W zeszłym roku studentka the Polish Studies na Macquarie University złożyła podanie o stypendium, by pojechać na studia języka polskiego na Uniwersytet Jagielloński do Krakowa, z którym nasz uniwersytet ma podpisaną umowę na wymianę studentów. Co roku mamy kilka miejsc dla kandydatów na wyjazd, tak że studenci z tych możliwości mogą śmiało korzystać, przy wydatnej pomocy finansowej Macquarie University i stypendium ufundowanym przez rodzinę Państwa Skrzyńskich, the Henryk Skrzyński Memorial Scholarship
.
Michelle była bardzo zaangażowana w naukę i z własnej ochoty, przez dwa lata przychodziła na dodatkowe zajęcia konwersacyjne. W ramach pomocy studentom są one przeznaczone dla studentów z całej Australii (przez Skype) i są sponsorowane, także w tym roku, przez Polski Konsulat.
Podanie Michelle zostało przez uniwersytet rozpatrzone pomyślnie i studentka znalazła się w Krakowie. Oto jej wspomnienie, które napisała po powrocie, przyznając uczciwie, że no...troszkę pomogła jej mama.
Mόj pobyt w Krakowie Michelle Klich
Ja mieszkałam i studiowałam w Krakowie przez prawie pięć miesięcy w 2013 roku. Studiowałam na Uniwersytecie Jagiellońskim następujące kierunki: język polski, stosunki pomiędzy Polską i EU, literaturę polską, Holocaust i jego znaczenie. Zajęcia odbywały się w budynku uniwersytetu na głόwnym rynku, najpiękniejszym w całej Europie. Mieszkałam w dzielnicy Kazimierz i chodziłam na zajęcia przez ulicę Grodzką. Jest to jedna z głόwnych ulic w Krakowie, pełna restauracji, kawiarni i starych kościołόw.
Kiedy przyjechałam w lutym do Krakowa, zima była w swojej pełni. Wszystko było pokryte białym śniegiem. Było bardzo zimno. Po raz pierwszy doświadczyłam taką pogodę. Patrzyłam przez okno godzinami na płatki śniegu. Czułam się jak w bajce. Jednak, po paru tygodniach śnieg zamienił się w wodę i moje buty były ciągle mokre. Nie było to przyjemne. Najbardziej podobał mi się Krakόw podczas wiosny. Drzewa zaczęły wypuszczać liście a potem kwiaty. Lubiłam spacery na plantach. Zauważyłam więcej ludzi z uśmiechem na ustach.
Kazimierz jest dawną dzielnicą żydowską. Jest tam dużo kościołόw żydowskich (synagog). Kazimierz jest miejscem nocnego życia Krakowa. Znajduje się tam najwięcej pubów, restauracji i kawiarni, gdzie studenci i turyści przesiadują od rana do późnych godzin nocnych. Jest tam unikalna atmosfera i niepowtarzalny klimat.
|
|
Rynek Głόwny był rόwnież moim ulubionym miejscem w Krakowie. Lubiłam tam zatrzymać się na herbatkę, wysłuchać hejnalu z wieży kościoła Mariackiego a potem przejść się po Sukiennicach położonych w centrum rynku. Czasami udało mi się kupić pamiątki dla moich przyjaciόł. W czasie wolnym od zajęć lubiłam zwiedzać zabytki. Byłam na Wawelu (dawnej siedzibie krόlów Polski) i w Muzeum Historycznym miasta Krakowa pod Sukiennicami.
Studia na Universytecie Jagiellońskim były inne niż tutaj na Uniwersytecie Macquarie. Moje klasy w Krakowie były pełne miedzynarodowych studentόw. To było bardzo korzystne, gdyż spotkałam innych studentόw z rόżnych części świata. Ilość studentόw na zajęciach była mniejsza niż u nas w Sydney, co pozwalało nam częściej kontaktować się z nauczycielem.
Ten pobyt pozwolił mi na duże poprawienie mojego języka polskiego, ktόrego musiałam używać na codzień. Na początku było mi bardzo ciężko, ale przed wyjazdem z Polski byłam bardzo zrelaksowana, kiedy używalam tego języka.
Po powrocie do Australi, najbardziej tęskniłam za polską kulturą i tradycjami. Prawie że codziennie spotkałam się tam z jakimiś wydarzeniami. Krakόw, ktόry jest pełny studentόw obchodził Juwenalia. Przed świętami wielkanocnymi były targi, gdzie można było kupić malowanki i tradycyjne polskie jedzenie. Studenci bardzo często protestowali albo mieli przedstawienia na głόwnym rynku. Ulice były pełne turystόw i studentόw.
Mόj pobyt w Krakowie był wspaniały i nigdy go nie zapomnę.
Michelle Klich
Zainteresowanych studiami odsyłam do strony ogólnej Macquarie University, skąd można znaleźć the Polish Studies: www.mq.edu.au lub dotrzeć bezpośrednio przez adres: www.mq.edu.au/about_us/faculties_and_departments/faculty_of_arts/department_of_international_studies/european_languages_and_cultures/polish_studies/
Natomiast, zainteresowanych sponsorowaniem studiów, uprzejmie proszę o kontakt telefoniczny: 02-9850-7014[] elektroniczny email: andrew.siedlecki@mq.edu.au
lub korespondencyjny: Andrzej Siedlecki Macquarie University, NSW 2109, International Studies, the Polish Studies
Andrzej Siedlecki Ass. Lecturer/Coordinator The Polish Studies
|