Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
31 lipca 2015
71. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Monika Wiench (tekst i zdjęcia)

W dniu 1 sierpnia, jak co roku, czcić będziemy bohaterskich Powstańców z Warszawy 1944. Są tacy, którzy podważają to bohaterstwo, jak A.Michnik, który przez swoich sprzedajnych redaktorów w swojej gazetce pisze: "rozumiem ludzi, którzy mają dość powstania warszawskiego" - i przekonuje, że walka o wolność sprzed lat, to sprawa historii, którą nie warto się dziś zajmować, bo po co? Są tacy, którzy twierdzą, że nie należało walczyć, a przeciwnie, iść na ugodę z największym obok Stalina mordercą świata, Hitlerem - jak Piotr Zychowicz, autor książki "Obłęd 44", który Powstanie Warszawskie nazywa ''obłędem". Są i tacy, którzy uważają, iż "znacznie lepiej wyglądałaby sytuacja Polski po 1945 roku, gdyby nie Powstanie" - tak ostatnio powiedział w telewizyjnym wywiadzie Ireneusz Krzemiński, ponoć profesor i ponoć socjolog.

wpolityce.pl - Lech Makowiecki: czy warto było?

Są też tacy, którzy, nawet z oficjalnych uroczystości upamiętniających Powstanie Warszawskie, czynią okazję do siania wrogości i do napaści na politycznych przeciwników. Zademonstrował to wyraźnie, na szczęście ustępujący już za kilka dni prezydent Bronisław Komorowski. Wciąż przeżywając własną wyborczą porażkę, w swoim przemówieniu przed Muzeum Powstania Warszawskiego, po raz kolejny zaatakował opozycję. Nie było to ani miejsce ani czas.

Ale mimo tych niedorzecznych wypowiedzi i opinii różnych pseudoautorytetów, są wśród nas, w ogromnej większości tacy, którzy z dumą i godnie czczą i czcić będą naszych bohaterów, tych wszystkich którzy w Powstanniu dla Polski oddali życie. Także tych, niestety już nielicznych, walczących niegdyś w Powstaniu Warszawskim, a którzy nadal żyją w Kraju i poza jego granicami, również tutaj, w Australii.

W Warszawie podejmowane są liczne obchody rocznicy wybuchu Powstania. Między innymi, z inicjatywy "Gazety Polskiej" przed bramą cmentarza na Powązkach 1 sierpnia o godzinie 18-tej będą śpiewane pieśni powstańcze. Wcześniej udostępniony zostanie śpiewnik pieśni powstańczych z tekstami między innymi takich utworów jak:" Hej, chłopcy", "Pałacyk Michla", "Waszawskie Dzieci".

Na Placu Krasińskich odbędzie sie uroczysty koncert, na którym prezentowane będą poezje i poematy Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Zbigniewa Herberta. Szczególnie uroczysty charakter będzie miał koncert zaplanowany na dzień 2 sierpnia o godzinie 18-tej w warszawskim sanktuarium pw.św.Andrzeja Boboli, przy ulicy Rakowieckiej. Koncert poświęcono upamiętnieniu walk żołnierzy Pułku Baszta na Mokotowie oraz ofiarom masowego mordu dokonanego przez Niemców w drugim dniu Powstania Warszawskiego na kilkudziesięciu Polakach przebywających wówczas w klasztorze jezuitów przy ulicy Rakowieckiej.


Kilka dni później, w dniu 5 sierpnia, z inicjatywy Muzeum Powstania Warszawskiego, odbędzie się uroczystość upamiętnienia mieszkańców stolicy, którzy zginęli, lub zaginęli bez wieści w okresie Powstania. O godzinie 18-tej przy Pomniku Pamięci w Parku Powstańców na Woli, nastąpi inauguracja wystawy poświęconej cywilnym ofiarom Powstania Warszawskiego pt."Zachowajmy ich w pamięci". W ten sposób uczczona zostanie pamięć 50 tys. mieszkańców Woli zamordowanych przez Niemców. Po części oficjalnej nastąpi Marsz Pamięci - przejście w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy oraz otwarcie wystawy, na której zaprezentowanych zostanie około 60 tysięcy nazwisk poległych lub zaginionych bez wieści warszawiaków.


Z okazji 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przewidziane są również oczywiście uroczystości religijne. W niedzielę 2 sierpnia o godz. 12.30 w intencji uczestników Powstania Warszawskiego odbędzie się Msza św.w Archikatedrze św. Jana w Warszawie. Po mszy, społeczna inicjatywa "Dla Powstania" zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych na barykadzie przy Placu Zamkowym. Będzie też śpiewanie piosenek na Placu Piłsudskiego zatytułowane "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki". Wszystkim Bohaterom Powstania Warszawskiego, żołnierzom i cywilom oddajemy dziś cześć.

Cześć i Chwała Bohaterom!


Monika Wiench

Lech Makowiecki z zespołem Zayazd śpiewa piosenkę "Czterdziesty Czwarty"

Wiersz Reginy Sobik o Powstaniu Warszawskim czyta Bogdan Dmowski