W niedziele 9 marca 2014 Związek Polskich Więźniów Politycznych w Melbourne poraz drugi zorganizował uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, polskiego święta państwowego obchodzonego corocznie 1 marca, ustanowionego na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku. W Świątyni Miłosierdzia Bożego w Keysborough odbyła się uroczysta Msza świeta w intencji żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawili bohaterski opór planom sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach czterdziestych XX wieku.
Ks. Artur Botur, Rektor Sanktuarium, przywitał wszystkich zebranych oraz organizacje biorace udział w uroczystości i mszy świetej przypominając o patriotycznej postawie i poświeceniu Żołnierzy Wyklętych, których testament jest aktualnie bardzo ważnym fundamentem dumy narodowej, na którym warto budować przyszłość ojczyzny. Żołnierze ci nigdy nie przestali walki o Polske ‘wolna i czysta jak lza’. We mszy wzieły udział: poczet sztandarowy Armii Krajowej ze Stowarzyszenia Polskich Kombatantow i Zwiazku Ziem Wschodnich II-ej RP – p. Jozef Sendobry trzymajacy sztandar AK razem z pp. Zygmuntem Świstakiem i Feliksem Żakiem, reprezentujacy Byłych Żołnierzy AK – p. Zbigniew Leman, Federacja Polskich Organizacji w Wiktorji, harcerze - Kaja Strzałka, Asia Kosowska i Mateusz Kaczmarczuk , Zespol " Łowicz" - Henia i Sławek Solarscy oraz Zwiazek Polskich Wiezniow Politycznych – pani Zofia Kwiatkowska-Dublaszewska.
Dary podali ksiedzu Arturowi młodzi członkowie Łowicza ubrani w tradycyjne stroje ludowe. Chór “Syrena” dyrygowany przez panią Irene Janus-Olchowik pieknie wykonał pieśni 'Dona Nobis Pacem', 'Zdrowaś Maryja' i 'Krolestwo Boże'. Na mszy poza zaproszonymi goscmi przez ZPWP był również Stanisław Michalkiewicz zaproszony do Australii przez Nasza Polonie, a goszczony w Melbourne przez Klub Gazety Polskiej w Melbourne im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego.
Zebrani na mszy wierni uczcili pamieć i oddali cześć żołnierzom niezłomnym w modlitwie za dusze tych wszystkich odważnych młodych Polaków, którzy wierni złożonej przysiędze na Boga, Honor i Ojczyzne, wbrew wszelkim przeciwienstwom, niejednokrotnie osamotnieni i zdradzeni, oddali swoje młode życie na Oltarzu Ojczyzny, prosząc Boga bogatego w miłosierdzie aby obdarzył ich wiecznością. Prosiłi również o to by rodzinom, które do dnia dzisiejszego nie znają miejsca spoczynku szczatków swoich Ojcow i Braci, dana była możliwość zapalenia swieczek na grobach swych bliskich i żeby dzisiejsza młodzież w pełni czerpała ze wzorów swoich ówczesnych rowieśników – dziesiątków tysiecy młodych Polaków, którzy nie zawahali się złożyć najwyższej ofiary w obronie ukochanej Ojczyzny – swojego życia. Wielu zginęło w tej waIce, lub zostało zamordowanych przez komunistycznych oprawców działających na rozkaz Moskwy.
W ostatniej modlitwie zebrani wierni prosili o przebudzenie rządzacych w naszej Ojczyznie, aby umiłowanie Ojczyzny i hasła “Bóg, Honor, Ojczyzna” nigdy nie było postrzegane jako zagrożenie.
Poczet sztandarowy: Jozef Sendobry, Zygmunt Swistaki & Feliks Zak |
Po mszy wszyscy udali sie pod tablice poswieconą ofiarom tragedii w Smolensku, gdzie uroczyscie złożyli kwiaty. Ceremonia składania kwiatów poprzedzona była częścią artystyczną wprowadzającą wszystkich uczestników w atmosfere głebokiej zadumy nad tragicznym losem żolnierzy niezłomnych. Pan Stanisław Jabłonski dostojnie wyrecytował wiersz o Żołnierzach Wyklętych, a nastepnie pani Zofia Kaszubska pięknie zaśpiewała piosenke "Abyśmy byli godni ich ran". Następnie ja, Zofia Kwiatkowska-Dublaszewska zapowiedziałam składajacych kwiaty poprzedzajac tę cześć uroczystosci krótkim słowem wstepnym o Żołnierzach Wyklętych. Powiedzialam, że to żołnierze polskiego zbrojnego podziemia niepodległościowego walczący przez lata z rezimem komunistycznym, ludzie skazani przez komunistów na zapomnienie, na nieistnienie w społecznej świadomości. Przez dziesięciolecia zniesławiani, opluwani, zostali wykluczeni z narodowej pamięci. Dziś poraz trzeci, a tu w Australii poraz drugi obchodzimy to tak ważne swięto – Narodowy Dzień Pamieci Żolnierzy Wyklętych, i pamietamy.
Zofia Kaszubska,Stanislaw Jablonski,Irena Janus-Olchowik, Zofia Kwiatkowska-Dublaszewski |
Podczas zapowiedzi składających kwiaty pani Zofia Kaszubska w tle śpiewała piekną piosenke pt. "Niech nasza droga będzie wspólna". Kwiaty pod tablicą ofiar tragedii w Smolensku zlożyli w kolejnosci:
Byli Żołnierze AK – p. Zbigniew Leman Stowarzyszenie Polskich Kombatantow – pp. Stefan Czałderna I Zygmunt Buż Zwiazek Ziem Wschodnich II-ej RP - pp. Maria Sendobry i Edward Szczepański Federacja Polskich Organizacji w Wiktorji - p. Irena Janus-Olchowik Zwiazek Wiezniów Politycznych – pp. Bogusława kućminska i Bogdan Płatek.
Harcerki odbierały kwiaty od delegacji i kładły je pod pomnikiem.
Zbigniew Leman, Bogdan Platek, Boguslawa Kucminska,Irena Janus- Olchowik, Zofia Kaszubska i pan redaktor Stanislaw Michalkiewicz |
Na pożegnanie ja Zofia Kwiatkowska-Dublaszewska podziękowałam wszystkim za przybycie w imieniu ZPWP oraz calej Poloni, ks. Arturowi za umożliwienie zorganizowania uroczystości w Sanktuarium, p. Zofi Kaszubskiej i p. Stanisławowi Jabłonskiemu oraz chórowi "Syrena” za piekną oprawe artystyczną. Podziekowałam także za udział młodziezy - Harcerzom i zespołowi "Łowicz” oraz organizacjom polonijnym i wszystkim obecnym za udział w uroczystych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Na zakonczenie wszyscy razem zaśpiewali z chorem “Syrena” piosenke "Jak długo w sercach naszych".
Zofia Kwiatkowska- Dublaszewska Wiceprzewodniczaca ZPWP
|