Pierwowzorem Międzynarodowego Dnia Kobiet były Rzymskie Matronalia. W pierwszym tygodniu miesiąca marca, przeważnie pierwszego dnia tego miesiąca, Rzymianki podążały z rana do gaju na wzgórzu, do kaplicy Junony, bogini macierzyństwa i płodności. Kobiety obdarowywały boginię Junonę kwiatami prosząc ją o czuwanie nad ich życiem rodzinnym, dziękowały i prosiły o zdrowe potomstwo i szczęście małżeńskie.
Potem wracały do domów gdzie ucztowano na ich cześć, mężowie obdarowywali je prezentami i dziękowali za wysiłek, jaki kobiety wkładały w życie rodzinne.
Przez tysiące lat przed naszą erą i w początkowych wiekach naszej ery, kobiety zajmowały bardzo wysoką pozycję w ówczesnych społeczeństwach, kształcenie dziewcząt było obowiązkowe, by jako matki właściwie wychowywały dzieci. Kobiety pełniły funkcje polityczne, zajmowały stanowiska rządowe i biznesowe, były nauczycielami i lekarzami bez ukrywania swojej płci.
|
Wraz z rozkwitem przemysłu i usług w 19-tym wieku, kobiety zapełniły fabryki tanią siłą roboczą, najczęsciej pracując w nieludzkich warunkach, często ginąc w wyniku wypadków przy pracy, albo zbiorowo w zawalających się lub płonących fabrykach. Incydentów musiało być sporo, gdyż pierwsza demonstracja kobiet fabrycznych odbyła się już w roku 1857 w Nowym Jorku. Robotnice fabryk tekstylnych demonstrowały przeciwko wyzyskowi przez właścicieli zakładów przemysłowych i złym warunkom pracy. Ósmego marca 1908 roku w Nowym Yorku demonstrowało 1500 robotnic fabryki tekstyliów o poprawę warunków pracy i prawa polityczne, co w konsekwencji doprowadziło na przełomie 1909 i 1910 roku do trzymiesięcznego strajku całego przemysłu tekstylnego z udziałem 20 000 robotnic.
25 marca 1911 roku w pożarze fabryki tekstyliów w Anglii zginęło 146 osoby, 17 mężczyzn i 129 kobiet w wieku od 14 do 48 lat.
Na początku 20tego wieku w Ameryce sufrażystki rozpoczęły regularne marsze protestacyjne przeciwko warunkom bezpieczeństwa i pracy w fabrykach, żądając równouprawnienia kobiet i praw do głosowania.
W wyniku działań amerykańskich sufrażystek, 28 lutego 1909 roku celebrowano pierwszy Dzień Kobiet w tym kraju, zapoczątkowany przez Socjalistyczną Partię Ameryki. Ten dzień był poświęcony pamięci kobiet, które straciły życie w walce o równość i równouprawnienie dla kobiet.
Równocześnie manifestacje feministek europejskich przewalały się przez kraje zachodniej Europy, z podobnymi postulatami do amerykańskich sufrażystek.
Demonstracje kobiece były uznawane za nielegalne po obu stronach oceanu i policja bezpardonowo je rozpędzała, aresztując bardziej krewkie panie, często też używając przemocy wobec kobiet. Niejedna kobieta została poturbowana przez policję w czasie femisnistycznych demonstracji, były też śmiertelne ofiary.
W 1910 odbył się pierwszy Międzynarodowy Zjazd Kobiet w Kopenhadze, z udziałem 100 kobiet.
W wyniku Zjazdu, 25 marca 1911 roku odbył się pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet celebrowany w Niemczech, Austrii, Francji, Danii i Szwajcarii, żądając równouprawnienia w prawach politycznych, socjalnych i wszystkich innych (w wielu krajach kobiety nie miały prawa do dziedziczenia majątków, które automatycznie przechodziły na mężów lub opiekunów).
W 1913 i 1914 roku, ósmego marca, odbyły się demonstracje rosyjskich kobiet przeciwko wojnie. Po Pierwszej Wojnie Światowej w Europie ustanowiono ósmego marca Międzynarodowym Dniem Kobiet.
Dopiero w 1945 roku Karta Narodów Zjednoczonych ogłosiła równość kobiet i mężczyzn w polityce, pracy zawodowej i pozycji w społeczeństwie.
Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rok 1975 Międzynarodowym Rokiem Kobiet. Ustanowiło ono też Dzień Praw Kobiet i Pokoju na Świecie. Zmiany w życiu kobiet następowały zbyt powoli, więc 17tego grudnia 1999 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ wyznaczyło dzień 25tego listopada Międzynarodowym Dziem Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet.
Międzynarodowe Dnie Kobiet reprezentujące różne grupy pań, wyrastają jak grzyby po deszczu, czemu trudno się dziwić, jako że równouprawnienie kobiet jakoś opornie przychodzi. I tak w 2006 roku Światowa Organizacja Zdrowia ONZ proklamowała dzień 6tego lutego Międzynarodowym Dniem Zerowej Tolerancji dla Okaleczania Żeńskich Narządów Płciowych jako wyniku corocznych demonstracji od 2003 roku, przeciwko tym barbarzyńskim praktykom.
Natomiast Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich Zgromadzenie Ogólne NZ ustanowiło na 15tego października, i obchodzone jest od 2008 roku na całym świecie.
Prawdopodobnie na wyżej wymienionych dniach się nie skończy i powstanie wiele nowych Międzynarodowych Dni Kobiet, by zwrócić uwagę świata na barbarzyńskie traktowanie kobiet i dziewcząt na świecie.
Mimo, że żyjemy w przodującym zdawałoby się kraju w równouprawnieniu wszystkich obywateli, to wiele jest ciągle do wywalczenia na tym polu. Np. Wykształcona kobieta, świetna specjalistka z doskonałą praktyką w Australii ciągle zarabia o m.w. 15% mniej niż mężczyzna na tym samym stanowisku. Z całą pewnością przykłady można by mnożyć, ale tymczasem cieszmy się tym, co wywalczyły dla nas sufrażystki i fenimistki.
W Australii w 2014 roku obchodzimy Tydzień Kobiet, trwający cały drugi tydzień marca.
Marysia Thiele
Więcej o Matronaliach - w internecie
|