Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
18 czerwca 2015
Turystyka w Australii a kultura Aborygenów
Anna Dankowska

Jestem studentką kierunku Turystyka i Rekreacja na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Piszę pracę dyplomową na temat: "Rynek turystyczny Australii, a ginąca kultura Aborygenów". W związku z tym, zwracam się do Państwa z prośbą o udzielenie odpowiedzi na kilka pytań, które pomogą mi w napisaniu rozdziału dotyczącego wpływu turystyki na życie i kulturę Aborygenów. Poniższe badanie jest anonimowe, a uzyskane wyniki posłużą jedynie do celów naukowych. Uprzejmie proszę o udzielenie odpowiedzi pełnymi zdaniami.

Celem moich badań jest przeprowadzenie analizy wpływu rozwijającej się turystyki w Australii na kulturę Aborygenów oraz znalezienie odpowiedzi na pytanie czy kultura Aborygenów jest atrakcją przyciągającą turystów do omawianego kraju.

Dzieje Nowego Świata są nierozerwalnie związane z losami jego rdzennych mieszkańców. W okresie wielkich odkryć geograficznych oraz w czasach kolonializmu, kiedy to najeźdźcy mieli najczęściej na celu zawładnięcie nowymi terenami, uznając je za ziemie "niczyje", a dodatkowo byli przekonani, że przywożąc swoją kulturę, przynoszą rdzennym mieszkańcom cywilizację, nie przejmowali się problemami ochrony ich kultury.

We współczesnym świecie, w którym proces globalizacji postępuje bardzo gwałtownie w prawie każdej dziedzinie życia, ten temat dalej jest aktualny. Dlatego ochrona nielicznych już rdzennych społeczeństw, ich kultury, zwyczajów, wierzeń, sposobu życia, a także Ziemi, na których żyją pozostaje poważnym problemem. Obecnie poznawanie bogactwa kulturowego autochtonów1 jest jednym z ważnych motywów podejmowania wyjazdów turystycznych, co skutkuje coraz większym napływem przyjezdnych na tereny, na których oni żyją.

W obecnych czasach coraz szybciej rozwijająca się turystyka stanowi jedną z ważniejszych gałęzi gospodarki narodowej i istotne źródło przychodów danego państwa. Wg. B. Meyer poszerzenie wiedzy i otwarcie ludności w obszarach recepcji turystycznej2 jest dodatkowym czynnikiem postępu społecznego i gospodarczego, a także ułatwia integracje tych społeczności ze światem współczesnym. Jednak wg. innych autorów turystyka wpływa destrukcyjnie na miejscowe społeczeństwo i kulturę.

Chciałabym rozstrzygnąć ten problem posługując się przykładem Australii dlatego zwracam się do Państwa z prośbą o udział w tym zadaniu i udzielenie odpowiedzi na zadane poniżej pytania.

KWESTIONARIUSZ WYWIADU

1. Kiedy Pan/Pani był/a w Australii? Jak długo i w jakim celu?
2. Jakie regiony Australii Pan/Pani odwiedził/a?
3. Z jakimi elementami kultury, sztuki rdzennych mieszkańców tego kontynentu spotkał/a się Pan/Pani podczas pobytu w Australii? Gdzie to było?
4. Jaką wiedzę ma Pan/Pani o kulturze, obyczajach, wierzeniach, wartościach rodzinnych, strukturach społecznych Aborygenów?
5. Spotkał/a się Pan/Pani podczas pobytu w Australii z przedstawicielem kultury rdzennych mieszkańców tego kontynentu? Jeżeli tak to gdzie to było? W jakich okolicznościach? Jakie wywarło to na Panu/Pani wrażenie?
6. Słyszał/a Pan/Pani o festiwalach Aborygenów? Może brał Pan/Pani w nich udział? Jeżeli tak to o/w jakich? Jakie były Pana/ Pani odczucia?
7. Jaka jest Pana/Pani wiedza na temat obecnej sytuacji Aborygenów i polityki rządu Australii wobec Nich?
8. W Pana/Pani opinii rozwijająca się na ziemiach Aborygenów turystyka ma na nich wpływ? Jeżeli tak to pozytywny czy negatywny? Dlaczego?
9. W Pana/Pani opinii to dobrze czy źle, że następuje rozwój turystyki na ziemiach należących do Aborygenów? Dlaczego?
10. Z jaką formą promocji turystyki na ziemiach należących do Aborygenów lub programami czy strategiami jej rozwoju Pan/Pani się spotkał/a? Gdzie to było?

Anna Dankowska

a.dankowska@wp.pl


Z albumu Julii i Ryszarda Bednarowiczów