Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
4 listopada 2014
Dwie nowe książki o aferze taśmowej
Jan Bodakowski
Do rąk polskich czytelników trafiły dwie nowe książki o aferze taśmowej. Pierwsza z nich, wydana przez Zysk, „Afera podsłuchowa. Taśmy "Wprost" jest autorstwa Sylwestra Latkowskiego i Michała Majewskiego. Autorem drugiej, „Jak rozpętałem aferę taśmową”, wydanej przez Frondę jest Piotr Nisztor. Afera taśmowa powinna była zatopić Donalda Tuska i PO. Tak jednak się nie stało. Lojalne wobec PO media przeszły nad nią do porządku dziennego. Cieszy więc, że do rąk czytelnika przed wyborami samorządowymi trafiają pozycje ukazujące kulisty polityki i rządzącej Polską Platformy Obywatelskiej.

„Afera podsłuchowa. Taśmy "Wprost"” Sylwestra Latkowskiego i Michała Majewskiego przybliża czytelnikom: historie tego jak nagrania trafiły do Wprost, realia redakcyjnej pracy nad tekstami, metody pracy redakcji, opisy luksusowych restauracji w Warszawie. Na kartach książki czytelnik znajdzie też chronologiczny opis kolejnych dni w których redakcja pracowała nad materiałem i publikowała teksty (w tym ujawnienie wbrew umowie przez dystrybutora e wydania Wprost gotowego numeru na kilka dni przed jego papierową publikacją).

W pracy Sylwestra Latkowskiego i Michała Majewskiego znalazły się też informacje o reakcjach na artykuł – oficjalnych oświadczeniach, nie oficjalnych spotkaniach, krytycznych pod adresem redakcji artykułach z Newsweeka i Gazety Wyborczej. Dwa dni po publikacji w tygodniku do redakcji Wprost weszli funkcjonariusze ABW na polecenie prokuratora. Było to pierwsze wejście do redakcji czasopisma funkcjonariuszy służb, zdaniem polskich dziennikarzy wydarzenie na miarę standardów Białorusi. W pracy wydanej przez Zysk znalazły się opisy działań funkcjonariuszy w redakcji, przybycia dziennikarzy innych redakcji i polityków w ramach solidarności z Wprost.

Bardzo ciekawe w książce wydanej przez Zysk są opisy pracy agencji PR dla rządzącej PO, przeprowadzaniu przez agencje PR akcji kreowania negatywnego wizerunku niewygodnych dla władzy dziennikarzy. Innym ciekawym wątkiem jest uzależnienie mediów od reklam z firm należących do państwa więc zarządzanych przez ludzi lojalnych wobec rządzących. Dziennikarze Wprost w swej książce twierdzą, że tematem taśm nie chciała się zająć TVP Info (na żądanie prezesa TVOP), ani tygodnik „W sieci” związany z SKOK, bo według nich SKOK chciały mieć dobre relacje z NBP. Według autorów książki afera podsłuchowa była kompromitacją służ specjalnych w III RP. W „Aferze podsłuchowej” czytelnik znajdzie ciekawe opinie o tym, że „PiS ma swoje przyczółki w BOR i ABW”.

Publikacja wydana przez Zysk zawiera stenogramy podsłuchanych rozmów, artykuły na temat afery publikowane we Wprost. Niezwykle cennym fragmentem, „Afery podsłuchowej” jest streszczenie afer których kulisy opisali uczestnicy podsłuchanych rozmów. Książkę Sylwestra Latkowskiego i Michała Majewskiego kończą informacje o tym, że cztery grupy biznesowe dysponują wieloma innymi nagranymi rozmowami polityków i biznesmenów, nagraniami video, a nawet sex taśmami.

W drugiej nowej książce o aferze taśmowej „Jak rozpętałem aferę taśmową”, wydanej przez Frondę, której autorem jest Piotr Nisztor, autor stwierdza, że biznesmeni od lat wypłacają stałe pensje ludziom związanym ze służbami za nagrywanie dla nich rozmów polityków, biznesmenów i celebrytów.

W swej pracy Piotr Nisztor opisał zawartość nagrań jakie trafiły do redakcji, swoją prace z nagraniami i nad tekstami, histerycznych reakcji służb i mediów lojalnych wobec władzy na publikacje, kreowaniu przed władze i media fałszywych interpretacji afery tak by w zalewie nieprawdy utonęła prawda.

Bardzo ponurym fragmentem książki wydanej przez Frondę są opisy nagonki i represji z jakimi spotkał się dziennikarz, redakcja, i osoby znające dziennikarza – w nagonce tej zdaniem autora książki miał brać udział tygodnik „W sieci” i „kilka agencji PR mających intratne kontrakty z państwowymi przedsiebiorstwami” - zyski tych agencji opierają się na nienaruszalności rządów PO PSL.

Piotr Nisztor w swej książce opisał też kulisy rzekomej afery z książka o jednym z najbogatszych Polaków. „Jak rozpętałem aferę taśmową” kończy aneks z tekstami nagranych rozmów polityków.

Jan Bodakowski