Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
21 maja 2014
Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę
Andrzej Kozek o loterii wyborczej
W niedzielę 25 maja wybieramy posłów do Parlamentu Europejskiego. Będą decydować o prawach, polityce, ekonomii, finansach, biurokracji. W Polsce już około 60% przepisów prawnych jest zgodne z prawem Europejskim. To wszystko magicznie przekłada się na często długoterminowe czynniki albo pomnażające dobrobyt krajów członkowskich albo tenże dobrobyt uszczuplające. Obserwując rzeczywistość nietrudno zauważyć,że konsekwencje podejmowanych decyzji są odczuwalne zarówno wkrótce po ich podjęciu jak i w dalszej przyszłości. Historia uczy nas, że nie jest obojętne kto i jak będzie nas tam przy podejmowaniu decyzji reprezentował, jak skutecznie będzie walczył o decyzje dla nas korzystne, jak będzie dbał o wspólne dobro.

Chcieliśmy przypomnieć tutaj o formalnych zasadach wyborów. Skoncentrujmy się na trzech podstawowych pytaniach.
Ilu posłów ma liczyć Parlament Europejski 2014?
W jakiej proporcji mandaty są rozdzielone pomiędzy 28 krajów członkowskich?
A w Polsce, jak są mandaty rozdzielone pomiędzy komitety wyborcze?

Parlament Europejski 2014 będzie liczył 751 posłów. Pełny rozdział mandatów między poszczególne kraje można znaleźć w Wikipedii pl.wikipedia.org/wiki/Wybory_do_Parlamentu_Europejskiego_w_2014_roku.

Przypomnijmy, że najliczniejszą reprezentację mają Niemcy - 96 mandatów, Francja ma 74, Wielka Brytania 73, Włochy 73, Hiszpania 54, Polska 51, a kolejna za nami Rumunia ma już tylko 32 głosy. Najmniej mandatów, po 6, mają Cypr, Estonia, Luksemburg i Malta. Podział ten został zatwierdzony przez Radę Europejską 28 czerwca 2013 roku i żadnych zmian spowodowanych wyborami tutaj już nie będzie.

Loteria wyborcza zaczyna się dopiero w poszczególnych krajach. W Polsce 51 mandatów będzie rozdzielonych między 12 zarejestrowanych Komitetów Wyborczych. Jak? Według metody zaproponowanej przez belgijskiego matematyka Wiktora d'Hondta (art. 356 Kodeksu wyborczego). Algorytm ten składa się z następujących kroków.

1) Liczbę głosów ważnych oddanych łącznie na listy kandydatów każdego z komitetów wyborczych dzieli się kolejno przez: 1; 2; 3; 4 i dalsze kolejne liczby aż do chwili, gdy z otrzymanych w ten sposób ilorazów da się uszeregować tyle kolejno największych liczb, ilu posłów do Parlamentu Europejskiego jest wybieranych w Rzeczypospolitej Polskiej – w obecnych wyborach 51.

2) Każdemu komitetowi wyborczemu przyznaje się tyle mandatów, ile spośród ustalonego w powyższy sposób szeregu ilorazów przypada mu liczb kolejno największych.

Prosty konkretny przykład ilustrujący ten algorytm jest podany w Wikipedii pl.wikipedia.org/wiki/Metoda_d'Hondta

Jeżeli kilka komitetów wyborczych uzyskało ilorazy równe ostatniej liczbie z liczb uszeregowanych w podany sposób, a komitetów tych jest więcej niż mandatów do rozdzielenia, pierwszeństwo mają komitety wyborcze w kolejności ogólnej liczby oddanych głosów na listy kandydatów tych komitetów. Gdyby na listy kandydatów dwu lub więcej komitetów wyborczych oddano równą liczbę głosów, o pierwszeństwie rozstrzyga liczba okręgów wyborczych, w których na listy danego komitetu oddano większą liczbę głosów.

Metoda d'Hondta preferuje większe komitety wyborcze.

Następnie, mandaty przypadające danemu komitetowi w skali kraju są dzielone pomiędzy jego wyborcze listy okręgowe z zastosowaniem metody Hare-Niemeyera (art. 358 Kodeksu wyborczego). Algorytm Hare- Niemeyera składa się z kolei z następujących kroków.

1) Odrębnie dla każdego komitetu wyborczego, liczbę głosów ważnych oddanych na listę kandydatów danego komitetu wyborczego kolejno w każdym okręgu mnoży się za każdym razem przez liczbę przypadających danemu komitetowi mandatów, a następnie tak otrzymany iloczyn dzieli się przez liczbę głosów ważnych oddanych we wszystkich okręgach na listy kandydatów tego komitetu wyborczego. Wartość liczby całkowitej (przed przecinkiem) uzyskanego w ten sposób ilorazu oznacza liczbę mandatów przypadających danej liście kandydatów.

2) Jeżeli po przeprowadzeniu tego postępowania, w odniesieniu do wszystkich list kandydatów danego komitetu wyborczego nie zostały rozdzielone wszystkie mandaty przypadające temu komitetowi, to pozostałe jeszcze do podziału mandaty przydziela się tym listom kandydatów tego komitetu, dla których wyliczone ilorazy wykazują po przecinku kolejno najwyższe wartości, uwzględniając także i te listy kandydatów, które nie uzyskały jeszcze żadnego mandatu.

Prosty przykład ilustrujący ten algorytm jest podany w Wikipedii pl.wikipedia.org/wiki/Metoda_Hare'a-Niemeyera

Metoda Hare'a-Niemeyera preferuje mniejsze i średnie wyborcze listy okręgowe.

Zagranica głosuje na kandydatów z listy z okręgu wyborczego nr 4 w Warszawie I.

Komitety wyborcze są dostępne pod adresem:

pe2014.pkw.gov.pl/pl/

Pełne listy kandydatów komitetów z poszczególnych okręgow są dostępne po kliknięciu na nazwę komitetu. Natomiast Wikipedia pl.wikipedia.org/wiki/Wybory_do_Parlamentu_Europejskiego_w_Polsce_w_2014_roku#Okr.C4.99gi_wyborcze podaje tylko liderów w poszczególnych okręgach. Np. liderem Komisji PiS w okręgu Warszawa I jest socjolog Profesor Zdzisław Krasnodębski.

pl.wikipedia.org/wiki/Zdzis%C5%82aw_Krasnod%C4%99bski_(socjolog)

Wikipedia- Wybory do Europarlamentu w Polsce

PKW - Kodeks wyborczy