W niedzielę 29 marca 2015 r. odbędzie się w Dublinie wielka uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej humanitarną działalność Pawła Edmunda Strzeleckiego w czasie Wielkiego Głodu w Irlandii. W uroczystości tej udział wezmą m.in. ministrowie spraw zagranicznych Irlandii i Polski: Charles Flanagan i Grzegorz Schetyna, nowo mianowany ambasador RP w Irlandii, Ryszard Sarkowicz (były konsul generalny RP w Sydney, a do niedawna stały przedstawiciel Polski przy ONZ w Nowym Jorku), liczna delegacja z Poznania na czele z Prezydentem Miasta Poznania Jackiem Jaśkowiakiem, pomysłodawcą tablicy Wojciechem Owsianowskim i przedstawicielami szkół i gimnazjów imienia Strzeleckiego, organizatorzy z Irish-Polish Society z prezeską Edytą Jankowską na czele. Organizację Kosciuszko Heritage Inc. i redakcję Pulsu Polonii reprezentować w Dublinie będzie Marysia Thiele z Adelaide.
Z wydarzeniem tym związany jest, planowany na dni od 21 do 29 marca br. wielki festiwal pod nazwą Polska Eire Festival 2015. Chronologicznie ostatnim i chyba najbardziej emocjonującym wydarzeniem festiwalu będzie mecz kwalifikacyjny UEFA Polska-Irlandia.
Więcej informacji na stronach: www.polskaeirefestival.com oraz www.irishpolishsociety.ie
Z wydarzeń najciekawszych dla Polonii warto wymienić:
• Czwartek 26 marca, 18:30, Dom Polski, 20 Fitzwilliam Place, D2, Irlandia, Życie i czasy Pawła Edmunda Strzeleckiego - łącząc Polskę z Irlandią - wykład otwarty dla publiczności • Niedziela 29 marca, 15:00, Dom Polski, 20 Fitzwilliam Place, D2, Irlandia, Spotkanie i dyskusja o życiu Strzeleckiego i jego związek z Irlandią. Częścią spotkania będzie prezentacja przygotowana przez Pana Owsianowskiego. • Niedziela 29 marca, 18:00, Sackville Place (boczna od O'Connell Street), Dublin 1, z boku budynku sklepu Clerys. Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Strzeleckiego.
Warto przypomnieć, że Polonia w Irlandii jest liczna i prężna, stanowi największą mniejszośc etniczną, nic więc dziwnego, że język polski jest drugim najczęściej po angielskim używanym językiem.
Tablica zaprojektowana i wykonana przez rzeźbiarza Roberta Sobocińskiego z tekstem w trzech językach: polskim, angielskim i gaelic. Robert Sobociński jest synem słynnego artysty rzeźbiarza Jerzego Sobocińskiego z Poznania, m.in twórcy pomnika P.E. Strzeleckiego w Jindabyne. Tablicę wykonano z inspiracji Wojciecha Owsianowskiego |
Festival Program in English. Click here to access PDF
|