Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
30 marca 2015
Wilkom na pożarcie
Ernestyna Skurjat-Kozek
Szukając materiałów na temat P.E. Strzeleckiego w prasie angielskiej z XIX wieku przypadkiem natknęłam się na wiele interesujących historyjek niezwiązanych z tym tematem. Jedna z nich, z kwietnia 1877 roku, była przerażająca. W artykule pt. Children to the Wolves opisano niedawny przypadek, jakim zajęła się moskiewska policja. Jak się okazuje, kilka miesięcy wcześniej pewien rosyjski wieśniak udał się z żoną i czwórką dzieci w podróż saniami. Kiedy tak jechali wzdłuż brzegu rzeki Prut, zaczęła ich gonić sfora wilków.

Ojciec poganiał konie w nadziei, że uda im się uniknąć napaści. Ale rozwścieczone wilki były coraz bliżej. Zdesperowany ojciec porwał jedno dziecko i rzucił je wilkom. Wilki rzuciły się na ofiarę. Konie przyspieszyły, zdawałoby się, że pasażerowie są bezpieczni. Ale po chwili wilki dognały sanie i zaczęły atakować. Ojciec rzucił kolejne dziecko na pożarcie. Sytuacja ta powtórzyła się jeszcze dwa razy. Rodzice w koszmarnych okolicznościach stracili czwórkę dzieci. Wyczerpani fizycznie i psychicznie zatrzymali się w najbliższej wsi.


Tadeusz Rybkowski


Alfred Wierusz Kowalski

Zrozpaczona matka podała męża do sądu. Sędzia orzekł, że gdyby wiesniak nie zdecydował się na poświęcenie czwórki dzieci, to straciłby nie tylko dzieci, ale i żonę – i wypuścił go na wolność.

Czyżby to koszmarny żart prima-aprilisowy? Pomyślałam, że trzeba natychmiast sprawdzić datę. Loguję się więc do archiwum prasowego, wrzucam hasło „children to the wolves” i widzę, że ten sam artykuł, pod tym samym tytułem został pod koniec kwietnia 1877 roku opublikowany przez sześć gazet: Staffordshire Sentinel w dniu 24 kwietnia, Gloucester Citizen 25 kwietnia, 'Edinburgh Evening News 26 kwietnia, Manchester Courier 26 i ponownie 28 kwietnia, Burnley Gazette 28 kwietnia i Grantham Journal w dniu 5 maja 1877 r. Podobne historie, o dzieciach pożartych przez wilki w Rosji, Grecji, Francji, Syrii ukazywały się z prasie brytyjskiej w późniejszych też latach.

Temat był aktualny w wielu krajach, także w Polsce. Nic dziwnego, że wielu malarzy polskich ma w swym doroku obrazy zatytułowane „Napad wilków” czy „Scigani przez wilki”. Wojciech Kossak...Czesław Wasilewski, Tadeusz Rybkowski...i Alfred Wierusz Kowalski, który wręcz obsesyjnie do tego tematu w swoich obrazach powraca...

Ernestyna Skurjat-Kozek


Alfred Wierusz Kowalski


Wojciech Kossak


Czesław Wasilewski


Alfred Wierusz Kowalski