Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak wspólnie z burmistrzem Dublina Christy Burke odsłonił tablicę upamiętniającą wybitnego poznańskiego podróżnika i geografa, odkrywcę najwyższego szczytu Australii Pawła Edmunda Strzeleckiego. Polak w latach 1847-1849 niósł pomoc Irlandczykom podczas Wielkiego Głodu. Wspólne uhonorowanie jego osoby to kolejne wydarzenie, które akcentuje wyjątkową poznańsko - irlandzką przyjaźń.
W Poznaniu podczas turnieju UEFA EURO 2012™ najliczniejszą i najbardziej barwną grupę stanowili właśnie Irlandczycy. Mieszkańcy Poznania doskonale pamiętają ich entuzjazm i zapał we wspieraniu swojej narodowej drużyny oraz towarzyszącą temu świetną zabawę, która przy każdym turniejowym spotkaniu przenosiła się na ulice miasta. To właśnie m.in. z uwagi na pozytywne relacje łączące mieszkańców Poznania i gości z Zielonej Wysypy Poznań wybrał Irlandię jako jeden z docelowych rynków swoich działań promocyjnych.
W obecności ambasadora RP w Irlandii, Ryszarda Sarkwicza (po prawej na tle szyby) Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak (po lewej) wspólnie z burmistrzem Dublina Christy Burke odsłonił tablicę upamiętniającą wybitnego podróżnika, odkrywcę najwyższego szczytu Australii Pawła Edmunda Strzeleckiego. |
Obecność władz Poznania w Dublinie i udział w festiwalu PolskaÉire 2015 to kolejna okazja do budowania pozytywnych relacji poznańsko-irlandzkich. - W historiach naszych krajów znaleźć można doświadczenia, które sprawiają, że Polacy łatwiej rozumieją się z Irlandczykami. Wejście do Unii Europejskiej dało nam wspólną szansę na rozwój, którą z sukcesem wykorzystaliśmy. To pozwoliło na większą intensywność kontaktów pomiędzy naszymi krajami, a także miastami. W wyjątkowy sposób Dublin z Poznaniem połączył turniej UEFA EURO 2012. Liczę na to, że przyszłość ponownie przyniesie nam tak pozytywne momenty. Mam wielką nadzieję, że w kolejnych latach nasza współpraca będzie coraz szersza - mówi prezydent Poznania.
Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Pawła Edmunda Strzeleckiego zgromadziła wiele osób, w tym spore grono irlandzkich mediów. W czasie wydarzenia wielokrotnie podkreślano, że Polak w wyjątkowy sposób zapisał się w historii Irlandii, niosąc pomoc głodującym mieszkańcom Zielonej Wyspy w latach 1847-1849 podczas Wielkiego Głodu. Pamiątkową tablicę wykonał poznański artysta Robert Sobociński, absolwent Uniwersytetu Artystycznego.
żródło: poznan.pl
From left Edyta Jankowska Irish-Polish Society Chairperson, Aodhan O Riordain TD Minister of State, Joan Burton Tánaiste, Jacek Jaśkowiak Mayor of Poznań, Ryszard Sarkowicz Polish Ambassador to Ireland, Christy Burke Lord Mayor of Dublin, Gerard Keown Irish Ambassador to Poland — with Edyta Jankowska at Clerys, Dublin. Photo Jason Dolan, Irish Polish Society |
A report in English on the Polish Embassy facebook
Od Redakcji PP: na zakończenie Festiwalu Polska Eire odbył się w Dublinie mecz kwalifikacyjny UEFA Polska-Irlandia, który zakończył się remisem.
"Reprezentacja Polski zremisowała w Dublinie z Irlandią po golu straconym w 91 minucie gry. Sukces był blisko, ale Polacy w końcówce za bardzo skupili się na rozpaczliwej obronie (...) Po pierwszej połowie biało-czerwoni prowadzili 1:0 dzięki trafieniu Peszki, ale po przerwie zapomnieli, że obrona wyniku to nie wszystko. Przez ostatnich 20 minut nasza gra przypominała obronę Częstochowy. W końcu Fabiański skapitulował po strzale Longa."
Szczegóły na portalu wpolityce.pl - tutaj
Powitanie orłów -sport.interia.pl
Wideo scenki z meczu - dziennikzachodni.pl
|