The book The Poles, with a DVD attached, features Maria Dłużewska’s interviews with Wiesław Binienda, Kazimierz Nowaczyk, Wacław Berczyński, and Grzegorz Szuladziński – the scientists attempting to explain the causes of the Smolensk air disaster. The film introduces scientists who left communist Poland for the West to become prominent experts in their fields. It was these scientists who eventually supported with their research Antoni Macierewicz’s parliamentary team set up to investigate the causes of the crash. The book also contains the Annex with reports and scientific papers by the interviewees.
Directed by: Maria Dłużewska Year of release: 2013 Genre: documentary
Book + film on DVD for only 49,90 Zloty!
The price (49.90 Zloty) includes the book and a DVD with the film “The Poles” plus shipment costs*. Delivery within 48 hours after purchase on working days.
Tu można kupić książkę i film w wersji polskiej
Na książkę „Polacy” z płytą DVD o tym samym tytule składają się wywiady przeprowadzone przez autorkę Marię Dłużewską z Wiesławem Biniendą, Kazimierzem Nowaczykiem, Wacławem Berczyńskim, Grzegorz Szuladzińskim – naukowcami zaangażowanymi w wyjaśnienie katastrofy smoleńskiej. Jeśli opisuje się filmowo tej klasy ludzi, co bohaterowie „Polaków”, zawsze pozostaje poczucie pewnej nieuczciwości, wyrzuty sumienia, że przerwało im się w pół słowa – bo film nie wytrzyma dłuższej wypowiedzi, bo wątek, często dla nich najważniejszy - a i obiektywnie niezwykle istotny - musi ustąpić obrazowi, anegdocie lub po prostu wymogom filmowej narracji. Autorka uznała więc, że nie ma wyjścia – jako depozytariuszka ich zaufania, przez kilka dni chodząca za nimi krok w krok – musiała to wszystko, co zarejestrowała kamera zawrzeć w książce. Książka i płyta DVD tworzą całość. Wszystko co znajduje się w książce jest uzupełnieniem filmu, lub inaczej – film dopowiada obrazem to, czego słowo pisane nie odda. Zapisane rozmowy, te krótkie i te bardzo długie, nie tworzą zwartej całości, pokazują raczej sposób pracy na planie, są mapą wędrówki. Są też mapą wędrówek życiowych i wędrówek naukowych naszych bohaterów. Postaci nietuzinkowych. Ważną częścią książki „Polacy” jest Aneks, który zawiera raporty, prezentacje referaty naukowe bohaterów książki i filmu.
Zwiastun filmu w wersji angielskiej
Zwiastun filmu w wersji polskiej
Wywiad z reżyserką
Wikipedia o Dłużewskiej
W 1972 ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Początkowo pracowała jako aktorka. Od 1972 do 1976 grała w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie, w 1977 w Teatrze Polskim w Szczecinie, od 1977 do 1978 w Teatrze Dramatycznym w Gdyni, a od 1978 do 1982 w Teatrze Popularnym w Warszawie.
Od września 1980 należała do NSZZ "Solidarność". Współorganizowała Msze za Ojczyznę i Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej. Od 1983 do 1985 prowadziła Teatr Poniedziałkowy w Ursusie. Kolportowała podziemne wydawnictwa. Od 1984 do 1987 była redaktorem i autorką tekstów Radia Solidarność. Od 1984 do 1988 działała w Solidarności Walczącej.
W 1991 była dziennikarką tygodnika "Spotkania", a od 1991 do 1993 "Tygodnika Solidarność". Po 1993 zajęła się tworzeniem filmów dokumentalnych.
Od 2010 tworzy filmy dokumentalne dotyczące katastrofy polskiego Tu-154 w Smoleńsku 10 kwietnia 2010: Mgła – skupiony na samym wypadku, Pogarda – ukazujący rodziny ofiar, Córka – o córce pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, Marcie, Testament - opowiadający o dzieciach pięciu ofiar katastrofy, Polacy, którego bohaterami są czterej naukowcy badający przyczyny katastrofy (Wacław Berczyński, Wiesław Binienda, Kazimierz Nowaczyk i Grzegorz Szuladziński).
|