Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
4 grudnia 2014
Wizyta Pana Felixa Molskiego z Australii
Elżbieta Nowak & ESK. Foto Agnieszka Nawrocka
POZNAŃ. 7 listopada 2014 roku gościliśmy w naszym Gimnazjum pana Felixa Molskiego z Australii, autora publikacji „Strzelecki's Humanitarian Work In Ireland”. Nasz Gość w bardzo ciekawy sposób opowiedział o działalności patrona Gimnazjum P.E. Strzeleckiego. Obejrzeliśmy również bardzo interesującą prezentację na ten temat.

W spotkaniu brali udział pani Róża Owsianowska i pan Wojciech Owsianowski z Oddziału Poznańskiego PTTK, pani dyrektor Ewa Baranowska, nauczyciele oraz młodzież naszego Gimnazjum, która z wielkim zainteresowaniem i refleksją słuchała opowieści na temat działalności P.E. Strzeleckiego w czasie wielkiego głodu w Irlandii.

Zobaczyliśmy Patrona nie tylko jako podróżnika i odkrywcę, ale także wolontariusza o wielkim sercu.

mgr Elżbieta Nowak

Od Redakcji: Serdecznie dziękujemy za relację z Poznania. Warto może tu wyjaśnić, że Felix Molski, emerytowany nayczyciel z Sydney, jest członkiem organizacji "Kosciuszko Heritage Inc.", której głównym celem jest promowanie dwóch wspaniałych postaci: P.E. Strzeleckiego, który odkrył najwyższą górę w Australii, i generała Tadeusza Kościuszki, którego imieniem ta góra została nazwana.






Felix ostatnio (sierpień - listopad 2014) wędrował po świecie śladami Strzeleckiego i Kościuszki, był na Hawajach, zwiedził wulkan opisany niegdyś przez Strzeleckiego; bawił w USA, gdzie wygłosił wiele wykładów na temat Strzeleckiego i Kościuszki; nawiązywał i odnawiał kontakty w Irlandii, Szwajcarii, Anglii, a także odegrał ważną rolę w Polsce, gdzie odwiedzał szkoły im. Strzeleckiego, a także wręczał różnym urzędom, szkołom, muzeom etc. płytę DVD z naszą najnowszą produkcją pt. "Akcja humanitarna P. E. Strzeleckiego na rzecz głodujących w Irlandii" (jest to polska wersja DVD wydanego rok temu w oryginalnej, angielskiej wersji "P.E. de Strzelecki's Humanitarian Deeds in Ireland").

Felix w czasie swej polskiej wędrówki odwiedził też Kopiec Kościuszki w Krakowie, z którym przyjacielskie kontakty utrzymujemy od ponad 16 lat). Tam po dyskusji z dyrektorem Biura Budowy Kopca Kosciuszki, Leszkiem Cierpiałowskim, obiecał przyłączyć się do wspólnej akcji, a mianowicie składania wniosków do UNESCO o ustanowienie Roku 2017 Swiatowym Rokiem Kościuszki - to na godne uczczenie dwustetnej rocznicy Jego śmierci.

W czasie swej "wariackiej" podróży Felix pokonywał po kilkaset kilometrów dziennie wynajętym samochodem i realizował ją nie tylko z kalendarzem, ale i zegarkiem w ręku. Tempo, galop. Nic dziwnego, że nie może się teraz odespać. Ma wielkie osiągnięcia, o których - mam nadzieję, jak się odeśpi - opisze wkrótce w swoich reportażach.

(ESK)










Młodzież z poznańskiego Gimnazjum nr 53 jest zapewne w elitarnym gronie światowych ekspertów posiadających wielką wiedzę na temat humanitarnej działalności Strzeleckiego w Irlandii. Mają nie tylko do dyspozycji oryginalną książeczkę Felixa Molskiego "The Best of Human Nature. Strzelecki's Humanitarian Work in Ireland", ale i jej tłumaczenie na polski, dokonane przez grupę poznańskich nauczycieli.