Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
9 marca 2015
Kresy-Siberia - grant from MSZ
Anna Pacewicz

Please find attached a press release regarding the launch of the Kresy-Siberia Education Program in 20th century Polish history for Polish language teachers abroad, funded by a grant from MSZ.

Interaktywny program edukacyjny pomoże uczniom polskiej diaspory pogłębić wiedzę o historii Polski w XX wieku.

Fundacja Kresy – Syberia uprzejmie informuje o wprowadzeniu innowacyjnego programu nauczania historii Polski XX wieku dla polskich szkół za granicą. Celem programu jest upowszechnienie wśród młodzieży wiedzy na temat tragicznych losów obywateli polskich w czasie II Wojny Światowej. Specjalny nacisk jest położony na walkę o przeżycie i wolność na obszarze okupowanych wschodnich terenów II Rzeczypospolitej i na obczyźnie. Program jest dostępny na stronie

www.kresy-siberia.org/student

Program, który został przygotowany specjalnie dla Polonijnych nauczycieli języka polskiego i historii współczesnej Polski, posiada interaktywną stronę, przewodniki dydaktyczne oraz fora dyskusyjne dla nauczycieli i dla uczniów. Program jest zaprojektowany na dwóch poziomach: dla szkół podstawowych oraz dla szkół średnich.

Wirtualne Muzeum Kresy-Syberia zostało utworzone dla uczczenia pamięci o tragicznych losach obywateli polskich deportowanych przymusowo w głąb Związku Radzieckiego i walczących o przetrwanie i wolność w okresie II wojny światowej. Zwiedzający i uczniowie mogą tu aktywnie zgłębiać ten niemal zupełnie przemilczany rozdział historii II wojny światowej.

tematycznych Wirtualnego Muzeum Kresy-Syberia:
1) Kresy Wschodnie
2) Pod Sowieckim jarzmem
3) Niepokonani
4) Wyzwoleni do walki
5) Pod okupacją Niemiecką
6) Walka o przetrwanie
7) Uchodźcy
8) Sowiecki odwet
9) Diaspora.

Starannie przygotowane przez doświadczonych nauczycieli i pedagogów przewodniki dydaktyczne zawierają fotografie, mapy, dokumenty, przypisy i odnośniki do zewnętrznych źródeł, zadania wspierające rozwój uczniów i sprawdzian wiadomości na końcu każdego z dziewięciu rozdziałów. Dodatkowo na stronie programu znajduje się forum dyskusyjne przeznaczone wyłącznie dla polskojęzycznych nauczycieli, służące jako miejsce wymiany informacji, doświadczeń i pomysłów związanych z nauczaniem języka polskiego i historii Polski XX wieku. W ramach programu istnieje również otwarte forum dyskusyjne dla wszystkich uczestników programu: nauczycieli, uczniów, weteranów i deportowanych, ich potomków oraz wszystkich zainteresowanych historią Polski.