestionowanym fachowcem z tej dziedziny. To Dariusz Pęczek, który założył i prowadzi ‘Polish Christmas Festival Website’. Dzielnie pomagał nam Andrzej Rosiak, któremu zawdzięczamy uratowanie naszej poprzedniej strony internetowej w krytycznym momencie i przekazanie materiałów do obecnej witryny:[] www.polishchristmas.org.au

Działalność Komitetu byłaby niezwykle utrudniona, gdyby nie poparcie i konkretna pomoc naszych przyjaciół. Od samego początku swoją pomoc zadeklarowali Państwo Helena i Eugeniusz Żebrowscy. Danego słowa dotrzymują i po raz kolejny należą do grona naszych cennych sponsorów. Również Pani dr Kaja Łukaszewicz, znana ze swojego wielkiego serca każdorazowo sponsoruje tę cenną polonijną inicjatywę, jaką jest Polskie Boże Narodzenie w Darling Harbour. W gronie sponsorów znajdują się jeszcze Pani dr Maria Bijak,Pani dr Beata Rumianek oraz doktorostwo Kamilla i Krzysztof Urbaniakowie a także Pani Elżbieta Wegner.

Cenną pomoc finansową oferują także polskie biznesy. Naszymi sponsorami są: ‘Halina Dumplings Manufacture’, ‘European Deli Euro’, ‘Baska-Jon Pty Ltd’ oraz‘RDL – Refrigeration Distributors P/L’. ‘Polonez Smallgoods’ po raz kolejny znajduje się w kategorii ‘Złotych Sponsorów’ (donacje powyżej $1 000).

Do tej samej kategorii ‘Złotych Sponsorów’ należy także Polski Konsulat w Sydney, Fundacja Polska w NPW, Fundacja Bluma, Fundusz Wieczysty a także NSW Community Relation Commission.

Każdorazowo do sukcesu naszego Festiwalu Bożonarodzeniowego przyczyniają się polskojęzyczne media: Radio SBS, Puls Polonii, Express Wieczorny, Bumerang Polski, Tygodnik Polski oraz Radio 2 000 FM.

Osobną, cenną kategorię stanowią artyści. To właśnie występy artystyczne przyciągają największą rzeszę uczestników. Podziękowanie trzeba rozpocząć od Polskich Zespołów Folklorystycznych. W ostatnim Festiwalu wystąpiło ich pięć: Wawel z Wollongong oraz Lajkonik, Kujawy, Podhale i Syrenka z Sydney. Każdy z tych Zespołów to niepowtarzalna w swoim rodzaju grupa, doskonale przygotowana artystycznie, tak pod względem tanecznym jak i wokalnym (wesołe przyśpiewki). Autentyczne, regionalne stroje, w większości wykonane w Polsce i tam zakupione, urzekają swoim stylem i kolorystyką. W sumie ponad sto młodych osób, które bezinteresownie poświęcają swoją niedzielę, aby pokazać wielotysięcznej publiczności prawdziwe perły polskiej kultury.

Świąteczny nastrój Festiwalu podkreślał także Chór Tęcza, którego dyrektorem artystycznym jest Maja Kędziora. W atmosferę polskiego Karnawału potrafił wprowadzić publiczność Zespół Magiakons, z niezastąpionym w roli wokalisty i konferansjera, Michałem Maciochem. Wśród młodszej generacji uczestników Festiwalu wielu zwolenników znalazł nowoczesny zespół muzyczny Lucy Jakubowski & Lil Smoke Band. Z prawdziwym aplauzem przyjęła publiczność mini-koncert Młodzieżowej Orkiestry Smyczkowej L’estro Amonico, którą założył i prowadzi polski muzyk Zdzisław Kowalik.

Również indywidualni artyści podbili serca publiczności. Dwukrotny występ Tereni Tabor raz z popularnymi przebojami, a potem z koncertem polskich kolęd, występ sopranistki Lucy Michalewskiej, która wykonała kilka znanych arii, Ave Maria Shuberta oraz piękne polskie kolędy, przyprawiły wielu słuchaczy o łzy wzruszenia.Wielokrotnie mieliśmy możliwość podziwiania pięknego głosu oraz umiejętności kompozytorskich młodziutkiej Olivii Kierdal. Niesłabnącą popularnością cieszy się już po raz kolejny młody trębacz – Alex Agaciak. Jego Hejnał z Wieży Mariackiej, odegrany w Tumbalong Park punktualnie o godz. 12.00 w południe stał się prawdziwym ‘gwoździem’ programu. Dopełnieniem przeżycia artystycznego są wykonywane przez niego na trąbce melodie popularnych kolęd.

Utalentowana w wielu dziedzinach artystycznych Iwona Kower, już po raz kolejny prowadzi Festiwalowego Poloneza, włączając w ten salonowy polski taniec ochotników spośród publiczności. Jak się okazuje, niekoniecznie Polaków. Koordynator polskich programów Radia SBS Anna Sadurska nie tylko sama poświęca niedzielę, aby przekazywać na antenie informacje prosto z Festiwalu Bożonarodzeniowego, ale mobilizuje także grupę współpracowników do prowadzenia na scenie segmentu rozrywkowego. Z Melbourne przyleciał specjalnie w tym celu Dariusz Buchowiecki.

Także Ernestyna Skurjat-Kozek ciekawie zaprezentowała najnowsze osiągnięcia ‘Kościuszko Heritage’ - instytucji, którą założyła i dzielnie prowadzi, szerząc polskość wśród wielokulturowej społeczności Australii. Andrzej Lubieniecki jak zwykle ze swadą poinformował o swoim ‘Eurosky Media’.

Szczególne słowa uznania należą się znanym australijskim osobowościom o polskim rodowodzie. Każdego roku gościmy na scenie Festiwalu kilka takich osób, które umacniają, albo nawet odnajdują nieraz dawno zagubione związki z polskością. To znane z ekranów telewizyjnych i kinowych postaci jak: Gosia Dobrowolska, Kathy Novak, Magdalena Rose, siostry Jakubiak - Samy and Bella, a także reżyser filmowy - Sophia Turkiewicz.

Zawsze jednym z honorowych gości Festiwalu Bożonarodzeniowego jest Polski Konsul – tym razem była to Pani Konsul GeneralnaRegina Jurkowska. Serdeczne przesłanie, które Pani Konsul wygłosiła, dokonując oficjalnego otwarcia Festiwalu zostało owacyjnie przyjęte przez wszystkich uczestników i organizatorów. Podobnie było ze zwięzłym, powtórzonym w obydwu językach przemówieniem prezesa Rady Naczelnej, Leszka Wikarjusza, który gratulując organizatorom Festiwalu zapewnił o całkowitym poparciu Rady Naczelnej.Tutaj warto nadmienić, że już doświadczyliśmy tego poparcia. To dzięki listowi polecającemu Rady Naczelnej udało nam się uzyskać dotację od Funduszu Wieczystego.

Koniecznie należy wspomnieć o udziale australijskich polityków. Ze sceny Polish Christmas in Darling Harbour przemawiali reprezentujący Premiera ministrowie rządu stanowego, członkowie lokalnych władz oraz przedstawiciele opozycji. Spotykali się z uczestnikami Festiwalu oraz byli goszczeni przy zastawionym, świątecznie udekorowanym stole, smakując polskie potrawy i ciasta.

Darek Paczyński ma każdorazowo nie lada łamigłówkę do rozwiązania. Wszystkie zespoły, indywidualnych artystów, przemówienia polityków i honorowych gości tak zegrać ze sobą i dopasować, żeby mogły tworzyć jednolitą, przyjemną dla oka i ucha całość. Ponieważ jest to praca z ludźmi, dlatego w każdej chwili należy się liczyć z nieoczekiwanymi zmianami. Musi na to być przygotowany. I na szczęście jest. Przez wiele godzin koordynuje wszystkim ze sceny,przedstawiając, wyjaśniając, informując i to w dwu językach. Jak to dobrze, że ma do pomocy uroczą Aurelię Stanisławczyk-Wilkinson. Oboje, podobnie jak wszystkie wymienione powyżej osoby poświęcają swój prywatny czas i wkładają przeogromny wysiłek, pracując bez żadnego wynagrodzenia a nawet dopłacając za parking, za transport, za przyniesione materiały itp. Podziękowaniem jest satysfakcja z udanej imprezy.

Aby impreza była udana, konieczna jest także strawa dla ciała. Polskie pierogi, gołąbki, bigos i kiełbaska z rożna, placki ziemniaczane i gulasz - zapewniły stoiska: Narel Smalgoods, Restauracja Kameralna Jacka Gnycha, Eclipse Direct Pani Kubiak i Polonez Smallgoods Wieśka Paździora. Natomiast przeróżne ciasta, pączki i chrusty można było nabyć na stoisku Ada Donuts, a także na stoisku organizatorów ‘Polish Christmas / Polish Klub Ashfield Stall’. Były także stoiska z lodami oraz z kawą, a także ogródek piwny. Dla najemców tych stoisk festiwalowa niedziela jest niezwykle pracowitym dniem. Twierdzą jednak, że wysiłek się opłaci.

Podobną opinię wyrażają najemcy stoisk z polskimi artykułami artystycznymi, z dekoracjami, biżuterią, kosmetykami i z książkami. W nieco innej sytuacji znajdują się stoiska informacyjne: Turystyczne (3), Religijne (3), Medialne (2) Opieki Społecznej (1), Edukacyjne (1). Te stoiska właściwie nie czerpią bezpośredniej korzyści z promowania swych usług. Niestety, muszą także ponosić koszta wynajmu. Opłaty, które pobieramy za wynajem stoisk, to absolutne minimum. Nie pokrywają one nawet całkowicie narzuconych przez Foreshore Authority kosztów. Marzeniem Komitetu jest, aby Polish Christmas Festival był imprezą zarabiającą na siebie,aby najemcy stoisk niezarabiających mogli uiszczać jedynie symboliczną opłatę. Na razie są to jednak marzenia. .W tej chwili na szczęście pospłacane są wszystkie długi. Dokładnego rozliczenia finansowego dokonamy na pierwszym zebraniu w tym roku.

Do rzadkości należy, aby jakaś instytucja pożytku publicznego pracowała tak zgodnie jak czyni to Komitet Organizacyjny Festiwalu Bożonarodzeniowego. W pierwszej połowie roku zebrania odbywają się przeciętnie raz w miesiącu. Potem częściej, a pod koniec nawet kilka razy w tygodniu. Każdy stara się robić nie tylko to, co do niego należy, ale także wykazuje inicjatywę pomagając w czym tylko można. Istnieją pewne, przez nas wypracowane zasady, których staramy się przestrzegać, jak na przykład podział obowiązków w umieszczaniu informacji na Facebook, uaktualnianiu strony internetowej, czy wypowiadaniu się w mediach.

Wielką radością napawa fakt, że Polish Christmas in Darling Harbour zyskał sobie bardzo pochlebną opinię u władz koordynujących działalnością Tumbalong Park. Polskie Boże Narodzenie umieszczone jest już na stałe w rocznym programie imprez Foreshore Authority.

Dziękujemy wszystkim naszym sponsorom, dziękujemy najemcom stoisk, dziękujemy występującym artystom. Wspólny wysiłek przynosi efekty i będzie je przynosił w przyszłości. Za Komitet Organizacyjny Polish Christmas in Darling Harbour
Marianna Łacek