Instrukcja głosowania korespondencyjnego za granicą 1. Zamiar głosowania korespondencyjnego za granicą konsulowi do 15 dnia przed dniem wyborów (ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej). Zgłoszenia może dokonać wyłącznie osoba widniejąca w spisie wyborców w danej Obwodowej Komisji Wyborczej.
Wniosek o dopisanie do spisu wyborców, w przypadku głosowania korespondencyjnego, można złożyć nie później niż w dniu zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego.
2. Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego obejmuje podanie następujących danych: nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL wyborcy, oznaczenie wyborów, których dotyczy zgłoszenie a także wskazanie adresu, na który ma być wysłany pakiet wyborczy, albo deklarację osobistego odbioru pakietu wyborczego. Ponadto zgłoszenie powinno zawierać oznaczenie miejsca pobytu wyborcy za granicą numer ważnego polskiego paszportu, a w przypadku obywatela Unii Europejskiej niebędącego obywatelem polskim – numer ważnego dokumentu stwierdzającego tożsamość, oraz wskazanie miejsca i daty jego wydania, a także – w przypadku obywatela polskiego czasowo przebywających za granicą – oznaczenie miejsca wpisania wyborcy do rejestru wyborców.
3. Wyborca otrzymuje pakiet wyborczy (wysłany przez konsula najpóźniej na 10 dni przed terminem wyborów lub odebrany osobiście, jeżeli zadeklarował to przy zgłaszaniu zamiaru głosowania korespondencyjnego), zawierający: a. zaadresowaną kopertę zwrotną; b. kartę do głosowania; c. kopertę na kartę do głosowania; d. oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu; e. instrukcję głosowania wydaną przez Państwową Komisję Wyborczą; f. ewentualnie nakładkę na kartę do głosowania sporządzone w alfabecie Braille’a – jeżeli wyborca zażądał ich przesłania.
W przypadku drugiej tury konsul wysyła głosowania pakiet wyborczy najpóźniej 7 dnia przed dniem głosowania.
4. W głosowaniu korespondencyjnym za granicą, jeżeli w danym kraju brak jest w powszechnym użyciu kopert, które umożliwiają włożenie do nich kart do głosowania bez konieczności ich składania, dopuszczalne jest użycie jako kopert na pakiet wyborczy kopert o mniejszych rozmiarach.
5. Na karcie do głosowania wyborca oddaje głos, w sposób określony w informacji znajdującej się w dolnej części karty do głosowania. Należy pamiętać, że znakiem „X” są dwie linie przecinające się w obrębie kratki przeznaczonej na oddanie głosu.
6. Po oddaniu głosu należy kartę do głosowania umieścić w kopercie oznaczonej „Koperta na kartę do głosowania” i kopertę tę zakleić. Niezaklejenie koperty na kartę do głosowania spowoduje, że karta do głosowania w niej się znajdująca nie będzie uwzględniona przy ustalaniu wyników głosowania. Do koperty na kartę do głosowania nie wkłada się oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu.
7. Zaklejoną kopertę na kartę do głosowania należy włożyć do koperty zwrotnej zaadresowanej na adres konsula.
8. Do koperty zwrotnej należy także włożyć oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Przed włożeniem oświadczenia do koperty należy wpisać na nim miejscowość i datę jego sporządzenia oraz własnoręcznie je podpisać.
9. Jeżeli wyborca nie może lub nie potrafi złożyć podpisu, oświadczenie podpisuje za niego inna osoba przez niego upoważniona, czyniąc o tym wzmiankę obok podpisu; w takim przypadku osoba upoważniona wpisuje również nazwę miejscowości i datę sporządzenia oświadczenia. Niewłożenie oświadczenia do koperty zwrotnej lub niepodpisanie go spowoduje, że karta do głosowania nie będzie uwzględniona przy ustalaniu wyników głosowania.
10. Kopertę zwrotną należy zakleić i nadać na adres konsula (UWAGA! Dokonujemy tego na własny koszt!).
11. Wyborca może przed dniem głosowania osobiście dostarczyć kopertę zwrotną do konsula, do którego zgłosił zamiar głosowania korespondencyjnego, w godzinach jego urzędowania. Wyborca może także w dniu głosowania, do czasu jego zakończenia, osobiście dostarczyć kopertę zwrotną do obwodowej komisji wyborczej wskazanej na kopercie zwrotnej.
System elektronicznej rejestracji wyborców za granicą Elektroniczna rejestracja wyborców w obwodach głosownia utworzonych za granicą
|