Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
27 sierpnia 2015
Radio SBS i Program Polski świętują 40-lecie
głos wielokulturowej Australii

Radio SBS głos wielokulturowej Australii i Polski Program Radia SBS obchodzą swoje 40 lecie. Radio SBS jest ze swoimi słuchaczami już od 40 lat. W ciągu tych 40 lat zmieniła się Australia, zmieniły się media, zmieniła się Polonia. Nie zmieniło się jedno: nasza stała troska, stałe zobowiązanie, żeby dostarczaċ Państwu rzetelne informacje i pogłębione komentarze na temat najważniejszych spraw Polski i Australii, by łączyć Polonię wspólnymi inicjatywami, a poprzez audycje na temat polskiej historii czy literatury wzmacniaċ naszą tożsamość.

Początki naszego Radia były bardzo skromne. Radio 3EA w Melbourne i 2EA w Sydney miały działaċ tylko trzy miesiące po to, by coraz liczniejszej grupie emigrantów wyjaśniaċ zasady funkcjonowania nowego systemu opieki zdrowotnej Medicare. W tym celu nadano w językach największych wówczas społecznosci etniczych w Australii osiem programów z Melbourne i siedem z Sydney. Polski Program był jednym z pierwszych, a polskim głosem był pierwszy redaktor Polskiego Programu i wspȯłzałożyciel Radia SBS Pan Jȯzef Drewniak. Obecna redaktor naczelna Polskiego Programu Anna Sadurska mȯwi:

“ W 1975 roku, dla Polaków, których większość ostatni raz widziała Polskę w 1945 roku, polskie audycje stały się wydarzeniem niezwykłym. Słuchano każdej audycji, nagrywano na taśmę i odsłuchiwano ponownie. Kilka lat pȯźniej, dla Polakȯw przybyłych do Australii w latach 80-tych ubiegłego wieku, polski program SBS był głosem wolności, obiektywnym i rzeczowym, dającym prawdziwe informacje o tym, co dzieje się w Polsce.

Minęło 40 lat, polski Program Radia SBS nie jest już jedynym polskim programem w Australii, nie jest też jedynym źrodłem informacji o Polsce, jak to było w latach 80-tych, gdy czerpaliśmy informacje o tym co dzieje się w kraju nie z oficjalnych lecz opozycyjnych źródel.

Niemniej nadal pozostajemy Radiem, które szanuje swoich słuchaczy, podając im rzetelne informacje i przekazujac wartości bliskie nam wszystkim. Jestem przekonana, że Radio SBS naprawdę łączy Polonię ponad podziałami. My to odczuwamy podczas dziesiątków, setek spotkań z naszymi słuchaczami.

Dzisiaj Radio SBS jest najwiekszą na świecie wielokulturową stacją nadajacą programy w 74 językach, cztery programy muzyczne, 265 godzin programowych tygodniowo.


Redaktor Józef Drewniak


Celebracje 30-lecia: od lewej Anna Sadurska, Józef Drewniak, Ernestyna Skurjat-Kozek


Z okazji 40 lecia Radia dyrektor naczelny SBS Michael Ebeid powiedział:
Radio SBS miało ogromny wpływ na życie wielu osȯb w ciągu tych ostatnich 40 lat. Sam pamietam moich rodzicȯw słuchających SBS, kiedy byłem chłopcem. Dla nich, tak jak dla wielu innych emigrantow, SBS było radiem ktȯremu ufali, radiem nadającym obiektywne, bezstronne informacje w ich rodzinnym języku; radiem, ktȯre pomagało im w pełni uczestniczyć w życiu australijskiego społeczeństwa.

Radio SBS nadal jest głosem, ktȯremu ufa ponad cztery miliony Australijczyków, dla ktȯrych angielski jest drugim jezykiem. To dwa razy więcej niż 40 lat temu. Dzisiaj istnieje większe zapotrzebowanie na usługi SBS niż kiedykolwiek wcześniej. A ponieważ rośnie zrȯżnicowanie australijskiego społeczeństwa, wierzę, że to zapotrzebowanie będzie rȯwnież rosnąć – powiedział Michael Ebeid.

Aby uczcić swoją rocznicę, Radio SBS przygotowało ciekawe materialy, ktȯre przypominają najważniejsze wydarzenia ostatnich 40 lat.

Poza tym Radio SBS zwraca się do słuchaczy, aby podzielili sie swoimi nadziejami, marzeniami, aspiracjami i obawami dotyczacymi najblizszych 40 lat.

Mozna to zrobic poprzez #in40years hashtag Twitter, Facebook, Instagram lub online: sbs.com.au/40years.

Do wygrania talon/ voucher podrȯżny z Flight Centre o wartości $5000.

For further information, please contact Lauren Gallagher: lauren.gallagher@sbs.com.au


Z radiowozem SBS w Perth, audycję prowadzą Ernestyna Skurjat z Sydney i Joanna Todisco z Melbourne


Ówczesny szef sekcji polskiej Aleksander Nebelski z Anną Sadurską i Ernestyną Skurjat oraz Jakubem Święckim z sekcji muzycznej (i członkami rodziny)


Radio 2EA z siedziba jeszcze na Bondi. Od lewej: Grazyna Gołkowska-Zdanowicz, Marian Dworakowski, Jurek Moskała i kolega z dyrekcji


Dawne czasy na Bondi. Od lewej: Ernestyna, Danka Gabszewicz, Iza Sendlak, Jurek Moskała, Halina Czernuszyn i ówczesna szefowa Grażyna Gołkowska-Zdanowicz


Ile to - 20 lat temu? Od lewej redaktorka naczelna sekcji polskiej Ernestyna Skurjat, koordynatorka programu młodzieżowego Dorota Banasiak ze swą ekipą - Gosią Piotrowską i (poniżej) Olą Otrębską o Marcinem Weissem


Sekcja Melbourne Sydney razem na zdjęciu w biuletynie jubileuszowym SBS. Od lewej: Ewa Figiel, Basia Szenkiel, Stefan Mrowiński, Joanna Todisco - oraz Danusia Smogorzewska, Ernestyna i Dorota Banasiak

ALL PHOTOS FROM PULS POLONII & SBS ARCHIVES