20-lecie Zaplanowanych Zajęć Dziennych, Planned Activity Group (PAG). 25 listopada 1993 roku Federacja Polskich Organizacji w Wiktorii otworzyła pierwszy ośrodek PAG (Planned Activity Group), czyli w tłumaczeniu Zaplanowane Zajęcia Dzienne w Oakleigh z zajęciami w czwartki. Rok później w Box Hill we wtorki, a w 1995 roku w Brunswick w każdą środę. W ośrodkach tych zajęcia są prowadzone do dnia dzisiejszego. Nasi seniorzy spotykają się również raz w miesiącu w niedzielę na mszy świętej w Dandenongu, po czym jadą do Domu Polskiego w Rowville. W ostatnim czasie w ramach programu PAG powstały również: grupa wycieczkowa oraz gimnastyczna. W dniu dzisiejszym mamy prawie 100 uczestników.
Przez dwadzieścia lat Federacja Polskich Organizacji w Wiktorii prowadziła PAGi, z których korzystają klienci z północnych, wschodnich i południowo – wschodnich regionów Melbourne. Liczba klientów zwiększa się każdego roku w związku z rosnącą populacją osób starszych i pozytywną opinią o PAG-ach prowadzących serwis na wysokim poziomie.
Pierwszym koordynatorem programu był pan Tadeusz Kuriata. W 2004 roku rolę koordynatora objęła pani Barbara Antas, natomiast obecnie program koordynuje Małgorzata Żuchowska. Nasi pracownicy są wykwalifikowani, regularnie biorą udział w profesjonalnych kursach, są przyjacielscy, pomocni i entuzjastyczni. Wykonują swoją pracę z zaangażowaniem, oddaniem, zawsze okazując szacunek i respekt w stosunku do klientów. Obecnymi pracownikami są: Małgorzata Żuchowska (koordynator programu PAG), Ewa Kiżewska (lider grupy niedzielnej, wyjazdowej oraz gimnastycznej), Jadwiga Szkudelski, Helena Mędrzycki, siostra Bernadeta Pasińska, Mariola Brewińska oraz wolontariuszka w Oakleigh Krystyna Odrowąż.
W piątek 26 października w Domu Polskim w Rowville odbyła się uroczystość 20-lecia PAG-ów. Ach, jaka to była uroczystość!!!
|
|
Pięknie udekorowana sala kwiatami w wiosennych barwach, wykonanymi przez naszych klientów oraz pyszne przystawki na stołach zapraszały wszystkich do udziału w uroczystości. Na samym początku zostały odśpiewane hymny polski i australijski. Menadżer Bożena Iwanowski przywitała zebranych seniorów oraz zaproszonych gości. Bukiet kwiatów otrzymała pani Stefania Lewandowska, która uczęszcza na nasze zajęcia najdłużej, prawie od samego początku. Następnie pani Bożena Iwanowski poinformowała zebranych o nagrodach, jakie zostały wręczone w dniu 22 września w Domu Gubernatora w Melbourne. Federacja Polskich Organizacji w Wiktorii otrzymała medal za sumienną służbę dla społeczeństwa (Meritorious Service To The Community), którą odebrał Prezes pan Adam Drahan, natomiast w kategorii indywidualnej nagrodę otrzymała pani Małgorzata Żuchowska, która została wyróżniona za blisko 20 letnią pracę na rzecz polskiego szkolnictwa w Melbourne.
Pani Bożena Iwanowski oddała mikrofon pani Ewie Kiżewski, która odczytała opracowaną przez siebie na podstawie rocznych raportów Federacji historię PAG-ów w języku polskim, a dla gości anglojęzycznych w języku angielskim pięknie zaprezentowała ją pani Jadwiga Szkudelski.
Nadszedł czas na program artystyczny w wykonaniu naszych seniorów, który poprowadziła pani Małgorzata Żuchowska. Każdy otrzymał śpiewnik, z którego mogli śpiewać nawet mało znane piosenki. Rozpoczęliśmy od Hymnu Seniorów oraz piosenki O PAGi, ach te PAGi.
„Rodzina, ach rodzina, rodzina ach rodzina Rodzina pocieszy, pocieszy, gdy jest, A kiedy jej nie ma samotnyś jak pies. O PAG-i, ach te PAG-i, o PAG-i ach te PAG-i I PAG-i pocieszą, pocieszą, gdy są, A kiedy ich nie ma to łezki lecą. „
Klub Box Hill zaprezentował piosenki „Noc była ciemna i głucha”, „Czerwone jagody” oraz wiersz napisany przez uczestniczkę klubu panią Janinę Rozmiej „Chwalebna opowieść”, a zaprezentowany przez panią Mariannę Zboińską. Następnie przy dźwiękach grzechotek wystąpił klub z Brunswick z piosenkami „Kaczor i kaczka” oraz „Stokrotka”. Wiersze napisane przez panią Irenę Terkiewicz „Australia home” oraz „Spotkanie seniora przeczytała autorka oraz pan Janek Gojrzewski. Silna grupa z klubu w Oakleigh przy akompaniamencie zaśpiewała „Gdybym miał gitarę” oraz „Wysokie płoty tato grodził”. Pani Janka Ligocka recytowała specjalnie napisany na tę uroczystość wiersz pt. „Podziękowanie”. Pani Janeczka nie tylko jest poetką, ale również gra na skrzypcach i zagrała nam krótką wiązankę piosenek polskich. Niedzielny PAG przy pomocy całej rozbawionej sali odśpiewał „Płonie ognisko i szumią knieje” oraz „Dzwoń, dzwoń dzwoneczku”.
|
Mimo świetnej zabawy nadszedł czas na obiad przygotowany przez ekipę pana Janusza Filipczyka .O modlitwę został poproszony ksiądz Artur Botur. W trakcie obiadu na dużym ekranie prezentowane były zdjęcia z działalności naszych PAG-ów. Po obiedzie do wspólnej zabawy zaprosił nas zespół „Duet Harmony”. Śpiewom i tańcom nie było końca. Rozbawione towarzystwo trzeba było namawiać do zajęcia miejsc, ponieważ nadszedł czas na tort. Przy wspólnym „Sto lat” wśród sztucznych ogni, wjechał na salę ogromny tort. Wznieśliśmy toast odrobiną szampana, a pani Barbara Antas ukroiła pierwszy kawałek smakowitego ciasta. Wszyscy uczestnicy uroczystości otrzymali pamiątkowe medale, które dumnie prezentowały się na piersiach gości. Podczas spotkania można było oglądać prace wykonane przez naszych klientów oraz wystawę zdjęć z każdego klubu.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa. Bardzo dziękujemy naszych hojnym sponsorom.
„Duo Harmony” zabawiali wszystkich do samego końca. Nikt nie miał ochoty opuszczać sali. Niestety nadszedł czas pożegnania. Nasi seniorzy z uśmiechem i śpiewem na ustach wsiadali do taksówek. Ten jakże udany dzień nie mógłby się odbyć gdyby nie wspaniała praca naszych pracowników, którym należą się ogromne brawa.
Uśmiech na twarzach, rozśpiewane towarzystwo, miłe komentarze oraz wręczone w następnym tygodniu kwiaty i kartki od klubów w podzięce za tak wspaniałą uroczystość świadczą o tym, że był to piękny, pełen radości dzień, który sprawił naszym seniorom wiele radości.
Małgorzata Żuchowska Koordynator Programu PAG
|