Tak jak za dawnych lat i w tym roku zgodnie z tradycją odbyło się spotkanie seniorów z całej Wiktorii, tym razem przyszła kolej na Klub w Albion. Przygotowania rozpoczęły się kilka miesięcy wcześniej, po raz szesnasty ogłoszony został Konkurs Poezji Seniora , wysłane zostały zaproszenia do gości specjalnych, odbyły spotkania z Zarządem i szefem Kuchni w Albion, zaplanowano menu, program artystyczny, loterię i specjalne akcenty na ten jubileuszowy dwudziesty piąty zjazd.
I tak przyszedł ten dzień – już od godziny ósmej pracownicy i wolontariusze Biura Opieki byli na miejscu by wszystko przygotować: dekoracje sceny i stołów, loterię, bilety wstępu, wystawę lalek ludowych i obrazów wykonanych przez nasze klientki z programu zajęć dziennych.
Spotkanie zaczęło się od odśpiewania hymnów Australii i Polski. Punktualnie o godzinie 11.00 prowadząca imprezę Pani Monika Krajewski powitała gości: Księdza Józefa Migacza, Pana Sama Davisa reprezentującego Mr Telmo Languiller MP (W Parlamencie Wiktoriańskim Sekretarza Lidera Opozycji), Ms Natalie Suleyman-candidate for MP- Labour Party, Ms Annalisa Cannizzaro z Carers Victoria, Annemarie Ferguson and Susan Ferguson – Project Officers from Ethnic Community Council of Victoria. Przywitała też Prezesa Federacji, Członków Prezydium Federacji,Prezesa Klubu w Albion, Panią Ewę Hussain z Polaronu oraz Przesów Klubów Seniora, a najgoręcej wszystkich uczestników tegorocznego Zjazdu.
Wszyscy Prezesi klubów seniora otrzymali pamiątkowe medale. Powitanie w imieniu gospodarzy wygłosił Prezes Pan Andrzej Korab, a Zjazd otworzył Prezes Federacji Pan Adam Drahan. Następnie okolicznościowe mowy wygłosili Annalissa Cannizarro i Sam Davies były one fachowo tłumaczone przez Panią Evę Hussain.
|
|
Potem programy artystyczne poszczególnych klubów:
Rozpoczął Klub gospodarzy z Albion, specjalnymi życzeniami dla wszystkich seniorów. Po nim Grupa Respite z AMCS prowadzona przez Pana Marka Smalca, Klub Doncaster, Klub z Rowville oraz przedstawienie w wykonaniu klubu Golden Age z Geelongu i skecz w wykonaniu pań Moniki Latony i Reginy Ciechanowicz. Ponieważ czas leciał nieubłagalnie więc ogłoszenie wyników szesnastego konkursu seniora odbyło się w tempie skróconym, jego wyniki podaliśmy w innym artykule więć skupię się na rozdaniu nagród – wyniki ogłosiła Manager Biura Opieki Bożena Iwanowska, a gratulowali nagrodzonym i uczestnikom Pani Eva Hussain, główny sponsor nagród za miejsca pierwsze, drugie i trzecie oraz Pani Mirka Kreiser Koordynator Programu Opieki Środowiskowej, która konkurs pilotowała.
Wiersz który zdobył pierwsze miejsce „Serce w Koszyku” Pani Krystyny Wiśniewskiej został wyrecytowany przez Panią Krystynę Mrozik, która była w Jury Konkursu.
Smaczny obiad przygotowany przez kuchnię w Albion został podany w szybkim tempie przez pracowników biura opieki a po nim był deser w postaci pączków.
W czasie obiadu wspaniale prowadząca Zjazd ubrana w folkowy strój pani Monika Krajewski zaprezentowała historię pierwszego Zjazdu Seniorów, który zapoczątkował następne dwadzieścia cztery zjazdy ( zostanie opublikowane w oddzielnym artykule) oraz powiedziała o nagrodzie dla Federacji z Komisji Wielokulturowości.
Specjalny program artystyczny w wykonaniu Zespołu”Duet Harmony” Państwa Dudkowskich i długie Polaków rozmowy to już końcowe punkty naszego Zjazdu.
Wszyscy zostali zaproszeni na kolejny zjazd za rok do Geelongu, ale jeszcze wcześniej do Morwell na Forum Seniora w listopadzie.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za uczestnictwo, tym którzy byli zaangażowani w organizację i obsługę zjazdu jak również sponsorom VMC i Polaronowi przekazuję szczególne podziękowanie w imieniu Zarządu i Dyrekcji Biura Opieki.
Dzień Polskiego Seniora - historia
Wszystko zaczeło się w 1991 roku, kiedy pierwszy Zlot Seniorów został zorganizowany jako część obchodów Tygodnia Seniora w Wiktorii. Tradycyjnie Zlot Seniorów obecnie Dzień Polskiego Seniora jest organizowany corocznie przez Federację Polskich Organizacji w Wiktorii przy pomocy Zarządów Klubów Polskiego Seniora.
Sięgnijmy do historii. Dzisiaj mało kto pamięta, ale od czego mamy od 65 lat Tygodnik Polski. Otóż w numerze z 11.05.1991 roku czytamy w relacji Juliana Chrzanowskiego:
„ Osiem Klubów Seniora, około 600 uczestników, wspaniała pogoda, program rozrywkowy, wystawa rękodzielnicza, obiad, bufet, zajęcia w terenie, video i loteria. Inicjatywa: p.T.Kuriata ref. Federacji dla spraw Seniorów); organizacja: Klub Seniora w Rowville i Stowarzyszenie Wschodnich Dzielnic Melbourne; kierownictwo imprezy: pani Lodzia Midro.”
I dalej czytamy w sprawozdaniu: „ W czwartek 11 kwietnia na terenie Domu ”Syrena” w Rowville miało miejsce największe dotychczas zgromadzenie polskich seniorów w Wiktorii. Przybyli autobusami i prywatnymi samochodami z wielu dzielnic Melbourne a nawet byli goście z Gippsland (Latrobe Valley). Bramy ośrodka otwarto o godz. 9. Ci, którzy przybyli wcześniej mieli możność zwiedzania 10 akrowego terenu, gdzie ostatnio zainstalowano gazowe barbeques. Większość gości skoncentrowała się w pobliżu domu, gdzie na czystych trawnikach, w cieniu drzew ustawione były ławki i gdzie niegdzie stoliki.
Oficjalne otwarcie ceremonii spotkania miało miejsce o godz. 11.30 na dużej Sali, która może pomieścić 500 osób. Gospodarze zadowoleni byli z tak wielkiej frekwencji ale jednocześnie zakłopotani że dla wielu brakło miejsc siedzących. Ale wszyscy się zmieścili i co najważniejsze z uwagą i w spokoju dzielili się tym co działo się na scenie. Inicjator imprezy p. T. Kuriata zapoznał zgromadzonych z programem dnia, po czym przystąpiono do części oficjalnej. Gości powitał Prezes Stowarzyszenie p. Wiktor Hołda, wyrażając zadowolenie z tak licznego uczestnictwa i życząc przyjemnego spędzenia dnia. Z kolei Prezes Klubu Seniora w Rowville p.Dudek jako gospodarz przedstawił honorowych gości. (...)
Na scenie przedstawieni zostali prezesi wizytujących Klubów a mianowicie: p.Z.Jackowski – Melbourne, p.J.B.Stachera – Footscray, p.S.Biernacki – Ardeer, pani Królikowska – Glenroy, pani H.Broda – St.Albans, pani L.Huczek – St.Kilda, p.Kaczkowski – Gippsland.
... Następnie chór klubu seniora Melbourne pod kierownictwem p.Czapnika odśpiewał hymn australijski, a następnie polski...Z kolei na scenie pojawił się chór klubu seniora w Rowville pod kierownictwem pani Prugar, odśpiewując 3 piosenki...
... Pan Kuriata zwrócił się do zebranych o zgłoszenie własnych programów artystycznych. Na apel odpowiedzieli:
1. Chór klubu seniora Melbourne – piosenka „Rozszumiały się wierzby płaczące” i p.Z.Jackowski solo „Ognisko” 2. Wierszyk o mężu seniorze Pani z Gippsland 3. Klub w Gippsland – wszyscy członkowie, w dekoracyjnych ubiorach przy „żywym” ognisku na scenie, odtworzył tańce i spiewy o Cyganach; 4. Klub St.Albans, który istnieje tylko kilka tygodni – 2 panie w duecie piosenkę o Australii; 5. Chór seniora w Rowville – „Niech żyją nam seniorzy”.
Na scenie pojawił się ponownie p.T.Kuriata przypominając o wystawie rękodzielniczej zorganizowanej w mniejszym pokoju przez klub „Astry” z St. Kilda oraz informując jednocześnie o usługach gmin australijskich ( councils) dla seniorów...
W imieniu zebranych prezeska klubu seniora”Astry” – St.Kilda pani Lucyna Huczek kilka słów na zakończenie imprezy.
Po zakończeniu oficjalnej części mieliśmy okazję zwiedzić wystawę rękodzielniczą....oglądaliśmy wycinanki łowickie, maleńkie witraże, rzeźby w korze i dzrzewie, lalki ludowe polskie i zagraniczne wyprodukowane przez panią leokadię Walisz oraz wyroby tkackie, polskie hafty, wyroby z wełny i pokaz przędzenia.
Co roku seniorzy spotykają się kolejno w polskich ośrodkach w Albion, Rowville czy w Geelong.
Organizatorzy Zjazdu ogłaszają konkurs poetycki. Konkurs jest wyłącznie dla osób powyżej 55 lat zamieszkałych na stałe w Wiktorii. Osoby biorące udział w konkursie nadsyłają 3 wiersze na adres Biura Usług Społecznych Federacji Polskich Organizacji w Wiktorii. Laureatom zostają wręczone nagrody na Zjeździe ufundowane w ostatnich latach przez Konsula Generalnego RP. W tym roku niestety projekt ten nie został zaaprobowany i musieliśmy szukać nowego sponsora, którym został Polaron.
|
|
|
Ponadto, na Zjeździe seniorzy prezentują swój program artystyczny na który składają się piosenki, muzyka i taniec.
W 2006 nazwa Zjazd Seniorów została zmieniona na Dzień Polskiego Seniora.Odbywa się on zwykle w październiku.
Jest to okazja do spotkania dawno nie widzianych znajomych i przyjaciół, aby przy dźwiękach polskiej muzyki i przy stołach zastawionych smacznymi, polskimi potrawami powspominać niezapomniane chwile sprzed lat.
Wyniki Konkursu Poezji Seniorów - czytaj reportaż
|