Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
17 kwietnia 2015
Dokumenty dla Polaków za granicą
wybory - sytuacje kryzysowe
Instrukcja Ochrony Wyborów.Załącznik nr 3 - Sytuacje wymagające interwencji.
1. W sytuacji zaobserwowania, prowadzenia agitacji wyborczej na terenie lokalu wyborczego lub na terenie budynku należy niezwłocznie zawiadomić przewodniczącego komisji powołując się na art. 494 § 1 pkt 4 Kodeksu wyborczego - celem zawiadomienia przez wskazaną osobę organów ścigania. W przypadku nie podjęcia odpowiednich kroków przez przewodniczącego należy samemu zawiadomić organy ścigania.

2. W przypadku zaobserwowania sytuacji, z której daje się wysnuć podejrzenie handlu kartami bądź głosami naleŜy niezwłocznie zawiadomić przewodniczącego komisji powołując się na art. 511 i 512 Kodeksu wyborczego - celem zawiadomienia przez wskazaną osobę organów ścigania. W przypadku nie podjęcia odpowiednich kroków przez przewodniczącego naleŜy samemu zawiadomić organy ścigania.

3. W sytuacji zaobserwowania w trakcie głosowania próby wynoszenia kart z lokalu wyborczego naleŜy niezwłocznie zawiadomić przewodniczącego komisji celem podjęcie przez niego odpowiedniej interwencji w organach ścigania. W przypadku nie podjęcia odpowiednich kroków przez przewodniczącego moŜna powołać się na przepisy art. 248 pkt 5, art. 250a i art. 251 Kodeksu karnego przy dalszym braku reakcji w/w osoby naleŜy rozwaŜyć osobiste zawiadomienie organów ścigania.

4. W sytuacji zaobserwowania w trakcie liczenia głosów zdarzenia bądź usłyszenia propozycji zniszczenia kart do głosowania (np. jest za duŜo kart ) naleŜy o tym fakcie niezwłocznie zawiadomić organy ścigania powołując się na naruszenie art. 248 pkt 3 Kodeksu karnego.

5. W sytuacji propozycji liczenia głosów w grupach należy nie wyrazić na to zgody powołując się pkt 50 Uchwały PKW cytowany niŜej.

6. W sytuacji odmowy sfotografowania lub sfilmowania wywieszonego do publicznej wiadomości protokołu głosowania w obwodzie naleŜy powołać się na pkt 4 Uchwały PKW cytowany niŜej.

7. W sytuacji jakichkolwiek niejasności członek Obwodowej Komisji Wyborczej i mąŜ zaufania mogą wnosić uwagi do protokołu głosowania, z wymienieniem konkretnych zarzutów (art. 75 § 6 i 7 Kodeksu wyborczego).

Wybrane przepisy:
Kodeks wyborczy: Art. 75. § 6. MęŜom zaufania przysługuje prawo wniesienia do protokołu uwag, z wymienieniem konkretnych zarzutów. Adnotację o wniesieniu uwag zamieszcza się w protokole.

§ 7. Przepis § 6 stosuje się odpowiednio do członków obwodowej komisji wyborczej, z tym Ŝe nie zwalnia ich to z obowiązku podpisania protokołu głosowania w obwodzie. Art. 494. § 1. Kto, w związku z wyborami, prowadzi agitację wyborczą:
(…) 4) w lokalu wyborczym lub na terenie budynku, w którym lokal się znajduje - podlega karze grzywny.
Art. 511. Kto pobiera od udzielającego pełnomocnictwa do głosowania opłatę za głosowanie w jego imieniu - podlega karze grzywny
Art. 512. Kto udziela pełnomocnictwa do głosowania w zamian za jakąkolwiek korzyść majątkową lub osobistą - podlega karze aresztu albo grzywny.
Art. 513. Wyborca, który więcej niŜ jeden raz uczestniczył w głosowaniu w tych samych wyborach- podlega karze grzywny.
Uchwała PKW z dnia 9 marca 2015 r. w sprawie wytycznych dla obwodowych komisji wyborczych dotyczących zadań i trybu przygotowania oraz przeprowadzenia głosowania w obwodach głosowania utworzonych w kraju w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych na dzień 10 maja 2015 r.

Pkt 4. (…) Obserwacja czynności wykonywanych przez komisję obwodową nie uprawnia męŜów zaufania do utrwalania pracy komisji za pomocą aparatów fotograficznych lub kamer. Dopuszczalne jest natomiast fotografowanie oraz filmowanie protokołu głosowania podanego do publicznej wiadomości przez obwodową komisję wyborczą. Zainteresowani męŜowie zaufania mogą takŜe, w miarę moŜliwości technicznych, otrzymać kopię protokołu głosowania. Dotyczy to równieŜ przypadku gdy konieczne było sporządzenie nowego protokołu głosowania lub naniesienie poprawek na juŜ sporządzonym protokole. (…)

Pkt 50. Czynności związane z ustaleniem wyników głosowania w obwodzie i sporządzeniem protokołu głosowania komisja wykonuje w moŜliwie pełnym składzie. Nie jest dopuszczalne tworzenie z członków komisji grup roboczych, które wykonywałyby oddzielnie czynności po zakończeniu głosowania, np. ustalając wyniki głosowania na podstawie części kart do głosowania.

Kodeks karny:
Art. 248. Kto w związku z wyborami do Sejmu, do Senatu, wyborem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wyborami do Parlamentu Europejskiego, wyborami organów samorządu terytorialnego lub referendum:
(…) 3) niszczy, uszkadza, ukrywa, przerabia lub podrabia protokoły lub inne dokumenty wyborcze albo referendalne,
4) dopuszcza się naduŜycia lub dopuszcza do naduŜycia przy przyjmowaniu lub obliczaniu głosów,
5) odstępuje innej osobie przed zakończeniem głosowania niewykorzystaną kartę do głosowania lub pozyskuje od innej osoby w celu wykorzystania w głosowaniu niewykorzystaną kartę do głosowania,(…)
- podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Art. 249. Kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem przeszkadza:
1) odbyciu zgromadzenia poprzedzającego głosowanie,
2) swobodnemu wykonywaniu prawa do kandydowania lub głosowania,
3) głosowaniu lub obliczaniu głosów,
4) sporządzaniu protokołów lub innych dokumentów wyborczych albo referendalnych, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Art. 250. Kto, przemocą, groźbą bezprawną lub przez naduŜycie stosunku zaleŜności, wywiera wpływ na sposób głosowania osoby uprawnionej albo zmusza ją do głosowania lub powstrzymuje od głosowania, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Art. 250a. § 1. Kto, będąc uprawniony do głosowania, przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo takiej korzyści Ŝąda za głosowanie w określony sposób, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. § 2. Tej samej karze podlega, kto udziela korzyści majątkowej lub osobistej osobie uprawnionej do głosowania, aby skłonić ją do głosowania w określony sposób lub za głosowanie w określony sposób. (…)
Art. 251. Kto, naruszając przepisy o tajności głosowania, wbrew woli głosującego zapoznaje się z treścią jego głosu, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

System elektronicznej rejestracji wyborców za granicą
Elektroniczna rejestracja wyborców w obwodach głosownia utworzonych za granicą