Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
3 kwietnia 2014
Likwidacja obozu w Kozielsku
Nasz Dziennik, MM

74 lata temu NKWD rozpoczęło likwidację obozu w Kozielsku, zaś w kolejnych dniach – obozów w Ostaszkowie i Starobielsku. Na rozkaz sowieckich władz zamordowano 22 tys. polskich jeńców.W kwietniu 1940 r., łącznie w trzech obozach specjalnych, NKWD więziło 8402 oficerów Wojska Polskiego, ponad 6 tys. policjantów, 189 strażników więziennych oraz 22 księży. Jedynie 395 z nich ominęła kara śmierci. Z Kozielska ponad 4 tys. jeńców przewieziono do Katynia i zamordowano strzałami w tył głowy. Blisko 4 tys. jeńców ze Starobielska zabito w pomieszczeniach NKWD w Charkowie. Jeńców z Ostaszkowa rozstrzelano w gmachu NKWD w Kalininie, obecnie Twerze.

– Zbrodnia katyńska zaczęła się 3 kwietnia i trwała do 10 maja 1940 roku. Realizowana była ona w kilku miejscach. Oficerów polskich z obozu w Kozielsku rozstrzeliwano, mordowano w Lesie Katyńskim – przypominał w programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja prof. Wojciech Polak, historyk i wykładowca UMK i WSKSiM, dodając jednocześnie, że jeńców ze Starobielska zabito w pomieszczeniach NKWD w Charkowie, a ich ciała pogrzebano na przedmieściach miasta w Piatichatkach. – Jeńców z Ostaszkowa rozstrzelano w gmachu NKWD w Kalininie, obecnie Twer, a pochowano w miejscowości Miednoje – dodał historyk.

Jak podkreślił prof. Wojciech Polak, bezspornym faktem jest to, że decyzja o dokonaniu zabójstw polskich jeńców wojennych przebywających w obozach jenieckich w Ostaszkowie, Starobielsku i Kozielsku została podjęta przez najwyższych członków państwowego kierownictwa byłego ZSRS. Jak przypomniał historyk, 5 marca Biuro Polityczne WKP(b) zatwierdziło wniosek Ławrientija Berii o likwidacji polskich oficerów i wydało rozkaz ich rozstrzelania. Pod dokumentem widnieją podpisy Stalina, Mołotowa, Woroszyłowa i Kaganowicza. Wkrótce rozpoczęła się systematyczna likwidacja ofiar.

źródło Nasz Dziennik

Pod koniec kwietnia otwarta zostanie w Klubie Polskim w Ashfield wielka wystawa z okazji Stulecia ANZAC, poświęcona braterstwu broni; znajdą się na niej wspaniałe eksponaty, m.in. ze zbiorów Felixa Molskiego.Powyżej zdjęcie z publikacji pt. Matka Boska Kozielska.