Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
26 maja 2015
"Przejściowa niemożność sprawowania urzędu prezydenta"?
projekt nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym
W projekcie nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, przygotowanym przez Bronisława Komorowskiego, znalazł się nowy rozdział, który daje możliwość marszałkowi Sejmu podjęcia uznaniowej decyzji o “przejściowej niemożności sprawowania urzędu przez prezydenta” i skierowanie w tej sprawie wniosku do sędziów trybunału. Działania w chwili, gdy prezydent RP z różnych względów nie może pełnić swojej funkcji, opisuje art. 131 ust. 1. Konstytucji Rzeczypospolitej. W artykule tym brakuje jednak precyzyjnych informacji, co może stanowić przejściową przeszkodę w sprawowaniu urzędu prezydenta RP.

Tymczasem z inicjatywy Bronisława Komorowskiego do Sejmu trafił projekt nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, w której miałby znaleźć się nowy rozdział opisujący procedurę „stwierdzenia przeszkody w sprawowaniu urzędu przez prezydenta Rzeczypospolitej”. W projekcie tym również brakuje doprecyzowanych powodów, dla których marszałek Sejmu może stwierdzić ewentualne przeszkody w sprawowaniu funkcji przez prezydenta. Decyzja ta więc będzie podejmowana przez niego uznaniowo. Dodatkowo wniosek, który złoży marszałek Sejmu, będzie rozpatrywany przez Trybunał Konstytucyjny w trybie niejawnym.

O braku precyzyjnych zapisów zaalarmowała Krystyna Pawłowicz, członkini podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia przedstawionego przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projektu ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, która nie kryje swojego zaniepokojenia. “Po uchwaleniu tej ustawy i po ewentualnym wyborze Andrzeja Dudy na prezydenta, może więc teoretycznie zdarzyć się sytuacja, że marszałek Sejmu złoży do TK wniosek o stwierdzenie 'czasowej niemożności sprawowania urzędu prezydenta RP' przez Andrzeja Dudę, uzasadniając to (bo tak mu akurat przyjdzie na myśl) np. chorobą psychiczną prezydenta, przejawiającą się np. w jego działaniach na arenie międzynarodowej i realizowaniu interesów Polski odmiennie od linii realizowanej przez dotychczasowy układ władzy. Np. w sprawach klimatycznych, energetycznych lub też w działaniach prezydenta w obronie 'frankowiczów' przed bankami, itp. Takie działanie (zamach?) marszałka Sejmu nie jest w świetle nowej, szykowanej przez obecny układ władzy ustawy o TK, całkowicie wykluczone” – alarmuje Pawłowicz.

II czytanie projektu nowej ustawy o TK zaplanowano w Sejmie już na wtorek 26 maja.

źródło: nowojorski nowy dziennik