W związku ze zbliżającą się 70 rocznicą Powstania Warszawskiego, zawiązał się w Melbourne komitet organizacyjny pragnący przedstawić społeczności polskiej I australijskiej wystawę poswięconą tej rocznicy.
W skład komitetu weszli:
Jerzy Wiesław Fiedler,Prezes Kola Bylych Zolnierzy Armii Krajowej Zbigniew Ryszard Leman, Skarbnik Kola Bylych Zolnierzy Armii Krajowej BogdanPłatek, Prezes Stowarzyszenia Polakow w Melbourne,
Zofia Kwiatkowska-Dublaszewska, Wiceprzewodniczaca Zwiazku Polskich Wiezniow Politycznych w Australii
Daniel Brewiński ,Andrzej Balcerzak, Jacek Glinka,Wojciech Balcerzak, Andrzej Nowak.
Celem naszej wystawy jest przekazanie odwiecznych wartości ludzkich, że obrona godności Narodu I siła woli górowały nad obawą śmierci wśród Powstańców Warszawskich! Kulminacyjnym punktem wysiłków zmierzającym do odzyskania Niepodległości i w konsekwencji zakończenia bezprzykładnego terroru hitlerowskiego w okupowanej Polsce było Powstanie Warszawskie 1 sierpnia 1944 roku.
Mamy nadzieję,że wystawa o Powstaniu Warszawskim przyczyni się do poszerzenia wiedzy o polskiej histori wśród młodego pokolenia Polaków I Australijczyków.
Pragnę też nadmienić, że w projekcie tym obok wspomnianych organizacji oraz osób indywidualnych, biorą udział także przedstawiciele dyrekcji Instytutu Pamieci Narodowej, którzy współpracują z nami w opracowaniu rocznicowej książeczki o Powstaniu Warszawskim. Lista osób zaangażowanych w przygotowanie wystawy jest pokaźna, ale w tym momencie pragnę skierować szczególne podziękowania dla ks. Wiesława Słowika oraz naszych przyjaciół z Koła Byłych Żołnierzy Armii Krajowej-Panów Jerzego Wiesława Fiedlera I Zbigniewa Ryszarda Lemana za ich egidę nad przygotowaniem wystawy.
Na koniec naszego wprowadzenia informacyjnego, pragnę przedstawić państwu opracowanie Panów Zbigniewa Ryszarda Lemana I Jerzego Wiesława Fiedlera o Armii Krajowej:
“Po inwazji niemiecko-rosyjskiej na terytorium Polski w 1939 roku, zakończonej porażką Polskiej Armiii w konsekwencji utratą niepodległości, zaczął formować się zorganizowany Ruch Oporu przeciwko najeźdzcom. Był to odzew narodu na planowaną przez okupantów politykę eksterminacyjną zmierzającą do wyniszczenia przede wszystkim przewodnich warstw narodu polskiego, zniszczenia jego chrześcijańskich wartości I uczynienia z ludności przymusowych niewolników pracujących dla obcego przemysłu. Rząd polski był zmuszony przenieść się za granicę do Londynu, ażeby kontynuować legalną reprezentację Narodu. Delegat Rządu Polskiego sprawował urząd w Warszawie. Oficerowie pokonanej armii stworzyli w kraju ochotniczą potajemną organizację wojskowo-cywilną, która w późniejszym stadium rozwoju przybrała nazwę Armia Krajowa (AK). Polskie Podziemie było państwem funkcjonującym w ukryciu.Ważniejszym celem działalności Polski Podziemnej były:
1. Tworzenie I szkolenie ochotniczych kadr żołnierskich w miastach i na prowincji , obrona ludności cywilnej wobec terroru I eksterminacji Polaków przez odwiecznych wrogów. 2. Organizacja potajemnego nauczania szczególnie młodzieży akademickiej, ze względu nazamknięcie przez okupanta średnich I wyższych instytucji naukowych. 3. Sądy podziemne, procesy sądowe, wytaczane przeciwko obywatelom polskim, zdrajcom narodu polskiego,agentom Gestapo. 4. Zwalczanie wrogiej propagandy przez wydawnictwa różnych czasopism, które wzmacniały ducha oporu I tchnęły nadzieją na lepszą przyszłość. 5. Organizowanie struktur szkolenia cywilnego, szczególnie w miastach w wypadku wybuchu powstania.
Wkład podziemnego państwa polskiego w ostateczne zwycięstwo aliantów wyrażał się w akcjach: 1. Sabotażowych I dywersyjnych (wysadzanie pociągów I torów kolejowych, minowanie mostów). Nasilenie tych akcji miało miejsce w czasie wojny sowiecko-niemieckiej.Wiązały one silne garnizony niemieckie na terenach polskich I paraliżowały dostawy wojsk I amunicji na front, szczególnie wschodni. 2. Przekazywaniu ważnych informacji do sztabów alianckich o liczebności, ruchach I rozmieszczeniu wojsk niemieckich. 3. Znalezieniu w Polsce I przekazaniu wywiadowi angielskiemu szczątków broni rakietowej V2, których dokładne badania umożliwiły anglikom skuteczną samoobronę. 4. Utrzymywaniu łączności z Londynem przez sieć potajemnych radiostacji w kraju i przez kurjerów oraz ochotników agentów zrzucanych na teren Polski. 5. Działalności Witolda Pileckiego, oficera Polski Podziemnej, humanisty, który przesyłał raporty o masowych zbrodniach na więźniach niemieckiego obozu koncentracyjnego Oświęcim, gdzie założył potajemną organizację. 6. Wybuch Powstania Warszawskiego, kiedy oddziały Armii Krajowej, słabo uzbrojone, przez 63 dni walk, wiązały silne garnizony niemieckie.
My niżej podpisani byli żołnierze Armii Krajowej Powstania Warszawskiego, w tak tragiczną ale jakże chwalebną rocznicę z głeboką czcią wspominamy niezwykłą ofiarność powstańców I ludności cywilnej miasta Warszawy w obronie naszej Ojczyzny.
Zbigniew Ryszard Leman Jerzy Wieslaw Fiedler”
Komitet Koordynacyjny Uroczystosci Upamietniajacych Powstanie Warszawskie 1944
Zwiastun kolorowego filmu o Powstaniu Warszawskim
|