Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
13 wrzesnia 2015
Zwiastun filmu "Kościuszko: Jeszcze Polska zatańczy"
już na You Tube i na facebooku
Zwiastun filmu "Kościuszko: Jeszcze Polska zatańczy" - obejrzyj na YouTube


10 miesięcy wytężonej pracy, wreszcie chwila oddechu między ukończoną właśnie produkcją filmu w wersji polskiej, a realizacją wersji angielskiej. Oj, było z przygodami, chorobami, dramatycznymi wydarzeniami, awariami i kaprysami nieposkromionej technologii elektronicznej. Ale przetrwaliśmy i walczymy dalej. Właśnie oddajemy do "fabryki" nasz film do masowej produkcji; na jednym krążku DVD znajdą się: 67-minutowy film oświatowy o Kościuszce oraz 8 dodatków muzycznych: trzy filmowe piosenki i pięć przepięknych utworów instrumentalnych, skomponowanych specjalnie dla filmu. A póki co, mamy zwiastun!

O czym jest film? O najbardziej mrocznym, a zarazem najmniej znanym okresie życia Kościuszki. Od przegranej bitwy maciejowickiej, poprzez niewolę carską i po uwolnieniu "emigrację" do Ameryki. Tadeusz Kościuszko, bohater Amerykańskiej Wojny Wyzwoleńczej i wielki orędownik idei równych praw, demokracji i wolności, powrócił do Polski, by walczyć o odzyskanie jej niepodległości. W 1794 r. jako Naczelnik Insurekcji, ciężko ranny w czasie przegranej bitwy pod Maciejowicami dostaje się do carskiej niewoli; Powstanie upada i następuje trzeci, ostateczny rozbiór Polski. Kościuszko wraz z Niemcewiczem i grupą generałów zostaje osadzony w Twierdzy Pietropawłowskiej w Petersburgu. Skazany na dożywocie, niespodziewanie odzyskuje wolność po 2 latach, kiedy umiera caryca Katarzyna II. Zmarła ona w wyniku udaru, częściowo spowodowanego hardą postawą króla Szwecji Gustawa IV, który zerwał zaręczyny z jej wnuczką Aleksandrą.

Do władzy dochodzi syn Katarzyny, Paweł, którego wcześniej usiłowała pominąć w sukcesji do tronu. W reakcji na politykę znienawidzonej matki Paweł I uwolnił Kościuszkę oraz 20 tysięcy powstanców - to za cenę wiernopoddańczej przysięgi wymuszonej na Kościuszce wskutek knowań Targowiczan. Kościuszko dostał zgodę na wyjazd do Ameryki, co oznaczało kilkumiesięczną podróż przez Finlandię, Szwecję i Anglię. Byla to podróż pełna przygód, ze wszech miar triumfalna.

O tym właśnie trudnym okresie niewoli i tuż po niej opowiadamy w naszym filmie dowodząc, że nigdy nie wolno tracić nadziei, bowiem nawet w najgorszej porażce znajduje się ziarenko zwycięstwa. Film dedykujemy naszym przyjaciołom ze szczepu Ngarigo, wszak Góra Kościuszki znajduje się na ich tradycyjnych terenach. Nazwę odkrytemu przez siebie najwyższemu szczytowi Australii nadał syn powstańca Kosciuszkowskiej Insurekcji, Paweł Edmund Strzelecki. Jego intencją było, aby nazwa góry przypominała o ideałach równych praw, demokracji i wolności, czyli tym wartościom, którym Kościuszko poświęcił swe życie, a które dzisiaj stanowią trzon życia społecznego w Australii.

Ernestyna Skurjat-Kozek


Okładka DVD - zaprojektowana przez Łukasza Świątka