„Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą w świecie po Konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki z 1787 r. Stała się wydarzeniem o którym mówiono nie tylko w całym kraju, ale i za granicą.
Niestety, ta szlachetna próba naprawy Rzeczypospolitej w XVIII w. nie mogła się powieść ze względu na słabość polityczną w tym militarną dla obrony własnej Konstytucji. Gdy państwa sąsiednie, a szczególnie Rosja i Prusy od lat szczyciły się stałymi silnymi armiami, gotowymi do przekroczenia polskiej granicy.
Stąd Konstytucja Majowa przyszła za późno aby mogła zobowiązywać, a państwo wkrótce straciło niepodległość w pełnej politycznej zmowie sąsiadów, przy współpracy z Targowiczanami.
Mimo takich realiów, idee zapoczątkowane przez twórców Konstytucji zawsze przyświecały następnym pokoleniom Polaków w trudnej drodze do odzyskania suwerennej niepodległości państwa.”
Akademia 3 majowa w tym roku odbyła się 4 maja 2014 roku w Essendon jak zwykle z udziałem uczniów sobotnich szkół polskich, Małego Poloneza, pianistów z Towarzystwa im. Fryderyka Chopina oraz Klary Rawdanowicz, skrzatów, zuchów, harcerek, harcerzy i instruktorów Hufców Podhale.
Uroczystość rozpoczęła Msza Święta za Ojczyznę celebrowana przez Rektora Polskiej Misji Ktolickiej w Australii i Nowej Zelandii Ks Wiesława Słowika. Podczas Mszy Świętej dwie organizacje Harcerze z Hufca Podhale oraz Koło SPK wystawiły sztandary.
Po Mszy Świętej był czas na posiłek dla dzieci i dorosłych. Kilka minut przed godziną dwunastą rozpoczęła się Akademia.
Akademię rozpoczął występ Hufców Podhale, który przybliżył nam ideę i historię harcerstwa polskiego oraz ruchu harcerstwa polonijnego, jak również pozwolił nam podziwiać siłę harcerstwa w Melbourne . Naprawdę to bardzo obiecujące, że mamy tylu młodych skrztów i zuchów, co pozwala nam przypuszczać, że jeszcze długo będą nam służyli. Nastrojowe piosenki harcerskie i patriotyczne teksty bardzo wszystkich obecnych działaczy polonijnych podbudowały i wprowadziły w świąteczny nastrój.
Przy okazji harcerze zapoznali obecnych ze swoim patronem błogosławionym Ks phm. Stefanem Wincentym Frelichowskim, którego relikwie odwiedziły właśnie Hufce Podhale w Melbourne.
Następnie na scenie wystąpiła prowadząca imprezę Pani Monika Krajewska, która powitała gości: Rektora Polskiej Misji Katolickiej w Australii i Nowej Zelandii Ks Wiesława Słowika, Honorowego Konsula Generalnego Dr Zbigniewa Łuk-Kozika, Prezesa Federacji Polskich Organizacji w Wiktorii Adama Drahana z małżonką Aliną, z-cę Prezesa Federacji Mariana Pawlika z małżonką Barbarą, Prezesa SPK Stefana Czaudernę, członków Prezydium Federacji, Koordynatorów Szkół, Nauczycieli , młodzież i dzieci oraz wszystkich obecnych na Akademii. Poprosiła też organizatorkę Akademii Panią Bożenę Iwanowską o kilka słów.Pani Iwanowska – koordynator Działu Szkolnego, podziekowała wszystkim za przybycie oraz za wkład pracy tym wszystkim, którzy od lat dokładają cegiełkę do tego, by uczcić rocznicę Konstytucji 3 Majowej Akademią.
Następnym punktem programu był występ Szkoły im Marii Konopnickiej z Essendon, występ pod nazwą Warszawa przybliżył wszystkim obecną stolicę Polski, jej legendy, historię i dzień dzisiejszy. Montaż słowno muzyczny przygotowany przez Panie Halinę Puszkar i Beatę Rawdanowicz co chwila był przerywany gorącymi brawami.
Następnie wystąpiłą Klara Rawdanowicz i zagrała nam na fortepianie Poloneza A Dur Opus 40 Nr 1 Chopina. A po niej cała sala zaśpiewała, aby uczcić kanonizację Jana Pawła II jego ulubioną pieśń “Barkę” przy akompaniamencie Pani Ireny Janus- Olchowik.
Po czym zatańczył entuzjastycznie witany przez publiczność Mały Polonez prowadzony przez Panią Helenkę Miałszygrosz. Krakowskie stroje, serduszka i cały towarzyszący nastrój sprawił, że był to bardzo spontaniczny, radosny punkt programu.
Po tańcach ludowych wystąpili młodzi pianiści z Towarzystwa im F.Chopina przygotowani przez Panią Irenę Janus-Olchowik: Vinh The Nguyen & Trinh Nha Nguy z wiązanką polskich melodii ludowych. Nasi jedyni niewywodzący się z Polski artyści zaprezentowali się tez w partiach solowych na fortepianie Trinh zagrał Sea pictures” John Robert Poe, a Vin zagrała Andanta-Sonatina OP2 no.5 Johna Baplist Vanhala.
|
|
Następny punkt programu to występ szkoły im.Tadeusza Kościuszki z South Melbourne w programie “Polskie ZOO”. Najmłodsi uczniowie przebrani w maski recytowali wierszyki i śpiewali piosenkę ” Podajmy sobie rece”. Występ nagrodziła publiczność dużymi brawami.
Potem jeszcze raz zaprezentowała się w popisie pianistycznym Klara Rawdanowicz, a po niej na scenie zobaczyliśmy Szkołe im Mikołaja Kopernika z St. Albans w programie 3-cio Majowym. Ksiądz Hugo Kołłątaj przedstawił założenia Konstytucji 3 majowej. Wszyscy obecni mogli w prosty sposób zrozumieć cele i osiagnięcia Konstytucji 3 Maja 1791 roku.
Następnie wszyscy zgodnie z wieloletnią tradycją odśpiewali Mazurek 3 Maja i na scenę wszedł Prezes Federacji Adam Drahan, który podsumował 3 Majowe Święto.
Hymn Polski i wiersz o Świętym Janie Pawle II zakończył tegoroczną Akademię.
Serdecznie dziękuję wszystkim aktorom występującym oraz tym wszystkim , którzy pomogli nam w tak uroczysty sposób uczcić to majowe święto.
Bożena Iwanowska
|