Zespół Wokalno-Taneczny „Łowicz" obchodził w maju 2015 roku 40-tą rocznicę istnienia. W 1975 roku Pani Jadwiga Krystyna Straszyńska założyła zespół folklorystyczny o nazwie „Pawie Pióra‟. Było to zaledwie kilka par. Pierwszy występ Zespołu miał miejsce w listopadzie 1975r. na dorocznym Fitzroy Festival of All Nations. Przez kolejne lata „Pawie Pióra” brały udział w wielu festiwalach i koncertach. Po pięciu latach pierwotna nazwa została zmieniona na „Polski Zespół Wokalno-Taneczny Łowicz w Melbourne”.
Pani Krystyna Jadwiga Straszyńska zakładając zespół wokalno-taneczny pragnęła dać Rodakom szansę na podtrzymanie i pielęgnowanie polskości na odległej australijskiej ziemi. Zespół powstał z miłości do Polski, z miłości do sztuki, z potrzeby serca.
Pani Krystyna była nie tylko założycielką „Łowicza”, ale również Dyrektorem Artystycznym, choreografem i instruktorem czyli całym „kołem napędowym‟ Zespołu. Kostiumy sprowadzone przez Nią z Polski służą Zespołowi do dziś. Jej pasja i poświęcenie sprawiły, że „Łowicz” stał się polskim zespołem folklorystycznym rozpoznawanym nie tylko w Wiktorii, ale i w całej Australii. Oprócz propagowania tańców regionalnych repertuar Zespołu został rozszerzony o przedstawienia reżyserowane przez Panią Straszyńską. Z pewnością jest wielu Czytelników, którzy pamiętają „Wesele Lubelskie‟, „Majówkę‟ , „Od poranka do wieczora” czy „Nowy Rok bieży”.
W 2005 roku po ponad 30-letniej pracy, Pani Krystyna odeszła na zasłużoną emeryturę.
W latach 2005-2013 Dyrektorem Artystycznym „Łowicza” był Mirosław Kuśmider. Jego doświadczenie i piękne układy taneczne spowodowały, że Zespół odrodził się na nowo.
Od 2008 roku Zespół organizuje koncerty pt. „Łowicz i Przyjaciele‟, które co roku cieszą się dużym powodzeniem.
W 2013 roku Dyrektorem Artystycznym i choreografem została długoletnia tancerka Zespołu Teresa Ceberek z d. Bujnowska. Nowy duch, który tchnęła w prowadzenie „Łowicza” przyciągnął dużą grupę młodych tancerzy. W ostatnim roku Zespół niemal podwoił liczbę swoich członków.
W ostatnich latach Zespół zdecydowanie odmłodniał, ma w reperturze tańce według nowej choreografii, śpiewa, a nawet ma niewielką kapelę.
Jednakże prowadzenie Zespołu to nie tylko układanie tańców i ich wykonywanie, to także żmudna praca administracyjna, zdobywanie funduszy na działalnośc Zespołu oraz troska o kostiumy. Po odejściu na emeryturę Pani Straszyńskiej do 2008 roku stroną administracyjną zajmowała się Teresa Koronczewska. Przy kostiumach pomagały jej Maria Jękot i śp. Janina Wrzeszcz. Przez ostatnie lata sprawami administracyjnymi zajmuje się niestrudzona Małgosia Drajkopyl przy współudziale młodzieży i rodziców. To ona dba by Zespól funkcjonował bez zarzutu, a ponadto by każdy miał odpowiedni kostium i by wszystko było gotowe na czas.
|
|
Zespół „Łowicz” został stworzony, by propagować kulturę polską na ziemi australijskiej. Dzięki niestrudzonej pracy kolejnych Dyrektorów Artystycznych i pracy społecznej dużej grupy osób związanych z Zespołem, „Łowicz” nadal, po 40 latach, jest ambasadorem folkloru polskiego w Australii poprzez udział m.in. w imprezach polonijnych (PolArt, Polski Festiwal na Federation Square, Festyn Staropolski) oraz festiwalach wielokulturowych (Moomba, Harmony Festival, Maslenitsa Slavic Pancake Festival, Mound and Mount Kosciuszko Festival). Historia „Łowicza” to pokaźna grupa artystów, setki kostiumów, setki występów, tysiące widzów, tysiące przejechanych kilometrów na próby i koncerty, ale przede wszystkim to cztery dekady kultywowania polskiej tradycji w Australii.
40 lat działalności to wspaniała okazja by świętować. W związku z tym 30 maja w Domu Polskim Syrena odbył się Bal Jubileuszowy pt.„Karczma Łowicka”. Wzięli w nim udział przede wszyskim ci, którzy przez te 40 lat byli zaangażowani w działalność Zespołu, a jest to niemała grupa osób.
Imprezę uświetniła swoją obecnością Konsul Generalny RP p. Regina Jurkowska, przedstawiciele organizacji polonijnych, władz lokalnych, duchowieństwa oraz córki Pani Straszyńskiej, które specjalnie na tę uroczystość przybyły z innych stanów Australii. Ich obecność na balu była szczególnie ważna – to tak jakby Pani Straszyńska znów znalazła się wśród nas. Jesteśmy im za to bardzo wdzięczni.
Na początku Balu wystąpił Zespół „Łowicz”. Były przemówienia okolicznościowe, medale i dyplomy dla osób szczególnie zasłużonych oraz prezentacja członków Zespołu. Nie obyło się też bez tradycyjnego „Sto Lat” oraz jubileuszowego tortu.
I ja tam z gośćmi byłam, grzane wino piłam, a com widziała i słyszała, tom w artykule umieściła.
Elżbieta Trybuła
|