“Misjonarze Najświętszego Oblicza” (Missionaries of the Holy Face)– organizacja zalożona w Melbourne 15 lat temu, od chwili swojego powstania postawiła sobie za zadanie przybliżenie społecznosci ludzi zarówno wierzacych chrześcijan jak i niewierzacych agnostyków lub ateistów: dramatycznego obrazu cierpienia i śmierci ukrzyżowanego człowieka, jaki w tajemniczy, nie wytlumaczony przez naukę do dzisiejszego dnia sposób, widnieje na płótnie Całunu Turyńskiego.
Najbardziej intrygującym jest, że seria tortur poprzedzających ukrzyżowanie jak również przebicie prawego boku “Człowieka z Całunu” ostrym narzędziem, korespondują dokładnie z opisem ewangelicznym męki Jezusa Chrystusa.
Przytoczone powyżej fakty spowodowały, że Całun Turyński jest bezsprzecznie obiektem najbardziej kontrowersyjnym i wzbudzajacym ostre polemiki w środowiskach specjalistów różnych dziedzin nauki i osób zainteresowanych tym obiektem na świecie.
Społeczność ludzi nauki zaiteresowała sie Całunem Turyńskim od momentu, gdy w roku 1898 odkryto ,iż negatyw fotografii Całunu “odwraca” jego obraz ukazując z zadziwiającą precyzją pozytywowy wizerunek umęczonego ciała ukrzyżowanego mężczyzny.
Od tej chwili szacuje się, iż specjaliści bardzo szerokiego wachlarza naukowych dyscyplin: poczynajac od anatomii poprzez fizjologię , biologię, chemię i fizykę procesów zachodzących podczas i w wyniku traumatycznych zajść, gdy jest na nie wystawione ciało torturowanego człowieka, aż po specjalistów w dziedzinie historii, etnografii, ikonografii…a nawet kryminologii i numizmatyki, poświęcili badaniom nad Całunem do chwili obecnej około pół miliona godzin – studiów , analiz, eksperymentów itp. Napisanych zostało setki książek, artykułów prasowych i opublikowano ogromne ilości prac naukowych. Prace badawcze trwają nadal…
W gronie Misjonarzy Najświętszego Oblicza znalazły się osoby przygotowane poprzez uniwersyteckie studia i pasję poznawczą, jaka zrodziła się w wyniku analizowania opublikowanych na temat Całunu Turyńskiego materiałów, do rozpoczęcia działalności popularyzatorskiej i wystawowej.
Organizacja sprowadziła z Włoch kopię Całunu w pełnym wymiarze, negatywowe kopie również w skali 1:1 i wiele innych materiałów umożliwiających organizowanie wystaw Całunu Turyńskiego i prelekcji na temat badań naukowych i dokonanych odkryć związanych z tym obiektem.
|
W ciągu 15 lat odbylo się na terenie Australii 20 wystaw i związanych z nimi serii prelekcji – wykładów. Wykładowcą dwukrotnie goszczonym przez organizację był Ian Wilson – słynny autor, historyk i badacz Całunu Turyńskiego.
Współpraca z Ian’em Wilson’em zaowocowała opublikowaniem książki-broszury pt “The Turin Shroud – a brief guide”, która towarzyszyła wystawom i której nakład prawie uległ wyczerpaniu.
W czasie wystaw i towarzyszacych im prelekcji ekspozycje odwiedziło ponad 15 tysięcy osób.
W pracach organizacji wzięło udział ponad 40 osób stowarzyszonych i liczne grono zaprzyjaznionych pomocników, którym Misjonarze Najświętszego Oblicza są ogromnie wdzięczni.
Po 15 latach pracy i dzialalności wystawowej, członkowie organizacji - w uszczuplonej obecnie liczbie na skutek wyjazdów z terenu Australii, zejść śmiertelnych, podupadającego zdrowia i innych osobistych przyczyn - postanowili zakończyć działalność wystawową organizując 2 ostatnie, specjalne wystawy Całunu Turyńskiego, ukierunkowane na polonijną społeczność w Melbourne.
Pierwsza z nich: odbędzie się w dniach od wtorku 7 kwietnia do niedzieli 12 kwietnia 2015 na terenie Sanktuarium Maryjnego w Essendon (8 Aberfeldie St, Essendon, VIC 3040)
Druga i tym samym ostatnia wystawa: odbędzie się w dniach od niedzieli 19 kwietnia do niedzieli 26 kwietnia na terenie Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Keysborough (337-343 Greens Rd, Keysborough, VIC 3173)
Obu wystawom towarzyszyć będą prelekcje-wykłady tym razem w języku polskim.
Jedynie po anglo-jezycznych Mszach św w Keysborough – prelekcje w jezyku angielskim.
W załaczonej ulotce i plakacie znajdują się szczegółowe informacje na temat czasu, języka użytego przez prelegenta i tematyki prelekcji.
Będzie to okazja dla polonijnej społeczności na terenie Melbourne do pożegnania wystawy Całunu Turyńskiego z jaką Misjonarze Najświętszego Oblicza, wyrośli w przeważającej większości z jej środowiska, wędrowali po wielu parafiach na terenie Australii. Przed 15 laty rozpoczęli swoją pracę wystawami w Essendon i Keysborough i w tych ośrodkach pragną ją zakończyć.
Po zakończeniu wystaw w ośrodkach duszpasterskich: Essendon i Keysborough organizacja planuje przesłanie materiałów wystawowych na teren Tanzanii w Afryce.
Celina Slodowy Prezes Misjonarzy Najświętszego Oblicza
Missionaries of the Holy Face 1/18 Parkside St Elsternwick 3185 fax: (03) 9528 5956 email: mholyface@optusnet.com.au
|