Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
9 czerwca 2015
Jubileuszowy wieczór w “Karczmie Łowickiej”
Małgorzata Karczmarczuk

W sobotę 30 maja Dom Polski „Syrena” w Rowville był miejscem doniosłej uroczystości jaką były obchody 40–to lecia istnienia Polskiego Zespołu Wokalno - Tanecznego “ŁOWICZ”. Pomysł zorganizowania Jubileuszu jako wieczoru w „Karczmie Łowickiej” okazał się niezwykle stosownym, a wypełniona po brzegi sala była jawnym dowodem, że sympatyków Zespołu “Łowicz” nie brakuje. Wsród honorowych gości obecni byli:
o Regina Jurkowska - Konsul Generalny RP w Sydney
o Krzysztof Łańcucki – Honorowy Przewodniczący Rady Naczelnej Polonii Australijskiej

o Jerzy Wojtkowski – Zastępca Prezesa i Honorowy Skarbnik Federacji Polskich Organizacji w Wiktorii
o Edyta Szmyd – Członek Prezydium Federacji Polskich Organizacji w Wiktorii
o Rafał Kapłon – Członek Prezydium Federacji Polskich Organizacji w Wiktorii / Radny w Urzędzie Miasta Casey
o Barbara Barry i Hanna Lange – córki śp. Pani Krystyny Straszyńskiej
o Teresa Ceberek – obecna Dyrektor Artystyczna Zespołu “Łowicz”
o Małgorzata Drajkopyl – Koordynator Administracyjny Zespołu “Łowicz”
o Teresa Solarska – Skarbnik Zespołu “Łowicz”
o Maria Jękot – Pomocnik Administracyjny Pani Krystyny Straszyńskiej
o ksiądz Ignacy Smaga - duszpasterz z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Keysborough
o byli tancerze Zespołu “Łowicz”.

Zaproszeni Teresa Koronczewska i Zygmunt Bieliński nie mogli wziąć udziału w uroczystych obchodach 40-lecia ze względu na obowiązek uczestnictwa w dorocznym zebraniu Rady Naczelnej Polonii Australijskiej w Brisbane. W imieniu Zarządu Stowarzyszenia Polaków Wschodnich Dzielnic Melbourne skierowali list do Zespołu Wokalno- Tanecznego “Łowicz”, w ktorym m.in napisali:

“... Pragniemy jednak przekazać słowa uznania dla Tereni Ceberek - dyrektora artystycznego, Małgosi Drajkopyl, Tereni Solarskiej, Gieni Janik i wszystkim rodzicom za zaangażowanie, troskę i wieloletni trud jaki wkładacie w utrzymanie Zespołu, a tym samym w krzewienie kultury i tradycji polskiej. Wszystkim członkom Zespołu i jego sympatykom składamy najserdeczniejsze gratulacje, życząc satysfakcji z dotychczasowych osiągnięć oraz sukcesów w dalszej działalności Zespołu.”

Tego wieczoru w „Syrenie” dominował folkowy styl. Ludowym akcentem były między innymi stoły z beczek, bele siana i polne kwiaty w wazonach, oryginalne nakrycia stołów i wielkie wianki z kwiatów u sufitu. Scenę zdobiło wiejskie ogrodzenie, zza którego wyglądały żółte słoneczniki. Dookoła płotu walały się metalowe wiadra, miski, wiklinowe kosze, widły, zużyte zydle i drabiny. Sceneria wiernie przypominała lato i wakacje na wsi.

Zanim nastapiło formalne otwarcie imprezy, członkowie Zespołu witali gości po staropolsku chlebem i solą, a gorący grzaniec z czerwonego wina na dobry początek miał tą zaletę, że wyśmienicie smakował i rozgrzewał. Jako “czekadełko” na stołach podano bułki z domowej roboty smalcem i korniszonami. Następnie uraczono gości tradycyjnym polskim obiadem.

Prawdziwą niespodzianką był program artystyczny, w którym wystąpili wszyscy obecni członkowie Zespołu „Łowicz”. Godzi się ich tutaj wszystkich indywidualnie przedstawić: - osoby, które dołączyły do Zespołu w tym roku: Natalia Bara, Damian Cybulski, Maya Glinka, Daniel Lewinski, Angelica Olszak, Ania Orlowski, Emily Skrzyniarz , Aniela Trofimiuk
- osoby, które wstąpiły w szeregi Zespołu w zeszłym roku: Isabella Dudkowski, Nicole Kuszner, Konrad Niekrasz, Teresa Pikuła, Lynette Plenderleith, Marcin Radzaj, Daniel Skrzyniarz, Henia Solarski, Natalia Szymanski - osoby, które są w Zespole krócej niż pięć lat: Michał Dąbrowski, Agata Krupski, Stefania Majdan, Stefania Toomey, Olivia Winczura
- osoby ze stażem przynależności do Zespołu powyżej pięciu lat: Ola Cybulska, Edyta Drajkopyl, Daniel Janik, Isabella Karczmarczuk, Mateusz Karczmarczuk, Marcin Rozalski, Kasia Solarski, Maciek Solarski, Sławek Solarski, Joanna Szumny, Oliver Tarnówka i Alister Walters.

Zespół zaprezentował się niezwykle imponująco przedstawiając wiązankę tańców z regionu Łowicza. Trzaskały aparaty, błyskały flesze, każdy chciał uchwycić najlepszy moment wieczoru.

Po krótkim wstępie instrumentalnym zagranym przez Kapelę (Henia i Iza na skrzypcach, Mateusz na akordeonie), młodzież zaśpiewała piosenkę pt. „Lipka” z solówką w wykonaniu Joasi Szumny. Dziewczęta z młodszej grupy zatańczyły Kujawiaka w opracowaniu choreograficznym Barbary Pawlik. Były też humorystyczne wiersze recytowane przez Michała i Edytę m.in. o rozmarzonej Teresce szukającej na ‘fejsbuku’ łowickiego kawalera, koniecznie dobrego tancerza. Swój występ „Łowicz” zakończył najpierw powolnym i romantycznym, a potem niezwykle żywiołowym i skocznym Kujawiakiem i Oberkiem. Stosownie do rangi wieczoru młodzież wystąpiła w barwnych strojach łowickich.


Po występie głos zabrała Pani Regina Jurkowska, Konsul Generalny RP w Sydney. Pani Konsul pogratulowała Zespołowi osiągnięć i powiedziała m.in. „ Chciałabym prosić abyście taką formę utrzymywali jak najdłużej i zawsze prezentowali ją nie tylko wsród siebie, ale również wśród Australijczyków. Tutaj będąc w Melbourne macie wyśmienite warunki do tego, bo i Festiwal na Federation Square się odbywa i w tym roku macie też PolArt, więc żeby było Was jak najwięcej widać i słychać.”

Pan Leszek Wikarjusz, Prezes Rady nie mógł być obecny na Balu ze względu na udział w Zjeździe Delegatów Rady Polskich Organizaji w Australlii odbywający się tego weekendu w Brisbane. W jego imieniu Pan Krzysztof Łańcucki wyraził najserdeczniejsze gratulacje i wręczył Teresie Ceberek medal uznania przyznany dla Zespołu „Łowicz” przez Prezydium Rady Naczelnej Polonii Australijskiej za długoletnią działalność artystyczną oraz krzewienie polskiego folkloru i tradycji w Australii.

Pan Jerzy Wojtkowski i Radny Rafał Kapłon wyrazili swe uznanie dla „Łowicza”. Podkreślili, że osiagnięcie dobrych efektów wiąże się z ciężką pracą całego Zespołu łącznie z osobami, które kierują działalnością Zespołu. Stwierdzili, że Zespół powinien być bardzo dumny ze swoich osiągnięć i życzyli dalszych sukcesów.

Pan Jerzy Wojtkowski w imieniu Federacji Polskich Organizacji w Wiktorii wręczył Teresie Ceberek Dyplom Uznania dla Zespołu za wspaniałe występy i trwały wkład na rzecz Polonii w Wiktorii. Takie same dyplomy od Federacji Polskich Organizacji w Wiktorii otrzymali wszyscy członkowie Zespołu.

Rafał Kapłon sam kiedyś tańczył w „Łowiczu” i nadal jest związany z Zespołem. Na ręce Teresy Ceberek przekazał nagrody książkowe i kalendarze, oraz Dyplom Uznania dla Zespołu od Polskiego Towarzystwa Edukacyjnego przy Dziale Szkolnym Federacji Polskich Organizacjii w Wiktorii.


Panie Barbara Barry i Hanna Lange, córki śp.Pani Krystyny Straszyńskiej, przyjechały specjalnie na Bal Jubileuszowy z dalekiego Queensland i Sydney. Wyraziły głęboki zachwyt nad rozmachem z jakim nastąpił rozwój Zespołu po odejściu na emeryturę ich Mamy. Wspominały początki Zespołu i to jak dużo Zespół zawsze znaczył dla Pani Straszyńskiej, jak to 40 lat temu zaczynała z czterema parami dbając o ich stroje i wszystkie aspekty prowadzenia Zespołu. „Łowicz” był dla Pani Straszyńskiej wszystkim. Będąc już w podeszłym wieku, Pani Krystyna schorowana i spowolniona potrafiła czerpać siłę i zapał pamiętając o ukochanym „Łowiczu” i odliczając miarowo kroki tańca- “raz, dwa, trzy, cztery”. Do ostatnich dni oglądała filmy z występów Zespołu.

Aby “Łowicz” mógł prosperować i odnosić sukcesy „na zapleczu” działa spore grono ludzi, którzy sumiennie pomagają i udzielają wsparcia zawsze kiedy jest to potrzebne. Ich poświęcenie i ciężka praca, wysiłki i starania zasługują na głębokie uznanie i wdzięczność. Podczas balu Zarząd Zespołu wyraził podziękowanie dla Betty Bellino, która przez długi czas tańczyła w „Łowiczu” i pomagała Pani Straszyńskiej aż do Jej odejścia na emeryturę, a następnie była asystentką Mirosława Kuśmidra. Wspomniano też mamę Betty, śp. Janinę Wrzeszcz, która przez wiele lat pomagała w szyciu, przeróbkach i utrzymaniu strojów „Łowicza”.

Podziękowania za niestrudzoną pracę otrzymali również - Gienia i Jurek Janik, Małgorzata i Henryk Karczmarczuk, Elżbieta i Grzegorz Trybuła, Dorota i Edward Winczura, Zbigniew Solarski, Jacek Drajkopyl, Anita Drajkopyl, Teresa Łowicki, Ewa i Stanisław Szendrak, Jolanta i Janusz Kowalski, Halina Skrzyniarz, Piotr Dudkowski, Stefania Chmiel, Barbara Chlipała, Monika Hołda, Teresa Koronczewska i Anna Wiatr.

40-ty Jubileusz to także okazja aby wyróżnić i okazać uznanie dla członków i wolontariuszy związanych z „Łowiczem” przez wiele lat. Statuetki za 10 lat działalności w Zespole dostali - Edyta Drajkopyl, Małgorzata Drajkopyl, Daniel Janik, Kasia Solarski, Maciek Solarski i Joanna Szumny; za 11 lat działalności - Sławek Solarski i Alister Walters; za 19 lat działalności - Teresa Ceberek i Teresa Solarski. Takie samo odznaczenie za wkład pracy jako Dyrektor Artystyczny w latach 2005-2013 otrzymał Pan Mirosław Kuśmider, który niestety nie przybył na Bal Jubileuszowy. Za cierpliwość, dobroć i wyrozumiałość, a przede wszystkim za Ich troskę, oddanie i za czas poświęcany dla całego Zespołu Tereska Ceberek i Małgorzata Drajkopyl wyróżnione zostały pięknymi bukietami czerwonych róż.

Kiedy przyszedł czas na deser, na środek sali wjechał okazały tort jubileuszowy. Jako ciekawostkę warto nadmienić, że kwiaty z masy cukrowej, które zdobiły ten okazały tort były ręcznie zrobione przez wytrwałą grupę członków Zespołu pracującą pod bacznym okiem Edyty Drajkopyl.

Teresa Ceberek podziękowała za uznanie i jubileuszowe gratulacje skierowane pod adresem Zespołu. Podziękowała teraźniejszemu i minionym Zarządom oraz Dyrektorom Artystycznym - Pani Krystynie Straszyńskiej i Panu Mirosławowi Kuśmider, za Ich bezinteresowność, ofiarność i oddanie, bez których „Łowicz” nie mógłby istnieć. Teresa podziękowała Pani Małgosi Drajkopyl za jej wsparcie i współpracę, za pomysły i cierpliwość, za troskę z jaką opiekuje się strojami, za organizownie tysiąca jednej rzeczy i wykonywanie wielu zadań naraz.

Dookoła stołu z tortem stanęli wszyscy członkowie Zespołu „Łowicz”, ci teraźniejsi i ci, którzy tańczyli w Zespole lata temu. Radośnie i donośnie wszyscy obecni zaśpiewali ‘Sto Lat’. Twarze rozpromieniał uśmiech, w oczach kręciła się łza wzruszenia.

Po części oficjalnej uczestnicy Balu ruszyli do tańca. Wszyscy świetnie się bawili jak na jedną wielką polską rodzinę przystało. Sukces Zespołu w ciągu 40 lat istnienia stał się udziałem wielu ludzi. Z tej okazji Zespół “Łowicz” wydał książeczkę jubileuszową. Jest to zbiór fotografii i dokumentów upamiętniający działalność „Łowicza” na przestrzeni minionych czterech dekad. Z pewnością zainteresuje to grono przyjaciół Zespołu.

Zarząd Zespołu “Łowicz” pragnie podziękować Konsulatowi Generalnemu Rzeczypospolitej Polskiej w Sydney za współpracę i wsparcie finansowe; Blum Foundation i Towarzystwu Polskiej Kultury za wsparcie finansowe; Stowarzyszeniu Wschodnich Dzielnic Melbourne za wsparcie i pomoc; Truffles Patisserie za wymarzony tort jubileuszowy, a młodzieży “Łowicza” i Gieni Janik za piękną dekorację tortu; Adamowi i Philipowi Gruszka za wypożyczenie beczek, które przyczyniły się do stworzenia atmosfery karczmy; DJ Almarowi czyli Piotrowi Marmura za oprawę muzyczną wieczoru oraz Joannie Harrak za konferansjerkę i przygotowanie młodzieży do śpiewu. Specjalne podziękowania kierujemy do Pana Zygmunta Sikory za przygotowanie smacznego posiłku i do wszystkich, którzy pracowali w kuchni. Dziękujemy wszystkim gościom za liczne przybycie i wspólną zabawę.

Słowa uznania i gratulacje za zorganizowanie niepowtarzalnej uroczystości jubileuszowej należą się całemu Zespołowi “Łowicz”, w tym Basi Pawlik i Teresie Ceberek za choreografię i przygotowanie młodzieży; rodzicom za pomoc w przygotowaniu strojów i dekoracji stołów; młodzieży z Zespołu za wystrój sali i za zachwycający występ. Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy do Zarządu Zespołu i wszystkich, którzy byli odpowiedzialni za całokształt wieczoru w “Karczmie Łowickiej”.

Życzymy Zespołowi “Łowicz” dalszych wspaniałych jubileuszy. Niech każdy kolejny rok będzie pełen sukcesów, osiągnięć i rozwoju. Niech przynosi wszystkim członkom dużo radości i zadowolenia. Trwajcie realizując odważne przedsięwzięcia, zawsze wiernie utrzymując polskie tradycje ludowe w Australii przez taniec, muzykę i śpiew.
Sto lat!

Małgorzata Karczmarczuk