W piątek 25 kwietnia 2014 r. nastąpi oficjalne otwarcie w Klubie Polskim w Ashfield wielkiej wystawy z okazji Stulecia ANZAC, w której nie zabraknie polsko-australijskich i polskich wątków, wielu znanych i nieznanych opowieści o heroizmie, patriotyźmie i męstwie żołnierzy pierwszej i drugiej wojny światowej. Organizatorami wystawy ANZAC Centenary są: SPK Koło Nr 1 Sydney oraz Klub Polski w Ashfield. Prezesm Koła SPK jest Mieczysław Swat, który koordynację ambitnego projektu powierzył pani Julie Ankiewicz. W zespole, którym pani Julie kieruje znaleźli się: dr Ryszard Adams-Dzierzba, Lech Gade, Dariusz Konopka, Felix Molski i Stanisław Żak. Jak to miło, że w tej ekipie widzimy również przedstawicieli młodszego pokolenia.
Na wystawie obejrzymy różne eksponaty, głównie jednak archiwalne fotografie. Będą różne watki tematyczne: * Polish Resettlement czyli masowy napływ dipisów do Australii po II wojnie światowej; * polsko-australijskie braterstwo broni, szczury Tobruku; * POW atrocities - okrucieństwa popełniane w obozach jenieckich Katynia i Sandakanu; * Defending Common Values – wystawa plakatów przysłanych z Polski, a obrazujących prawie stulecie walki o wspólne wartości; * Bitwa o Monte Cassino; * Geniusze Enigmy, * Zbrodnia Katyńska. * Co już od pewnego czasu można oglądać w klubowych gablotach, to oryginalne mundury polskie – ocalone ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w spalonym skrzydle Klubu.
Przygotowaniem eksponatów na wystawę Katyńską zajmuje się Felix Molski, od lat wędrujący po świecie śladami liberty, walk o wolność, zbieracz pamiątek z różnych szlaków bojowych, posiadacz wielkiej dokumentacji fotograficznej, którą często dzielił się z czytelnikami Pulsu Polonii, pisząc też liczne, przeciekawe artykuły. Sprawa Katynia nie da się zamknąć kilkunastoma eksponatami – ta tragiczna historia ma wiele wątków i różne aspekty. Tak więc wystawa katyńska podzielona będzie na kilka sekcji: 1. Katyn Museum; 2. Cztery niezwykłe opowieści o Matce Bożej Kozielskiej; 3. The Battle over Katyn Monuments; 4. Katyn Monuments around the World; 5. Katyn Chapels in Gdynia and Warsaw & the Gorzechowski Icon; 6. Sculptor Extraordinaire Andrzej Pityński and his Katyn Sculptures. Wszystkim fotografiom towarzyszyć będą narrations czyli angielskie opisy estetycznie wykonane na dużych panelach.
Bogactwa materiału dopełni nagranie radiowej wypowiedzi Ronalda Reagana na temat batalii o Pomnik Katyński w Londynie - nikt tego nagrania nie przegapi, bowiem to unikalne audio grane będzie non stop. Będzie można też się pochylić i zadumać nad walizką z ziemią i reliktami z Katyńskiego Lasu; konserwacją walizki zajmują się obecnie państwo Barbara i Grzegorz Dąbrowa.
ANZAC CENTENARY EXHIBITION
Czynna od 20 kwietnia do 20 czerwca 2014 r. w czwartki i piątki od 5,30 pm do 9 pm. Oficjalne otwarcie w piątek, ANZAC Day, 25 kwietnia o 2 pm. W każdą niedzielę w okresie trwania wystawy będzie ANZAC Lunch o 1 pm. Natomiast w każdą sobotę organizowane są popołudnia filmowe – w godzinach od 2,30 do 5 pm wyświetlane będą filmy dokumentalne tematycznie związane z I i II wojną światową. Będzie to ważne uzupełnienie obchodów Stulecia Anzac.
SOBOTNIE PROJEKCJE FILMÓW DOKUMENTALNYCH
Week One (26 April) Gallipoli from Above: The Untold Story (54 min) &
Once Upon the Time (Struggles for Poland)(52 min).
Week Two. Warsaw Uprising: Forgotten Soldiers of WWII (44 min & Out of the Ashes (51 min).
Week Three. Slaughter and the Silence (56 min) & Code Name: Zegota (47 min)
Week Four. Officer’s Wife (77 min) & Sandakan (14 min).
Week Five. In the Name of their Mothers-Irena Sendler (60 min) & Polish Rats of Tobruk (44 min).
Week Six. The Polish Battle of Britain (50 min) & The Guinea Pig Club (52 min).
Week Seven. Secret Game-Roman Garby-Czerniawski (47) & Enigma – Heroes of War (47 min).
Week Eight. Friends and Neighbours (Struggles for Poland), 52 min & For Foreign Money They Forgot the Poles (42 min).
Week Nine. The Soviet Story (86 min).
Czeka nas bogactwo przeżyć. Do zobaczenia w sobotę!
Jednym z eksponatów na wystawie będzie kopia rzeżby Matki Boskiej Kozielskiej, wyrzeźbionej w obozie jenieckim w Kozielsku przez Henryka Gorzechowskiego dla jego syna, również jeńca, który przeżył katyńską masakrę. Posiadaczką ikony była przez pewien czas Halina Młyńczak, córka zamordowanego w Katyniu Gustawa Szpilewskiego. Oto wiersz jej autorstwa. |
Ernestyna Skurjat-Kozek
|